Dažno poilsiautojo planus pakoreguoja kone stereotipu jau tapęs įsitikinimas, kad poilsis Lietuvoje yra pernelyg didelė prabanga lietuvišką atlyginimą gaunantiems žmonėms. „Vakaro žinios“ domėjosi, kokį kainos ir kokybės santykį mūsų šalies ir užsienio kurortai siūlo šiemet.
Naujovės prasidės dar oro uoste
Kokių naujovių šiemet gali tikėtis poilsį užsienyje ir Lietuvoje planuojantys žmonės? Inga Aukštuolytė, „Tez Tour“ Lietuvoje Viešųjų ryšių ir rinkodaros skyriaus vadovė, atkreipė dėmesį, kad planuojantieji vasaros atostogas užsienyje, ypač sostinės gyventojai, pirmiausia turėtų nepamiršti, jog netrukus prasidės Vilniaus oro uosto kilimo ir tūpimo tako rekonstrukcija. Todėl pagrindiniais šalies oro vartais liepos 14-rugpjūčio 17 d. taps Kauno oro uostas.
Jau ne vienus metus tarp poilsiautojų iš Lietuvos mėgstamiausių poilsinių kelionių krypčių sąrašo viršūnėje yra Turkija. Ši kryptis, anot I.Aukštuolytės, populiarumu nenusileidžia ir šiemet. „Turkija lietuvius labiausiai vilioja dėl malonaus klimato ir optimalaus kainos ir kokybės santykio, - sakė I.Aukštuolytė. - Būtent poilsiaudami Turkijoje lietuviai gali nesunkiai įpirkti ir itin kokybiškus, geru aptarnavimu garsėjančius 5 žvaigždučių viešbučius, ko kitose, kur kas brangesnėse šalyse sau leisti galbūt negalėtų. Turkiją jau spėjo pamėgti įvairaus tipo poilsiautojai - joje gerai jaučiasi tiek poros, tiek šeimos su mažais vaikais, tiek draugų kompanijos ar vyresnio amžiaus žmonės.“ Poilsiautojai dažniausiai renkasi pilną kelionės paketą, į kurį įeina lėktuvo bilietai, pervežimai iš oro uosto ir į jį bei apgyvendinimas viešbutyje su maitinimo programa „Viskas įskaičiuota“. Be Turkijos, vasarą tarp lietuvių ne mažiau populiarus poilsis Bulgarijoje, Graikijoje, Ispanijoje, Italijoje, Kipre.
Įdomu, kiek vidutiniškai trunka ir kiek kainuoja statistinio lietuvio atostogos užsienyje? Pasak I.Aukštuolytės, poilsiautojai iš Lietuvos užsienyje įprastai praleidžia 7 naktis. Vidutinė kelionės kaina su septyniomis nakvynėmis asmeniui šiuo metu siekia apie 500-600 eurų. „Atostogų užsienyje kainai įtakos turi ne tik sezoniškumas, bet ir pasirinkta atostogų trukmė, poilsiautojų poreikiai - natūralu, kad kelionės kaina gerokai skirsis, jei poilsiautojai pasirinks ekonominės klasės ar 5 žvaigždučių viešbutį“, - sakė I.Aukštuolytė.
Lietuviai vis dažniau renkasi komfortą
Ar mūsų šalies poilsiautojai, rinkdamiesi atostogų vietą ir trukmę, dažniau taupo, ar labiau atsižvelgia į kokybę, o ne į kainas? I.Aukštuolytės teigimu, pastebima tendencija, kad poilsiautojams iš Lietuvos pastaruoju metu vis didesniu prioritetu planuojant atostogas tampa poilsio kokybė ir komfortas. Dėl šios priežasties jie kur kas dažniau nei anksčiau renkasi komfortu ir aukštu paslaugų bei aptarnavimo lygiu garsėjančius viešbučius.
Atostogas užsienyje žmonės renkasi ne tik dėl palankaus kainos ir kokybės santykio, bet ir dėl garantuoto gero oro. Poilsiautojų teigimu, suplanuotas atostogas Lietuvoje bet kada gali sujaukti prasti orai, tad, joms pasibaigus, į darbą gali tekti grįžti visiškai nepailsėjus.
