respublika.lt

Padai jau svyla ir neliečiamiesiems konservatoriams

(0)
2018 birželio 06 12:50:44
Danas NAGELĖ

Seimas vakar pritarė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadoms, nors diskusijos buvo itin karštos. Labiausiai atmosferą įkaitino NSGK narys valstietis Dainius Gaižauskas, pastebėjęs, kad valstybėje ypatingai bloga padėtis, nes „valstybė praktiškai yra parklupdoma“, o ypatingai riesta, jo nuomone, yra konservatoriams.

×
nuotr. 3 nuotr.
Padai jau svyla ir neliečiamiesiems konservatoriams. Eltos nuotr.

 

Seime svarstant NSGK išvadas, D.Gaižauskas kolegas kvietė tarnauti žmonėms, o ne koncernams.

Vėliau D.Gaižauskas „Vakaro žinioms“ išreiškė nuostabą, kad dalis politikų, ypač konservatoriai, ragino „viską pamiršti ir eiti toliau“.

„Matyt, jie nori išvengti viešumo, kad žmonės nepamatytų, kas darėsi, kai jie valdė. Bet jei galimai buvo padarytos nusikalstamos veikos, jei buvo padaryta žala valstybei, valstybė privalo imtis visų įmanomų priemonių, kad kaltieji būtų nuteisti, o žala - išieškota. Tą ir bandome daryti. Priešingu atveju būtų sukurtas precedentas, kad net už nusikalstamu keliu padarytą milžinišką žalą būtų nebaudžiama. Negali būti nebaudžiamumo ir neliečiamųjų. Tačiau konservatoriai, matyt, bijo, kad, pradėjus ikiteisminį tyrimą, paaiškės, jog Andriaus Kubiliaus laikais buvo žinoma, kas vyksta valstybėje, tačiau tai buvo toleruojama“, - svarstė parlamentaras.

D.Gaižauskas tikisi, kad nebus apsiribota tais dalykais, kurie buvo NSGK tyrimo objektai. Pasak jo, ypatingo dėmesio turėtų sulaukti SGD terminalo ir kitos aferos.

Reaguodamas į kolegos kalbą NSGK pirmininkas valstietis Vytautas Bakas pakvietė nesivadovauti noru kažkam atkeršyti. Parlamentinis tyrimas, anot jo, nebuvo nukreiptas prieš partiją, ar prieš asmenis.

„Sustokime nuo noro kažkam atkeršyti“, - ragino V. Bakas, pakvietęs į problemą pasižiūrėti ne per vienos partijos prizmę, o per visos politinės sistemos sąrangą.

Parlamentaras Povilas Urbšys apgailestavo, kad komiteto tyrime nebuvo įvertinta galimai neskaidri konservatorių veikla. P. Urbšys reiškė kaltinimus ekspremjerui konservatoriui Andriui Kubiliui.

„Mano žiniomis, tada, kai iš tikrųjų skilo Tautos prisikėlimo frakcija ir kilo pavojus, kad gali būti nepatvirtintas biudžetas, įvyko Dariaus Mockaus, Raimondo Kurlianskio ir Romano Raulynaičio („MG Baltic“ esamų ir buvusių vadovų, - aut. past.) susitikimas su Andriumi Kubiliumi. Ir buvo padarytas sandėris, kad mainais „MG Baltic“ paveiks būtent atskilusią frakciją, kuri parems biudžetą“, - sakė P. Urbšys, klausdamas ar taip A. Kubilius neprisidėjo prie „MG Baltic“ turtėjimo.

A.Kubilius atsakė, kad, klausantis D.Gaižausko ir P.Urbšio, susidaro įspūdis, kad yra kelios NSGK išvadų versijos. Pasak jo, vieną NSGK versiją pristatė V.Bakas, o kitas versijas - D.Gaižauskas, Ramūnas Karbauskis ir P.Urbšys. A.Kubilius bandė įrodyti, kad konservatoriai nepasidavė nei „MG Baltic“, nei „Rosatom“ spaudimui.

