Žinoma uostamiesčio verslininkė įsitikinusi, kad pateko į puikiai paspęstus bendrovės “SEB lizingas” ir automobilių prekybos centro “Automodus” spąstus. Atmetę klaipėdietės pasiūlymą įsigyti turtą, už kurį ši buvo laidavusi, bankininkai sutiko jį parduoti gerokai pigiau ir dabar per teismą bando prisiteisti neva patirtus nuostolius.
Tapo laiduotoja
Prieš beveik ketverius metus įsteigta pajūrio uždaroji akcinė bendrovė sudarė transporto priemonės finansinio lizingo sutartį su AB “SEB lizingas” ir tapo 2005 metais pagaminto BMW 730 naudotoja. Šia mašina važinėjo bendrovės direktorius.
Pagal sutarties prievoles “SEB lizingas” laidavimo sutartį sudarė ir su minėtos UAB akcininke, žinoma uostamiesčio verslininke Ingrida A. (dėl vykstančių teisminių ginčų vardas ir pavardės inicialas pakeisti, tikrieji - redakcijai žinomi).
49 metų klaipėdietė, kaip solidari bendraskolininkė, įsipareigojo atsakyti “SEB lizingui”, jei skolininkas nevykdys visų ar dalies prievolių. Verslininkė už tai laidavo savo asmeniniu turtu.
Daugiau nei dvejus metus statybos ir energetikos pramonės srityse dirbusi bendrovė tvarkingai mokėjo “SEB lizingui”. Tačiau, kaip ir daugelis kitų, ji neatlaikė ekonominio sunkmečio išbandymų ir praėjusių metų sausį Klaipėdos apygardos teismas jai iškėlė bankroto bylą.
Atsiradus įsiskolinimui, “SEB lizingas” bendrovei suteikė tik savaitę jam likviduoti ir priešingu atveju pagrasino, kad transporto priemonės finansinio lizingo sutartis bus nutraukta. Iš karto tai ir buvo padaryta.
Saviems pardavė pigiau
Tuo metu už BMW 730 dar buvo likę sumokėti apie 70 tūkstančių litų. Bendrovei bankrutavus, asmeniškai už jos įsipareigojimo vykdymą laidavusi Ingrida B. kreipėsi į “SEB lizingą” ir paprašė finansuojamą turtą ir visus įsipareigojimus perleisti jai.
Verslininkė sulaukė atsakymo, kad šis prašymas bus svarstomas tik tada, kai BMW 730 bus grąžintas lizingo kompanijos atstovui - automobilių prekybos centrui “Automodus”.
“BMW buvo grąžintas “Automodus”. Aš, kaip laiduotoja, tą pačią dieną kreipiausi į jį su prašymu parduoti automobilį. Buvau pasiryžusi padengti visą likutinę jo vertę. Tačiau “Automodus” atstovai patikino, kad mašinos parduoti negali, kol nebus nustatyta ir su banku suderinta jo kaina. Kitą dieną aš savo prašymą pakartojau ir sužinojau, kad BMW jau rezervuotas. O netrukus jis parduotas už mažesnę kainą, nei siūliau aš”, - neslėpė nusistebėjimo uostamiesčio verslininkė.
Jos duomenimis, BMW 730 atiteko BMW atstovui Lietuvoje UAB “Krasta Auto”. “Automodus” yra oficialus pastarosios bendrovės padalinys.
Liko skolinga
Apie tai sužinojusiai klaipėdietei kilo įtarimas, kad “SEB lizingo” atstovai pažeidė jos, kaip laiduotojos, interesus ir sukūrė situaciją, dėl kurios galimi nuostoliai, nors jų buvo galima išvengti.
“Banko atstovai pasielgė nesąžiningai ir realizavo turtą pigiau, nei siūliau aš. Todėl paprašiau anuliuoti mano laidavimo sutartį ir atleisti laiduotoją nuo atsakomybės, nes kreditorius atsisakė savo teisių, kuriomis pasinaudojęs būtų galėjęs patenkinti savo reikalavimą. Manau, kad esant tokiai situacijai laiduotojas nebeprivalo vykdyti prievolės”, - sakė Ingrida A.
Verslininkė informavo “SEB lizingą”, kad jei jos prašymas nebus patenkintas, ji kreipsis į teisėsaugos institucijas dėl ikiteisminio tyrimo atlikimo.