Grafų alėja ir I.Valinskienės pasakos
Kol dalis lietuvių lepinasi užsienio kurortuose teikiamais malonumais, likę tautiečiai iš naujo atranda Druskininkus, Palangą, kitus mūsų šalies kurortus ir sako, kad poilsio Lietuvoje nekeistų į nieką. Poilsį Lietuvos kurortuose renkasi ir žmonės iš kaimyninių bei kitų Europos valstybių. Skirtingi žmonės - skirtingi poreikiai. Ką naujo šiemet poilsiautojams pasiūlys mūsų šalies kurortai?
Palangos turizmo informacijos centro direktorės pareigas laikinai einanti Egidija Smilingienė „Vakaro žinioms“ sakė, kad naujausias ir labiausiai pritraukiantis Palangos akcentas - daugiau nei prieš savaitę atidaryta grafų Tiškevičių alėja, jungianti Kurhauzą su Kęstučio gatve. „Atkurta ir XIX a. buvusi alėja, ir istoriniai vartai, - pasakojo E.Smilingienė. - Alėjoje įrengti retro stiliaus šviestuvai, pastatytos grafų Tiškevičių ir grafienės šuniuko skulptūros - žmonėms pasivaikščioti atvertas dar vienas gražus Palangos kampelis. Šios vasaros naujiena bus ir dar pernai rudenį atidarytas interaktyvus pasakų parkas, kuriame galima pasiklausyti lietuvių liaudies pasakų, įgarsintų Ingos Valinskienės. Parke stovi pasakų personažų skulptūros, kuriomis gali laipioti ir karstytis mažieji lankytojai. Kasmet tokių skulptūrų parke turėtų atsirasti vis daugiau.“
Nakvynės kaina - ir 3 eurai, ir 500 eurų
Birželio 17-ąją Palangos oro uoste po ilgos pertraukos vėl nutūps lėktuvas, skraidinsiantis poilsiautojus atgaivintu tiesioginiu reisu Sankt Peterburgas-Palanga. Palangoje leidžiasi ir lėktuvai iš Rusijos sostinės Maskvos, Ukrainos sostinės Kijevo, Lenkijos sostinės Varšuvos, didžiausio Škotijos miesto Glazgo, Anglijos ir Jungtinės Karalystės sostinės Londono. Pasak E.Smilingienės, didžiąją poilsiautojų dalį Palangoje sudaro lietuviai. Iš užsieniečių, besikreipiančių į Palangos turizmo informacijos centrą, didžiąją dalį sudaro svečiai iš kaimyninių valstybių - Baltarusijos, Latvijos, Lenkijos, Rusijos. Daug poilsiautojų Palanga sulaukia iš Vokietijos, Estijos, Skandinavijos šalių: Norvegijos, Švedijos, Danijos, kitų Europos valstybių. „Per metus Palangos turizmo informacijos centre apsilanko žmonės iš maždaug 40 pasaulio šalių, - sakė E.Smilingienė. - Žmones traukia tai, kad Palanga yra universalus kurortas - čia ras ką veikti pačių įvairiausių pomėgių poilsiautojai. Turime nuostabų parką, lankytojų laukia daug muziejų, įrengti dviračių ir bėgimo takai, pliažai, naktiniai klubai, koncertai. Ypač daug Lietuvos ir užsienio atlikėjų koncertų vasarą numatyta Palangos koncertų salėje.“
O kainos Palangoje šiemet nesikandžioja? E.Smilingienės teigimu, priklausomai nuo buities sąlygų, apgyvendinimo vietos ir trukmės, nakvynės Palangoje kaina žmogui svyruoja nuo 3 eurų iki 500 eurų už naktį. 500 eurų kainuos naktis apartamentuose, o, radus nakvynę už kelis eurus, vienu kambariu gali tekti dalytis ir su kitais poilsiautojais. Dvivietį kambarį liepos pabaigoje privačiame sektoriuje Palangoje galima išsinuomoti už 25 eurus. Dviviečio kambario nuoma Palangoje esančiame viename iš viešbučių jūros pašonėje (3 žvaigždutės) tuo pačiu metu kainuos 67 eurus. Dviratį parai čia galima išsinuomoti sumokėjus 12 eurų. O kiek reikės suploti už pietus kavinėje? Pernai alkį ne vienam numalšindavo žinia, kad Palangoje, J.Basanavičiaus gatvėje esančioje kavinėje, už šaltibarščius buvo prašoma 4 eurų, o už cepelinų porciją - ir 5,5 euro. Palangiškių teigimu, šią savaitę šaltibarščiai vienoje Palangos centre esančių kavinių kainavo 1,6 euro, karštasis patiekalas - 3,5 euro.
