respublika.lt
 

Danų kiaulidėse siaučia marasnuotraukos

2014 liepos mėn. 25 d. 17:20:04
Monika BURVYTĖ, zinios@vakarozinios.lt

Afrikinių kiaulių maro epidemija neregėtu smarkumu driokstelėjo dažnai Lietuvoje keikiamų danų „Saerimner“ valdomose kiaulidėse Ignalinos rajone. Įmonėje, kuri, afrikiniam kiaulių marui įsisiautėjus aplinkinėse valstybėse, buvo pristatoma kaip pavyzdinė. Tačiau visi pamiršo, kad bendrovė ne kartą bausta už atliekų saugojimo ir tvarkymo pažeidimus, neįvykdytas sąlygas dėl mėšlidžių įrengimo, lietaus nuotekų tvarkymo bei srutų pylimo aplinkinėse žemėse.

×
nuotr. 3 nuotr.
Danų kiaulidėse siaučia maras. Redakcijos archyvo nuotr.

 

Masiškai gaišo

Trečiadienio vakarą Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT) gavo UAB „Idavang“ generalinio direktoriaus pranešimą apie pastebėtą padidėjusį kiaulių gaišimą šiai bendrovei priklausančiame Rupinskų padalinyje, Ignalinos rajone. Maisto ir veterinarijos tarnybos Skubios veiklos skyriaus inspektoriai su Ignalinos padalinio veterinarijos gydytojais nedelsdami nuvyko į Rupinskų kaimą ir pradėjo epizootinį tyrimą kiaulių laikymo vietoje. Paimti gyvulių kraujo ir organų mėginiai buvo nuvežti į Nacionalinį maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutą kiaulių kritimo priežasčiai nustatyti. Naktį atlikus tyrimą, nustatyta afrikinio kiaulių maro epidemija. Iš 40 paimtų mėginių 36 buvo infekuoti.

UAB „Idavang“ generalinio direktoriaus Sauliaus Leonavičiaus teigimu, bendrovė atlieka savarankišką vidaus tyrimą siekdama išsiaiškinti priežastis.

Valstybinės įmonės Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centro duomenimis, šiame kiaulių komplekse laikoma 19 411 kiaulių, iš jų 10 167 - paršeliai iki 3 mėnesių, 1396 paršavedės, 213 kiaulių daugiau kaip 8 mėnesių, 13 kuilių ir 7622 kiaulės nuo 3 iki 8 mėnesių.

Visos šios kiaulės vakar pradėtos migdyti dujomis ir čia pat užkasamos.

Giriasi pavyzdingumu


Pasak S.Leonavičiaus, Rupinskų kompleksas yra tarp dviejų afrikinio kiaulių maro židinių - vienas Latvijos pasienyje, kitas šalies pietryčiuose.

„Žinodami tokią komplekso padėtį, taikėme aukščiausias įmanomas biosaugos priemones, - aiškino įmonės direktorius. - Dar šių metų pradžioje ėmėmės sugriežtintų prevencinių apsaugos priemonių. Darbuotojai bei įmonės svečiai, paskutines 48 valandas lankęsi kituose kiaulių ūkiuose ar buvę šalia laukinių šernų arba kiaulių, nėra įleidžiami į įmonės kompleksus“, - „Vakaro žinias“ įtikinėjo S.Leonavičius.

Bendrovės direktoriaus teigimu, darbuotojai negali laikyti kiaulių namų ūkiuose. Prieš patenkant į fermos ūkinius pastatus, būtina nusiprausti tam skirtose patalpose ir persirengti specialiais rūbais, dezinfekuoti rankas. Kad būtų išvengta sąlyčio su aplinka, iš administracinio į ūkinį pastatą galima patekti tik per specialų koridorių.

„Kraunant kiaules transportuoti yra naudojamos trijų dalių rampos. Tokiu atveju nėra jokio sąlyčio tarp išorėje esančių vairuotojų ir fermos vidaus darbuotojų. Į ūkius uždrausta įsinešti bet kokį maistą. Darbuotojai maitinami bendrovės tiekiamu maistu“, - pasakojo S.Leonavičius.

Kiaulės įveikė ir teismus


„Idavang“ (labiau žinoma ankstesnė šeimininkavusi kompanija „Saerimner“) Lietuvoje valdo 11 kiaulininkystės kompleksų.

Reikėtų priminti, kad danų kapitalo bendrovė, dar 2004-aisiais atkeliavusi į Lietuvą, nuolat buvo tampoma po teismus dėl netinkamos sanitarinės zonos ir nuolat visur pilamų srutų. Su Lietuvą kiaulide pavertusia bendrove „Idavang“ ilgai kovojo pakruojiškiai. Nepatenkinti buvo ir Kalvarijos savivaldybės gyventojai, kurie ilgai piketavo prieš kiaulidžių jų rajone įrengimą. Žmonės net teisme bylinėjosi, priešinosi šiai intensyviai ūkinei veiklai, nes tai paprasčiausiai pažeidžia visuomenės teisę į sveiką ir švarią aplinką. Nors teismai buvo laimėti ir kiaulides bendrovė turėjo uždaryti, ilgainiui visi leidimai gauti ir kiaulės toliau sėkmingai augintos.