NSGK pirmininkas V.Bakas sakė, kad „MG Baltic“ ir kitos verslo arba interesų grupės atsirado parlamentinio tyrimo dėmesio centre tik dėl to, kad „kišimasis į politinius, visuomeninius procesus, įtaka sprendimų priėmėjams yra ne atsitiktinė, ji yra sisteminė ir trunka daugelį metų“.

„Ir su tuo mes negalime taikstytis“, - sakė V.Bakas.

Kalbėdamas apie 2008-2012 metus, NSGK vadovas pažymėjo, kad „tai buvo aukso amžius „MG Baltic“ grupei: kada visi veržėsi diržus, žmonėms buvo mažinami atlyginimai, daugelis įmonių ir verslų bankrutavo, pasak V.Bako, „MG Baltic“ gavo užsakymų, kurių vertė siekė apie 500 mln. eurų.

 

***
- NSGK pirmininkas Vytautas Bakas tikisi, kad valstybė išieškos žalą, patirtą dėl „Vilniaus prekybos“ ir „MG Baltic“, o ji esą siekia apie 1,5 mlrd. eurų. Jums, kaip teisininkui, tokios parlamentaro viltys atrodo pagrįstos? Ar valstybė turi tokių svertų, nes, tikėtina, verslas nesutiks su tokiomis išvadomis?, - „Vakaro žinios“ teiravosi teisininko, Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataro Egidijaus BIČKAUSKO:

- Manyčiau, kad normalia teismine tvarka tokių nuostolių išieškoti būtų neįmanoma. Neįmanoma būtų netgi objektyviai nustatyti žalos dydžio. Galiu pateikti pavyzdį. Vargu, ar kam yra paslaptis, kad mūsų suskystintų dujų terminalas nupirktas per brangiai ir už jį mes visi mokame per brangiai. Turbūt visi su tuo sutiktume. Tačiau lygiai taip pat turbūt visi sutiktume, kad politiniu aspektu jis duoda tam tikrų privalumų, nes dujų prasme mes esame labiau nepriklausomi, nei buvome. Tačiau pinigine prasme mes galėjome nusipirkti mažesnį. Kaip atlikti skaičiavimą tarp naudos ir ekonominės žalos? Kaip tai įvertinti? Bijau, tai sudėtinga, jei iš viso įmanoma. Aš, gink Dieve, nieko neginu. Man istorija su LEO LT visada atrodė labai įtartina.

Kita vertus, jūs išreiškėte abejones, kad verslas savanoriškai atlygins žalą, jei ji iš tiesų buvo padaryta. Galbūt jūsų abejonės nepagrįstos? Gal tas ar kitas juridinis asmuo, kaltinamas žalos padarymu arba naudos turėjimu, paskaičiuos ir pagalvos, kad jam neverta pyktis su valstybe ir geriau bent dalį atiduoti? Neatmetu jokių variantų. Pas mus viskas įmanoma.

- Jei VSD pažymoje, perduotoje NSGK, surašyta vien teisybė, kodėl nuo pat 2006 m. aukščiausi šalies vadovai nieko nedarė, leido verslo struktūrai užvaldyti valstybę, leido sandorius, atnešusius Lietuvai milijardinę žalą?


- Jei kas nors mums duotų visas iš eilės rašytas VSD pažymas ir vertinimus už šį laikotarpį ir pamatytume, kad visi vertinimai susiję tik su „Vilniaus prekyba“ bei „MG Baltic“, tada galima būtų klausti apie tai. Tačiau gal mes matome tik šimtadalį to, kas yra surinkta, o 99 proc. medžiagos surašyta visai kas kita?

- Gal ir dabar vyksta tokie patys dalykai, kaip pažymoje minėtu laikotarpiu, tik tai nėra viešinama?

- Apie tai ir kalbu. Todėl skeptiškai žiūriu į visus tokius politizavimus. Kur kalbama apie kyšį, neteisėtą finansavimą - tai yra viena. Tačiau kai daromos išvados, kad kažkoks verslo vienetas ieško ryšių aukščiausiuose valdžios sluoksniuose tam, kad sudarytų sau geresnes verslo sąlygas - nematau labai didelės problemos, nes tai yra natūralu. Aišku, jei ta įtaka kuriama už pinigus, jei politikai pradeda vykdyti korupcinę veiklą - tai jau kas kita.Viskas priklauso nuo politinio vertinimo, nuo to, iš kokio taško bus pažiūrėta, todėl neskubu daryti išvadų. Todėl ir žalos išieškojimo galimybe labai abejoju. Štai, pavyzdžiui, iš ko išieškosime žalą dėl „Mažeikių naftos“, kurią ne pardavėme, o dar ir primokėjome?