Į Druskininkus - pataisyti sveikatos
Druskininkų turizmo ir verslo informacijos centro direktorius Rimantas Palionis „Vakaro žinioms“ sakė, kad į Druskininkus pailsėti susiruošęs žmogus visų pirma gali tikėtis pataisyti sveikatą - tiek fizinę, tiek emocinę. „Mūsų kurorte žmonėms sudarytos sąlygos atsigauti tiek po įvairių traumų, tiek po įtemptų darbų, - pasakojo R.Palionis. - Į Druskininkus žmonės atvyksta ne tik semtis sveikatos, bet ir turiningai praleisti laisvalaikio vandens parke ar slidinėjimo arenoje. Nuolatiniai slidinėjimo arenos svečiai - Skandinavijos kalnų slidininkai, kurie čia atvyksta siekdami neprarasti įgūdžių vasarą.“
Pasak R.Palionio, prieš 5 metus Druskininkuose pusę miesto svečių sudarė lietuviai, pusę užsieniečiai, šiandien užsieniečiai sudaro 30-40 proc. turistų. „Daugiausia užsieniečių sulaukiame iš Baltarusijos, Rusijos ir Lenkijos, - sakė R.Palionis. - Daug svečių atvyksta iš Latvijos, Vokietijos, Izraelio, Estijos.“ Turizmo ir verslo informacijos centro vadovas užtikrino, kad norint pasinerti į atostogų malonumus Druskininkuose stora piniginė tikrai nėra pati pagrindinė sąlyga. „Reklaminiai efektai su ištaigingais SPA viešbučiais sudaro brangaus poilsio įspūdį - Druskininkuose tikrai yra vietų, kur poilsis išties nepigus, - sakė R.Palionis. - Bet, paieškojus internete ar susisiekus su Turizmo ir verslo informacijos centro darbuotojais, be problemų galima parinkti optimaliausią atostogų variantą ir žmonėms, gaunantiems nedideles pajamas ar pensijas. Jiems galime pasiūlyti apgyvendinimą pensionuose, mažuose viešbutukuose ar privačiame sektoriuje, procedūras Druskininkų gydyklose. Pavyzdžiui, perlinė vonia su gydytojo rekomendacija šiose gydyklose kainuoja 6 eurus, be gydytojo rekomendacijos - 7,3 euro. Gydomojo purvo procedūra su gydytojo rekomendacija - 10 eurų, be tokios rekomendacijos - 11,5 euro. Pasistatyti palapinę Druskininkų kempinge su kurortine rinkliava kainuoja 8 eurus, para kempinge esančiame namelyje dviem asmenims su kurortine rinkliava kainuos 32 eurus. Privačiame sektoriuje ne piko metu dviem asmenims nakvynė parai kainuoja nuo 20 iki 50 eurų. O štai nakvynė 87 kvadratinių metrų prezidentiniuose apartamentuose keturiems asmenims kainuos 400 eurų. Tad nakvynę asmeniui Druskininkuose galima rasti ir už 8 eurus, ir už 100 eurų.“
O kur atostogas leis ministrai?
Kęstutis Navickas, Aplinkos ministras:- Rugpjūtį planuoju savaitei su šeima važiuoti į kalnus, į Alpes. Pagal galimybes kiekvienais metais stengiuosi išeiti į kalnus, jei kartą per metus pavyksta, būna labai gerai. Pirma mano kelionė į kalnus buvo dar 1988 m., ir ten mane traukia iki šiol. Turbūt galiu prisipažinti, kad turiu žalingą įprotį, o gal tai ir priklausomybė. Kalnai visuomet yra mano prioritetas planuojant poilsį ar atostogas. Norėčiau siekti ir rimtesnių tikslų, bet šiais metais apsiribosiu ir paprastesniu maršrutu.