Tačiau “SEB lizingo” tai nė kiek neišgąsdino. Šių metų gegužę klaipėdietė sulaukė pašto kurjerio - jis įteikė Vilniaus miesto 2-ojo apylinkės teismo preliminarų sprendimą. Beje, verslininkė tvirtina, kad apie jai pateiktą ieškinį ir vykusį bylos nagrinėjimą nieko nežinojo.
Patenkinęs “SEB lizingo” ieškinį, jis iš Ingridos A. pastarajam priteisė 10 653,3 lito ir 5 procentų metines palūkanas už priteistą sumą.
“Bankas mane paprasčiausiai nori apgauti ir iš to pasipelnyti. Apgauti ne tik jo paslaugomis pasinaudojusią bendrovę, bet ir mane, kaip laiduotoją. Kas dabar gali paneigti, kad šis planas nebuvo specialiai sukurtas. Beje, aš norėjau už likutinę 4,5 tūkstančio litų sumą išsipirkti ir BMW 320, už kurį taip pat buvau laidavusi. Tačiau man neleido ir jį pardavė už 18 tūkst. litų. Vadovaujantis jų logika, man dabar turėtų grąžinti susidariusį skirtumą”, - ironizavo verslininkė.
Klaipėdietės teigimu, ji banko savivalei nusileisti neketina ir teismui įteiks motyvuotus prieštaravimus dėl jo priimto preliminaraus sprendimo bei kreipsis pagalbos į Nukentėjusių nuo bankų asociaciją.
Bankas apsimeta geru
Sprendžiant iš SEB banko “Respublikai” atsiųsto oficialaus komentaro, tokios situacijos, kokią dienraščiui papasakojo verslininkė iš Klaipėdos, net blogiausiuose sapnuose neturėtų būti.
“Įprastai bendrovėms, kurioms iškeliamos bankroto bylos, vadovaujantis lizingo sutarčių nuostatomis, lizingo sutartys yra nutraukiamos apie tai klientą informuojant oficialiu raštu iš anksto. Jeigu įmonė turi pradelstų įsiskolinimų ir lizingo klientas turi laiduojantį asmenį, tokį patį raštą gauna ir laiduotojas, raginant jį vykdyti įsipareigojimus pagal laidavimo sutartį.
Per laikotarpį nuo rašto išsiuntimo iki sutarčių nutraukimo, bankroto administratorius turi galimybę pateikti prašymą dėl turto išpirkimo, kuris būtų svarstomas. Laiduotojas, sutinkant bankroto administratoriui, taip pat gali paprašyti perimti įsipareigojimus.
Siekdama sumažinti nuostolius, atsiradusius dėl kliento įsipareigojimų nevykdymo, lizingo bendrovė kartu su laiduotoju ieško abiem šalims priimtino sprendimo. Jei laiduotojas negali iš karto įvykdyti įsipareigojimų, o jo finansinė situacija vertinama gerai, galimas laiduotojo finansavimas”, - komentavo Arvydas Žilinskas, SEB banko atstovas.
Lina Urbšaitė, Nukentėjusių nuo bankų asociacijos direktorė:
Ši istorija dar kartą įrodė mūsų šalyje veikiančių komercinių užsienio bankų savavaliavimą ir visišką nebaudžiamumą. Lietuvos Vyriausybė yra neveiksni ir nedaro nieko, kad apgintų savo piliečius. Į asociaciją kreipėsi labai daug taip arba panašiai nukentėjusių asmenų bei įmonių. Užtenka tik prisiminti, kaip dar visai neseniai bankai iš transporto bendrovių atiminėjo vilkikus ir vertė jas bankrutuoti. Vėliau visas atimtas turtas parduodamas saviems ir iš to neblogai pasipelnoma. O banko kliento interesai ir teisės niekam nerūpi. Daugiausia bankų pažeidimų yra susiję su sutartimis, kurios galiausiai atsisuka prieš patį žmogų. Asociacija tam ir įsteigta, kad būtų kovojama už pažeistas pastarųjų teises, ir mes tikrai už juos kovosime. Nors bankai deklaruoja, kad nori solidariai bendradarbiauti su žmonėmis, akivaizdu, kad jie savavaliauja ir pažeidinėja jų teises. Lietuvos bankas, Vyriausybė, Seimas ir Generalinė prokuratūra turėtų pasiaiškinti, kodėl komercinių bankų veikla šalyje yra visiškai nekontroliuojama ir jie gali daryti ką tik nori.
Parengta pagal dienraštį "Respublika"