respublika.lt

Bankai piktnaudžiauja įtaka visas tekstasnuotraukos (46)

2020 birželio mėn. 12 d. 11:43:54
Danas NAGELĖ

Lietuvoje veikiantys komerciniai bankai klientų prašo nuolat atnaujinti anketas ir jose esančius duomenis apie save. Reikalaujama išduoti ne tik tai, kiek žmogus uždirba, kiek vaikų augina, bet ir ar jis nėra politikas, ar tarp giminaičių nėra politikų, ar turi sąskaitų kituose bankuose ir t.t. Kredito įstaigos sako, kad ne pačios susigalvojo klausimynus - esą reikalavimai, kokią informaciją iš klientų išpešti, yra numatyti įstatyme. Tačiau, tai nėra tiesa.

×
nuotr. 7 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

 

Domina svetimos sąskaitos

Į redakciją kreipėsi vilnietė Viktorija, kuri, prisijungusi prie elektroninės bankininkystės sistemos, kompiuterio ekrane pamatė SEB raginimą atnaujinti anketinius duomenis, nes to nepadarius kai kurios paslaugos gali būti apribotos. Jos nestebina reikalavimas nurodyti darbovietę, gaunamų pajamų dydį, gyvenamosios vietos adresą, asmens kodą, netgi tai, ar klientas nėra politiškai pažeidžiamas žmogus. Tačiau apstulbino reikalavimas nurodyti, kokiuose dar bankuose turi sąskaitas. Neužpildžius šios eilutės anketa nepriimama. Moteris stebisi: koks banko reikalas, turiu aš sąskaitų kitur ar ne.

„Vakaro žinios“ šiuo klausimu kreipėsi į SEB, kurio atstovė spaudai Ieva Dauguvietytė-Daskevičienė paaiškino: klausimynas sudarytas pagal Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymo ir Lietuvos banko reikalavimus. Pasak jos, bankai yra įpareigoti vykdyti pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevenciją, todėl visos kredito įstaigos iš klientų reikalauja tokios informacijos.

Reikalauja ne visi


Tačiau yra ne visai taip. Pavyzdžiui, „Luminor“ bankas savo klientams pateikia kitokį klausimyną. Jame nėra teiraujamasi apie sąskaitas kituose bankuose. „Luminor“ reikalauja pateikti savo vardą, pavardę, asmens kodą, pilietybės šalį, telefono numerį, elektroninio pašto adresą, gyvenamosios vietos adresą, pašto kodą, klausia, ar klientas arba jo giminaičiai dalyvauja politikoje, apie pajamų dydį, kokias finansines operacijas planuoja atlikti.

„Bankininkystė yra griežtai reglamentuojama verslo sritis - tai reiškia, kad norėdami jums teikti paslaugas privalome laikytis daugybės taisyklių. Todėl turime rinkti tikslią tapatybės nustatymo informaciją, o tam tikrais atvejais privalome rinkti ir papildomą asmeninę informaciją. Pavyzdžiui, tam, kad laikytumėmės visų kovos su pinigų plovimu reikalavimų, privalome žinoti informaciją apie jūsų pajamų šaltinį (-ius), ar dalyvaujate politikoje arba esate su ja susijęs, taip pat jūsų gyvenamąją vietą mokesčių tikslais. Didžiąją dalį šios informacijos surenkame iš jūsų užpildytų vadinamųjų „pažink savo klientą“ klausimynų“, - aiškina „Luminor“.

Įstatyme apie tai - nė žodžio


Teisės aktuose numatyta, kad tais atvejais, kai klientas vengia bendrauti su finansų įstaiga arba atsisako jos nustatytais terminais pateikti prašomą informaciją, finansų įstaiga turi teisę apriboti finansinių paslaugų teikimą klientui arba atsisakyti pradėti arba tęsti dalykinius santykius su klientu.

Tačiau nekonkretizuota, kokios informacijos rinkti negalima.

„Finansų įstaigos ir kiti įpareigotieji subjektai visais atvejais privalo vykdyti nuolatinę kliento dalykinių santykių stebėseną, įskaitant sandorių, kurie buvo sudaryti tokių santykių metu, tyrimą, siekiant užtikrinti, kad vykdomi sandoriai atitiktų finansų įstaigų ar kitų įpareigotų subjektų turimą informaciją apie klientą, jo verslą, rizikos pobūdį ir lėšų šaltinį. Siekiant užtikrinti, kad kliento ir naudos gavėjo tapatybės nustatymo metu pateikti dokumentai, duomenys ar informacija yra tinkami ir aktualūs, jie finansų įstaigų ir kitų įpareigotų subjektų privalo būti nuolat peržiūrimi ir atnaujinami“, - byloja įstatymas.

Įrankis spaudimui

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto vicepirmininkas Algirdas Butkevičius įsitikinęs: tokie reikalavimai yra pertekliniai. O pasiteisinimas, kad to reikalauja įstatymas, yra absurdiškas: įstatyme apie būtinybę sužinoti, ar žmogus turi sąskaitų pas konkurentus, nieko nekalbama.