Visą likusį laiką nuo darbo, kiek pavyks pailsėti, leisiu savo sodyboje. Turbūt tam tikras atsiribojimas ar izoliacija, kai nebėra susitikimų, ir yra būdas atsipalaiduoti. Užtenka tiesiog pakeisti veiklą, keliauti dviračiais po saugomas teritorijas. Ir darbai sodyboje, tokie kaip žolės pjovimas, man taip pat yra puikus būdas atsipalaiduoti. Didžiausia kančia atostogų metu man būtų gulėti prie jūros ir tiesiog degintis.Tiesa, kad politiko darbas trunka visą parą. Kabineto duris uždaryti gali ir šitame darbe, bet smegenų neuždarysi. Manęs tai nevargina ir neslegia, manau, taip ir turi būti. Jei tiki savo idėjomis, nesvarbu, ar tu politikoje, ar kažkur kitur, tai jau nebe darbas, o tiesiog tavo idėjų vystymas. Tai netgi tam tikras pasitenkinimo jausmas, ir tokia veikla manęs tikrai nevargina. O kai nevargina, gal ir poilsio ne taip trūksta.
Bronius Markauskas, Žemės ūkio ministras:- Kad niekas neduoda atostogų. (Juokiasi.) Tai ir poilsiauti nelabai bus kada. Atostogos, rodos, tik nuo rugpjūčio 28 d., tad kol kas nieko neplanuoju šiam laikui. Vasarą anksčiau dažniausiai važiuodavome su draugais prie ežero, žiemą visada savaitei taip pat vykdavome paslidinėti. Bet dabar viskas kardinaliai pasikeitę ir poilsio laikas visiškai neprognozuojamas.
Kadangi gyvenu kaime prie Klaipėdos, jeigu savaitgalį pavyksta parvažiuoti, tai man būna puikus poilsis. Ten turiu nemažą tvenkinį prie namų, vakare nueinu pabūti su savimi. Reikia nors kartais skirti laiko poilsiui ir atsiribojimui. Būna kartais dienų ir vakarų, kai baterijos visiškai išsikrovusios. Labai gerai, jei yra galimybių šiek tiek atitrūkti. Tokią progą turiu ir kelionės į Klaipėdą metu.
Mindaugas Sinkevičius, Ūkio ministras:- Tiek birželį, tiek liepą, tiek rugpjūtį planuoju dirbti, bet galbūt pavyks paimti po laisvą dieną minint Mindaugo karūnavimo dieną ir Žolinę. Taip pavyktų ištęsti šias dvi šventines dienas į keturių dienų poilsį. O visą likusį vasaros laiką ketinu dirbti. Juolab kad prieš priimdamas ministro pareigas buvau iš anksto informavęs premjerą, kad turėsiu asmeninę šventę - vestuves - ir tuomet prašysiu laisvų dienų medaus ne mėnesiui, bet savaitei, tad vasarą dirbsiu, kaip įprasta.
Mano poilsis dažniausiai būna aktyvus laisvalaikis. Viena vertus, tai kelionė į sodą prie Šventosios upės, kur nori nenori tenka pjauti žolę, kitus darbus nudirbti. Taip pat neseniai pradėjau žvejoti, mėgstu sportuoti, dalyvauti bėgimuose, važinėti dviračiais, pasitreniruoti. Mano poilsis dažniausiai būna aktyvus. Tai tikrai ne gulėjimas pliaže, nes tai man greitai atsibosta.
Žinoma, poilsio ir laisvalaikio šiek tiek trūksta, nes vis dar nepersikėliau į Vilnių ir kol kas neketinu to daryti. Kasdien į darbą važinėju iš namų Jonavoje ir atgal asmeniniu automobiliu. Kelyje kasdien praleidžiu bent 3 valandas. Tai, žinoma, atima nemažai jėgų. Dar iki tapdamas ministru esu apkeliavęs dešimtis įvairių šalių, tiek Rytuose, tiek Vakaruose. Tad neketinu būti politiku-turistu. Labai stengiuosi atsakingai pasirinkti komandiruočių vietas. Yra pasiūlymų, pradedant Japonija, Malaizija ar Indonezija. Bet labai didelė dalis tų pasiūlymų lieka nerealizuoti, nes jei nėra turinio ir tikslo ten važiuoti, man prioriteto ten keliauti nėra.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“