Įtaria tyčiniu užkrėtimu


VMVT direktorius Jonas Milius „Vakaro žinioms“ teigė, kad ši ferma buvo viena pavyzdinių, kurioje laikomasi pažangių apsaugos priemonių.

„Ją rodydavome užsieniečiams, praėjusį mėnesį rodėme rusams kaip pavyzdinę, - sakė jis. - Dviguba tvora, nė viena mašina nepatenka į vidų, net ir pienas patenka žarnomis, o ne mašinomis.“

Dėl užkrato kreiptasi į prokuratūrą, mat, anot J.Miliaus, neatmetama tyčinio užkrėtimo versija.

Visuose komplekso tvartuose rasta po dvi tris sergančias kiaules, o iš maždaug pusšimčio ištirtų kiaulių užsikrėtusių yra daugiau kaip 30. J.Miliaus spėjimu, užkratas galėjo būti paskleistas ir per pašarus.

Su šia versija sutiko ir naujoji žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė. „Teritorijoje yra daug kompleksų, daug fermų. Turbūt bus kreiptasi į prokuratūrą, aiškinantis, iš kur galėjo atsirasti užkratas. Iš pirmos informacijos taip gali atrodyti, kad užkrėsta tyčia“, - sakė ministrė.

Ji šiandien lankysis komplekse ir pati aiškinsis afrikinio kiaulių maro priežastis.

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“

 

Dėl afrikinio kiaulių maro ekstremali situacija gali būti skelbiama visoje šalyje

Dėl afrikinio kiaulių maro protrūkio Ignalinos rajone ekstremalią situaciją nuo pirmadienio svarstoma skelbti visoje šalyje.

Tai po penktadienio ekstremalių situacijų valdymo komisijos posėdžio Ignalinos savivaldybėje pranešė žemės ūkio ministrė V. Baltraitienė.

Anot jos, svarbiausia dabar - sunaikinti maro židinį "Idavang" komplekse.

Kol kas kiaulės yra skerdžiamos 3 km spinduliu aplink maro židinį.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos vadovas Jonas Milius penktadienį ryte sakė, jog didžiausią nerimą kelią tai, jog užkratas galėjo išplisto toliau.

"Liepos 22 dieną judėjimas vyko dar į dvi fermas ir į skerdyklą, mes suradome tą skerdieną ir vakar sunaikinome, tačiau kur buvo nugabentos tos kiaulės į kitas fermas - dabar tiriame kraują, stebime kliniką ir, aišku, yra didelis nerimas dėl to šiandien", - LRT radijui sakė J. Milius.

Kiaulienos importą iš Lietuvos jau nutraukė Latvija ir Estija.

 

Dėl kiaulių maro užkrato Generalinė prokuratūra pradėjo ikiteisminį tyrimą

Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamentas penktadienį pradėjo ikiteisminį tyrimą dėl kiaulių maro užkrato fermoje Ignalinos rajone. Siekiama išsiaiškinti, ar gyvūnai nebuvo užkrėsti tyčia.

Sprendimas pradėti ikiteisminį tyrimą priimtas gavus Lietuvos maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) vadovo Jono Miliaus raštą dėl minėtame komplekse, kurį valdo Danijos įmonė, nustatyto afrikinio kiaulių maro protrūkio, dėl kurio bendrovė turėjo skubiai sunaikinti visas komplekse augintas kiaules. Rašte teigiama, kad VMVT neatmeta tyčinio užkrėtimo galimybės, todėl prašo atlikti minėto atvejo tyrimą, siekiant išsiaiškinti šio viruso patekimo šaltinį.

Tyrimas pradėtas pagal du Lietuvos baudžiamojo kodekso straipsnius: dėl didelės vertės svetimo turto sunaikinimo tyčia (187 str. 2 d.) bei dėl žiauraus elgesio su gyvūnais (310 str.).

Atsižvelgiant į tai, kad minimas fermų kompleksas yra Ignalinos rajone, ikiteisminį tyrimą pavesta organizuoti Panevėžio apygardos prokuratūrai.

 

Dėl kiaulių maro židinio pirmadienį šaukiamas Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos posėdis

Pirmadienį posėdžiaus Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija. Atsižvelgdamas į nustatytus naujus afrikinio kiaulių maro židinius Lietuvoje, sprendimą sušaukti posėdį priėmė vidaus reikalų ministras Dailis Alfonsas Barakauskas.

