respublika.lt

„Snore“ rojus tik svetimiems (0)

2015 rugpjūčio mėn. 06 d. 08:00:58
Alia ZINKUVIENĖ, zinios@vakarozinios.lt

Vakar paskelbta džiugi žinia: valstybės įmonė „Indėlių ir investicijų draudimas“ pirma laiko grąžino Finansų ministerijai 886,09 mln. eurų paskolą, kurią buvo gavusi išmokėti kompensacijoms bankrutavusio „Snoro“ banko indėlininkams. Pats bankas sugrąžino įmonei 643,72 mln. eurų, o jo administratoriai į kišenes susižėrė daugiau kaip 53 mln. eurų. Už ką?

×
nuotr. 1 nuotr.
„Snoro“ auksiniai. Arūno Bernacko koliažas

 

Turtas, kurio „nebuvo“

Ši žinia nėmaž nenustebino „Snoro“ indėlininkų ir kreditorių asociacijos vadovo Dano Arlausko.

„Tai tik rodo, jog nebuvo labai bloga situacija šiame banke, kad reikėtų skelbti jo bankrotą, - sakė jis. - Būtų buvęs geresnis variantas, jeigu, kaip siūlė mūsų asociacija, bankas būtų reanimuojamas, kad tęstų savo veiklą. Bet mūsų pasiūlymas nebuvo išgirstas.“

Pasak D.Arlausko, dabar pasirodė, kad ir „Snoro“ paskolos nebuvo jau tokios beviltiškos, kaip buvo bandoma pateikti anksčiau, nes paskolų portfelis yra iki šiol brangiausiai parduotas banko turtas.

„Vakaro žinioms“ patikslinus, kad pinigai už paskolų portfelį dar negauti ir tikroji kaina dar neatskleista, tik aišku, kad ji ne mažesnė nei 169,685 mln. eurų, nuo „Snoro“ bankroto nukentėjusių jo klientų atstovas pratrūko: „Paskolų portfelis buvo „Snoro“ banko perlų karūna! Jeigu bankas geba atsiskaitinėti su indėlių draudimo fondu net nepardavus šito turto, galima svarstyti, kad banko bankrotas ne tik abejotinas, bet, ko gero, po kurio laiko visu rimtumu iškils klausimas, kodėl ir kas jį „subankrotino“. Įtariu, naujas Seimas gali pradėti šitą klausimą nagrinėti iš naujo.“

Pasak jo, akivaizdu, kad ir laikinajam bankroto administratoriui Saimonui Frikliui (Simon Freakley), ir paskui paskirtam Nilui Kuperiui (Neil Cooper) buvo smarkiai permokėta už jų darbą. „Jokių stebuklų jie nepadarė, paslėptų „Snoro“ turtų neatrado, - įsitikinęs D.Arlauskas. - Privatininkas su savais pinigais tikriausiai elgtųsi kitaip, negu „Snoro“ atveju pasielgė valstybė, pirma nacionalizavusi banką, o paskui - į bankrotą. Ir dabar visų mokesčių mokėtojų pinigais finansuoja šitą brangų ir gerokai užsitęsusį procesą.“

Milijonai už inventorizaciją

Tą pačią dieną, kai buvo sustabdyta „Snoro“ veikla ir bankas nacionalizuotas, laikinuoju jo administratoriumi paskirtas tarsi iš dangaus nukritęs S.Friklis, Londone veikiančios mažai kam žinomos įmonės „Zolfo Cooper“ partneris.

Lietuvos banko valdyba nustatė šiam ponui 140 tūkst. eurų atlyginimą. Tačiau jau po 8 dienų, lapkričio 24-ąją po pietų, iš „Snoro“ į „Zolfo Cooper“ sąskaitą „Barclays“ iškeliavo 1 mln. eurų, o po kelių valandų - dar 1,4 mln. eurų. Iš viso per kelis kartus į minėtą sąskaitą buvo pervesta 4,834 mln. eurų.