- 2004-iais Seime baigė darbą laikinoji tyrimo komisija, kuri ir žalos dydį dėl „Mažeikių naftos“, ir kaltuosius įvardijo. Pasekmių - jokių.

- Manau, kad ir su dabartinėmis NSGK išvadomis bus tas pats.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ALGA: Didžiausią vidutinį darbo užmokestį – 27,4 tūkst. eurų (iki mokesčių) – Lietuvoje birželį mokėjo laboratorijų įrangos tiekimo ir diegimo bendrovė „Linea Libera“, kurioje dirba 33 darbuotojai, rodo atviri „Sodros“ duomenys.
  • KALBA: Darbą nuo rugpjūčio pradžios atnaujino Sitkūnų radijo stotis Kauno rajone, ji vidurinėmis bangomis transliuos radijo programą rusų kalba „Radio Pravda“, skirtą Europos ir Azijos rusakalbiams, įskaitant Rusiją, Baltarusiją ir Ukrainą.
  • VARDAI: Lietuvoje galiojantis reikalavimas viešiesiems asmenims nurodyti artimųjų, dėl kurių gali kilti interesų konfliktas, vardus, yra perteklinis, nusprendė Europos Sąjungos Teisingumo Teismas, pateikęs prejudicinį sprendimą Lietuvos teismo prašymu.
  • REMONTAS: Vilniuje pradedamas kapitalinis Saulėtekio alėjos remontas, dėl jo bus ribojamas eismas, pranešė Vilniaus savivaldybė.
  • NUŠALINO: Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos vadovas Danas Bakša nušalino nuo pareigų savo pavaduotoją Rositą Mariją Balčienę, motyvuodamas darbuotojos skundu.
  • NEPRITARIA: Beveik pusė Lietuvos gyventojų nepritaria, kad šalies vadovai turėtų gyventi valstybinėse rezidencijose, rodo atliktos „Baltijos tyrimų“ apklausos duomenys.
  • KONTROLĖ: Ilgąjį Žolinės savaitgalį policija žada stiprinti patruliavimą šalies keliuose ir pajūryje: keliuose bus sustiprinta greičio kontrolė, bus tikrinamas vairuotojų blaivumas ir ar jie neapsvaigę nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų.
  • RUONIAI: Nors pirmieji šiemet Lietuvos jūrų muziejaus darbuotojų išgelbėti ruonių jaunikliai į Baltijos jūrą paleisti dar birželio pabaigoje, tačiau paskutinieji ruoniukai į bangas ners tik rudens pradžioje - mažylių paleidimą pavėlino tiek prižiūrėtojų noras, kad šie labiau sustiprėtų, tiek ir ypač laukiama siųstuvų ruoniams siunta.
  • MOKĖJIMAI: Lietuvos institucijoms ir komerciniams bankams aiškinantis, kaip aptarnauti Rusijos mokėjimus už sankcionuotų prekių tranzitą į Kaliningradą per Lietuvą, Europos Komisijos atstovė spaudai Arianna Podesta sako, kad Bendrijos sankcijos Rusijai ir Baltarusijai nedraudžia bankams aptarnauti mokėjimų už geležinkelių paslaugas – Lietuvos institucijos turi dėl to patikinti bankus.
  • MARŠRUTAS: Nuo rugpjūčio 12-osios darbą pradeda 50 vietų keltas „Ventragis“, kuris keleivius plukdins maršrutu Ventės ragas–Nida.
Daugiau

Dienos klausimas

Kokį elektros tiekėją pasirinkote?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar gerai atidirbo Seimas šią pavasario sesiją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +19 C

+13 +20 C

 

+11 +20 C

+20 +25 C

+22 +25 C

 

+24 +27 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-4 m/s