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė penktadienį sakė, jog dėl afrikinio kiaulių maro protrūkio Ignalinos rajone ekstremalią situaciją svarstoma skelbti visoje šalyje.

Ekstremali situacija penktadienį buvo paskelbta Ignalinos rajone. Nuo šių metų sausio, kuomet sumedžiotame šerne užfiksuotas pirmasis afrikinio kiaulių maro atvejis Lietuvoje, ekstremali situacija paskelbta ir šešiose Pietų Lietuvos savivaldybėse - Alytaus, Lazdijų, Varėnos, Šalčininkų, Trakų rajonų ir Druskininkų.

 

Kontaktiniuose ūkiuose kiaulių maras nenustatytas

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba nustatė du kontaktinius ūkius, į kuriuos liepos 10 ir 17 dienomis iš UAB "Idavang" Rupinskų padalinio buvo išvežti paršeliai. Šiuose ūkiuose laikomų kiaulių mėginiai buvo ištirti, afrikinis kiaulių maras (AKM) nenustatytas.

Rupinskų kiaulininkystės komplekse, Ignalinos rajone, pastebėjus padidėjusį kiaulių gaišimą, nedelsiant buvo paimti kiaulių kraujo ir organų mėginiai. Nacionaliniame maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institute ištyrus 40 mėginių, 36 buvo teigiami, tai yra diagnozuotas afrikinis kiaulių maras.

Veterinarijos specialistai toliau vykdo epizootinį tyrimą, siekiant nustatyti užkrato patekimo kelius ir užkirsti kelią virusui plisti. Kasdien atliekami laboratoriniai tyrimai, situacija nuolat stebima, teigiama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos pranešime spaudai.

Iš užkrėstos zonos uždrausta išvežti kiaules, kiaulieną ir produktus, kurių sudėtyje yra kiaulienos.

Visos UAB "Idavang" Rupinskų padalinyje laikomos kiaulės, kurių yra 19 tūkst. 411, naikinamos naudojant dujas ir užkasamos suderintoje vietoje komplekso teritorijoje. Pašarai ir mėšlas bus neutralizuoti ir sunaikinti, laikymo vietos išvalytos ir išdezinfekuotos.

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inspektoriai nedelsiant nustatė 3 km užkrato ir 10 km stebėsenos zonas. 3 km spinduliu 19 ūkių yra laikomos 62 kiaulės, 10 km spinduliu yra 57 kiaulių laikymo vietos, kuriose auginama 150 kiaulių. Laikymo vietose atlikti patikrinimai, paimti kiaulių kraujo mėginiai serologiniams ir virusologiniams tyrimams dėl afrikinio kiaulių maro.

Apie afrikinio kiaulių maro protrūkį Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba pranešė Lietuvos atsakingoms organizacijoms, kaimyninių šalių kompetentingoms institucijoms, Europos Komisijai ir Pasaulio gyvūnų sveikatos organizacijai.

 

Kariai savanoriai padės likviduoti ekstremalios situacijos padarinius Ignalinos rajone

Ignalinos rajono savivaldybei paprašius kariuomenės pagalbos likviduojant ekstremalios situacijos padarinius, apie 20 Krašto apsaugos savanorių pajėgų karių nuo liepos 25 d. rajone padės įrengti kontrolės postus ir užtikrins jų apsaugą.

Į pagalbą siunčiami kariai savanoriai yra priskirti budinčioms Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinėms pajėgoms.

Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinių pajėgų užduotis - reaguoti į valstybės suvereniteto pažeidimus, prireikus, sustiprinti valstybinės sienos apsaugą. Joms taip pat pavesta vykdyti svarbių valstybės objektų apsaugą, jų gynybą nuo teroro ar masinio pobūdžio smurtinių išpuolių, teikti pagalbą valstybės ir savivaldybių institucijoms ekstremalių situacijų atvejais.

Šiuo metu budėti Taikos meto užduočių operacinėse pajėgose priskirta apie 950 karių. Budinčias pajėgas sudaro Sausumos, Jūrų, Oro ir Specialiųjų operacijų pajėgų elementai. Didžiausiam elementui - Sausumos - vadovauja ir jo daugumą sudaro Lietuvos didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų bataliono kariai.

Vienos karių pamainos budėjimas Taikos meto užduočių operacinėse pajėgose trunka vienus metus.

Eltos info

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar esate patenkinti Lietuvoje veikiančių skandinavų bankų veikla?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kai kvietėte greitąją pagalbą, ar ji atvyko greitai?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 C

-1 C

 

  +1  C

+2 +3 C

+3 +5 C

 

+1 +2 C

3-5 m/s

0-6 m/s

 

3-4 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1025 PLN - 4.2715
RUB - 69.0442 CHF - 1.0689
GBP - 0.8436 NOK - 10.0363