Paaiškėjus šiems faktams, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas tikino, esą Londono specialistai, išmanantys tarptautines jurisdikcijas, nusipelno ir tarptautinių įkainių.

S.Friklis atliko inventorizaciją ir pranešė aptikęs, kad „Snoro“ turtas vertas maždaug milijardu eurų mažiau, negu oficialiai skelbiama. Iš pradžių jis dar siūlė padalyti „Snorą“ į gerą ir blogą bankus, bet paskui apsigalvojo ir pateikė išvadą, kad gelbėti „Snoro“ neverta, nes tai valstybei brangiai kainuos. O gal banko bankroto procesas kainuos dar brangiau? Juk jo galo nematyti, o daugiau kaip 50 mln. eurų susižėrė vien administratoriai su savo talkininkais.

Prokurorai paskubino pensiją

Brangiausiai mes visi mokėjome už arogantiškojo brito, taip pat „Zolfo Cooper“ atstovo, paslaugas. Jis taip pat pagarsėjo labai kvalifikuotu „Snoro“ turto parceliavimu už pusę kainos. Gal ir toliau būtų čia verslavęs, jei į viešumą nebūtų iškilusi afera. Paaiškėjo, kad N.Kuperis palaimino su dviejų gerai žinomų Lietuvos politikų vaikais siejamoms įmonėms užskaitas, draudžiamąją indėlių sumą viršijančias daugiau kaip 348 tūkst. eurų.

Kai tik tuo susidomėjo prokurorai, skrybėlėtasis ponas dingo iš Lietuvos ir pasiprašė išleidžiamas į pensiją. Nuo jam pateiktų įtarimų švaisčius svetimą turtą britas atsipirko itin įžūliai - „geranoriškai“ atlygino „Snoro“ kreditoriams padarytą žalą, esą iš asmeninių lėšų. Argi sunku, kai į pensiją išeini pilnomis kišenėmis?

Savam - lietuviška alga

Nuo praėjusių metų lapkričio 5 d. „Snoro“ bankrotą administruoja lietuvis, UAB „Valnetas“ vadovas Gintaras Adomonis. „Vakaro žinios“ pasidomėjo, koks atlyginimas mokamas jam. Paskutinėje viešoje jo ataskaitoje, kuri apima 57 dienų laikotarpį nuo administravimo perėmimo iš N.Kuperio iki 2014-ųjų pabaigos, nurodoma, kad bankroto administratoriaus atlyginimas sudarė 70 tūkst. eurų. Kaip gali būti, kad lietuviškojo bankroto administratoriaus alga netgi didesnė nei N.Kuperio?

G.Adomonį šis klausimas prajuokino: „Gal ir norėčiau N.Kuperio atlyginimo, bet tai, kaip sakoma, tik girto dramblio svajonės...“

Jis paaiškino, kad didesnę dalį iš 70 tūkst. eurų atlyginimo bankroto administratoriui sudarė mokėjimai tam pačiam N.Kuperiui už praėjusį laikotarpį.

„UAB „Valnetas“ dalis šioje sumoje siekė kiek daugiau nei 17 tūkst. eurų, - patikslino G.Adomonis. - O šiemet kreditorių komiteto nustatytas atlyginimas „Snoro“ bankroto administratoriui yra 7009 eurai (įskaitant ir PVM) per mėnesį.“

Tai yra pastovioji atlyginimo dalis. Kreditorių komitetas 2015 m. II ketvirčiui yra patvirtinęs bankroto administratoriui 42 tūkst. eurų dydžio atlyginimą, susidedantį iš pastoviosios ir kintamosios dalies. Kintamoji dalis sudaro 21 tūkst. eurų (trims mėnesiams), o jos dydis priklauso nuo rezultatų.


„Snoro“ bankroto administratorių laimikiai

Saimonas Friklis, laikinasis banko administratorius

(oficialus laikotarpis 2011 m. lapkričio 16 - gruodžio 7 d., bet realiai dirbo 8 dienas)

Mėnesio alga - 140 tūkst. eurų (17,5 tūkst. eurų per dieną)

Kartu su konsultantais mums kainavo beveik 5 mln. eurų


Nilas Kuperis, bankroto administratorius

(2011 m. gruodžio 7 - 2014 m. lapkričio 4 d.)