„Bankui naudinga žinoti apie sąskaitas pas konkurentus. Jei tu konkrečiame banke norėsi pasiimti paskolą, jis galės paspausti: duosime paskolą tik tuo atveju, jei sąskaitą persikelsi pas mus. Puikiai atsimenu: kai ėmiau paskolą iš SEB, mano darbo užmokestis būdavo pervedamas į kitą banką. SEB pareikalavo, kad darbo užmokestį pervesčiau į SEB. Teko tą padaryti“, - prisipažino A.Butkevičius.

Paminama teisė į privatumą

Seimo Žmogaus teisių komiteto pirmininkas Valerijus Simulikas sakė iš žmonių gavęs daugybę skundų dėl tokio bankų piktnaudžiavimo.

„Aišku, renkama informacija yra perteklinė. Koks kieno reikalas, turiu aš tarp giminių politikų ar ne? Čia tai jau iš viso anekdotas. Ir kuo čia susiję su terorizmu?

O dėl sąskaitų - yra krūva institucijų, kurioms įstatymais yra suteikta teisė stebėti sąskaitas, gauti informaciją iš tų pačių bankų apie juose turimas sąskaitas, apie didžiulių sumų nuėmimą, įplaukimą. O kam bankui žinoti apie kituose bankuose turimas sąskaitas? Vienintelė jų priedermė yra kontroliuojančioms institucijoms laiku pateikti informaciją, kas dedasi konkrečiai pas juos“, - įsitikinęs politikas.

V.Simulikas pažadėjo kaip komiteto pirmininkas kreiptis į Valstybinę duomenų apsaugos inspekciją, kad ši pasižiūrėtų, ar nėra piktnaudžiaujama asmens duomenimis.

„Bankai, monopolizavę rinką, piktnaudžiauja savo galia“, - neabejoja Seimo narys.

Tačiau inspekcija dar prieš tris mėnesius pareiškė, kad nedraudžiama asmens duomenų rinkti, tačiau finansinė įstaiga turi užtikrinti tinkamą asmens duomenų apsaugą. Pasak institucijos, tam tikri kliento ir naudos gavėjo asmens duomenys, net jei ir tiesiogiai nenurodyti įstatyme, yra reikalingi finansų įstaigai tam, kad ji galėtų įvykdyti pareigas, numatytas įstatyme. Tik prašoma informacija esą turi būti proporcinga įstatyme numatytiems tikslams - pinigų plovimo bei terorizmo finansavimo prevencijai - pasiekti.

Komentuoja Lietuvos žmogaus teisių gynimo asociacijos vadovas Vytautas BUDNIKAS:

„Nėra abejonės, kad kiekviena institucija teisės aktus interpretuoja taip, kaip jai naudinga. Prisiminkime rekomendacijas per pandemiją vyresnio amžiaus žmonėms nesilankyti viešose vietose. Tai kiti užsidėjo iškabas, kad draudžiama lankytis. Šiuo atveju bankai irgi taip interpretavo, kad apie savo klientus susirinktų kuo platesnę informaciją. Pavyzdžiui, koks kieno reikalas, dalyvauju aš politikoje ar ne? Tačiau prisidengiama įstatymo nuostata, kad reikia aiškumo apie klientą. Tada renka ne tik būtiną, bet ir itin asmeninę informaciją.

Tačiau yra svarbesnis dalykas. Mūsų visuomenė yra supančiota tokių reikalavimų todėl, kad neturi kito pasirinkimo. Jei būtų daugiau bankų, jei turėtume nacionalinį banką, žmogus, matydamas, kad braunamasi į jo privačią erdvę, pasakytų: „ačiū, einu ten, kur iš manęs to nereikalauja“. O dabar nėra kur išeiti, nes visi to paties reikalauja. O paklusti būtina, nes kitaip paslaugos bus apribotos. Nuo vieno bėgsi pas kitą ir tą patį gausi. Tai - teisių į privatumą pažeidimas“, - konstatavo žmogaus teisių gynėjas.

Kai kurie bankai reikalauja nurodyti auginamų vaikų skaičių ir net tikslią jų gimimo datą. Pasak V.Budniko, tai pateisinama tik tuo atveju, jei klientas kreipiasi dėl paskolos. Tokiu atveju bankui būtina žinoti žmogaus pajamas, vaikų skaičių, kad matytų, ar klientas bus pajėgus išsimokėti.

„Jei žmogus tik naudojasi sąskaita, bankas neturi teisės reikalauti informacijos, su kuo gyvenate, ar turite vaikų. Tai - perteklinė informacija. Bet ji bankams reikalinga, nes kuo daugiau apie žmogų žinoma, tuo daugiau šansų įbrukti savo produkciją, įtraukti vaikus ir t.t.“, - sakė V.Budnikas.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (46)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar taupote pinigus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar karantinas pakeitė Jūsų apsipirkimo įpročius?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +2 C

 0 +1 C

 

 -1  0 C

+2 C

 0 +1 C

 

   -1  0 C  

0-3 m/s

  0-2 m/s

 

3-9 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2158 PLN - 4.5385
RUB - 91.1009 CHF - 1.0773
GBP - 0.8905 NOK - 10.3308

Nuorodos