Mėnesio alga - 29 tūkst. eurų (935,5 euro per dieną)

Kartu su konsultantais mums kainavo 46,963 mln. eurų


Gintaras Adomonis, bankroto administratorius

(nuo 2014 m. lapkričio 5 d.)

Mėnesio alga - 8500-7009 eurai (274,2-226,1 euro per dieną)

Kartu su konsultantais iki 2014 m. gruodžio 31 d. mums kainavo 1,219 mln. eurų

Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“


Varžytynėse parduoti paskutinieji „Snoro" apartamentai Vilniaus senamiestyje

Ketvirtadienį BAB banke „Snoras" surengtose varžytynėse savo pirkėją surado tretieji prabangūs „Snoro" apartamentai sostinės Gaono gatvėje. Pirkėjas už 104 kvadratinių metrų butą ir automobilio statymo vietą pasiūlė 364 tūkst. eurų - 31,1 tūkst. daugiau nei nustatyta pradinė objekto kaina. Varžytynėse taip pat parduotas gamybinių ir administracinių patalpų kompleksas sostinės Jankiškių gatvėje. Pirkėjas už šį objektą pasiūlė 234,1 tūkst. eurų (beveik 3000 eurų daugiau nei pradinė kaina). Iš viso ketvirtadienį varžytynėse buvo parduodama 40 nekilnojamojo turto objektų įvairiose šalies vietose, tačiau kiti pasiūlymai pirkėjų nesudomino.

Neseniai bankroto administratoriaus pradėtame naujame banko turto pardavimo etape potencialiems pirkėjams siūloma daugiau nei 1500 kilnojamojo ir kiek daugiau nei 250 nekilnojamojo turto objektų.

„Kaip matome, potencialūs pirkėjai labai priekabiai renkasi objektus, todėl varžytynių rezultatus lengviau vertinti kokybiniu, o ne kiekybiniu aspektu. Smagu, kad dėl kai kurių objektų vyksta tikros varžybos, kurių laimėtojais tampa kreditoriai, tačiau tai greičiau išimtys nei taisyklės. Kita vertus, daugelis turto objektų jau praėjo dviejų varžytynių procesą, todėl tikėsimės kreditorių komiteto leidimo taikyti ir kitus, lankstesnius, pardavimo būdus", - pažymėjo BAB banko „Snoras" bankroto administratorius Gintaras Adomonis.

Didelio susidomėjimo sulaukusiame apartamentų komplekse sostinės Gaono gatvėje rengėsi įsikurti didžiausi banko akcininkai ar jų šeimos nariai. Pirmieji 199 kvadratinių metrų ploto apartamentai (kartu su 1 parkavimo vieta ir 50 kv. m. pagalbinėmis patalpomis) parduoti 2014 metų gegužę. Pirkėjas už juos sumokėjo kiek daugiau nei 1,335 mln. eurų. Antrieji, nebaigti įrengti 284 kvadratinių metrų ploto (kartu su 2 parkavimo vietomis) - tų pačių metų birželį. Už juos pirkėjas sumokėjo 946 tūkst. eurų.

Eltos inf.

Parašykite savo komentarą:
 
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • AFRIKA: Botsvanos prezidentui Mokgweetsiui Masisiui, daugeliui jo vyriausybės narių ir visiems šalies parlamento deputatams dėl naujojo koronaviruso pandemijos paskirtas namų karantinas.
  • BELGIJA: pastarąją parą Belgijoje mirė rekordinis šiai šaliai koronavirusu užsikrėtusių pacientų skaičius – 283.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Kokią kaukę dėvite?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar po Velykų reikėtų dar kartą pratęsti karantiną?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +7 C

 +2 C

 

-1 +1 C

 +15 +18 C

+10 +12 C

 

+8 +9 C

1-6 m/s

0-5 m/s

 

0-3 m/s

Nuorodos