respublika.lt

O.Strikulienė: „MG Baltic“ pereina į ataką ir … laimi?

(19)
Publikuota: 2018 gruodžio 02 09:43:04, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Dvikova: „MG Baltic“ prezidentas Darius Mockus (nuotraukoje) kimba į atlapus VSD vadovui Dariui Jauniškiui. Stasio Žumbio nuotr.

„Respublikos“ savaitės įvykis - koncerno „MG Baltic“ 820 tūkst. Eur ieškinys, pareikštas Valstybės saugumo departamentui (VSD) ir jo vadovui Dariui Jauniškiui. Už ką? Anot koncerno atstovų, už grubų nekaltumo prezumpcijos pažeidimą. Už žalą, padarytą koncerno reputacijai. Už saugumiečių savivalę išviešinant žvalgybos duomenis bei privačius asmenų pokalbius. Už tai, jog sekė kai kuriuos asmenis nuo 2005 m. ir tyrimams nereikšmingos operatyvinės informacijos nesunaikino.

 

„MG Baltic“ veikla žvalgyba domėjosi įvairiausiais skerspjūviais ir, matyt, teikė operatyvines pažymas ne viename, bet daugelyje ikiteisminių tyrimų. (Matyt, siuntė ir D.Jauniškiui, tuo metu vadovavusiam ne VSD, bet „Aitvarui“, į Afganistaną?) Dauguma tyrimų, matyt, buvo teisiškai neperspektyvūs, nes taip ir neišvydo šviesos. Bet garsiausias tyrimas, susijęs su „MG Baltic“ galima įtaka šalies politiniams procesams, jau tapęs konkrečia baudžiamąja politinės korupcijos byla. Nagrinėjama Vilniaus apygardos teisme. Šioje byloje kaltinamas buvęs koncerno viceprezidentas Raimondas Kurlianskis, „MG Baltic“ kaip juridinis asmuo, buvęs Lietuvos liberalų sąjūdžio pirmininkas Eligijus Masiulis bei dar trys politikai.

Patikimiausias kablys - nekaltumo prezumpcija

Baudžiamosios bylos baigtis dar neaiški. Procesas gal užsitęs ne vienus metus. Tikėtina, bent ne 13 metų. Nes „MG Baltic“, anot šio koncerno atstovų, buvo sekamas 13 metų. Įrašinėjami privatūs kai kurių jame dirbančių asmenų pokalbiai. Įrašai, nepravertę tyrėjams, laiku nesunaikinti. Dalis įrašų buvo perduota Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komitetui (NSGK), tyrusiam verslo ir politikų ryšius. Dalis šių slaptų duomenų gegužės 8-ąją buvo paviešinti. Su atitinkamais komentarais, pažeidžiančiais nekaltumo prezumpciją. Nes teismas dar neįrodė nei „MG Baltic“, nei R.Kurlianskio, nei kitų teisiamųjų politinės korupcijos byloje kaltės. Tad kiekvienam „MG Baltic“ atstovaujančiam teisininkui būtų naivu nepasinaudoti nekaltumo prezumpcijos kabliu. Nes nekaltumo prezumpcija Lietuvoje vos ne kasdien pažeidžiama. Vien šią savaitę visuomenė patikėjo, kad penki raseiniškiai, įskaitant buvusį Seimo narį, yra kyšininkai, o trys estai ir vienas lietuvis tikrai nužudė „agurkinį“ kaunietį Deividą Bugavičių. Nors nei raseiniškių, nei estų bylos dar net neperduotos teismui.

Tad teisiškai galvojant, „MG Baltic“ advokatai turi visišką juridinę bei pilietinę teisę užversti teismus civiliniais ieškiniais. Vien dėl nekaltumo prezumpcijos pažeidimo. Jei turi juridinę teisę, tai taip ir daro. Nors teismai kelis tokius ieškinius jau atmetė, dar laukiama, ką šiuo atmetinėjimo klausimu gruodžio 12-ąją nutars Aukščiausiojo Teismo septynių teisėjų kolegija. Aišku, būtų daug efektingiau, jei visų pakopų civilinių bylų teismai, net nelaukę, kaip baigsis baudžiamoji byla, klykte suklyktų: „Ne, VSD surinkti duomenys yra Ezopo pasakėčios, romanai, lietuvių liaudies folkloras! Gailiai bei meiliai atsiprašome koncerno ir jo darbuotojų už bloguosius saugumiečius!“ Tačiau joks teisėjas, nagrinėjantis civilinį ieškinį, analizuoti VSD operatyvinės pažymos teisingumo negali. O kaip patikrins? Išsikvies operatyvininką ir tikrins melo detektoriumi? Žvalgybos duomenų teisingumas negali būti nuginčijamas civilinio proceso tvarka! Telieka ieškinius atmesti. Arba neatmesti. Užsikabinus ne už VSD pažymos turinio, bet tik už nekaltumo prezumpcijos pažeidimo.

Užmokėk už apgadintą reputaciją!

Ir pasiseka! Seimo NSGK pirmininkui Vytautui Bakui, už kai kuriuos viešai prasprūdusius, bet baudžiamojoje byloje dar neįrodytus teiginius apie koncerną, teismas skyrė 200 eurų baudą. Kaip už dvi sugadintas žiemines padangas. Nors „MG Baltic“ atstovai reikalavo šimtą kartų didesnės baudos. 20 tūkst. eurų. Kaip už visiškai sugadintą apynaujį opelį. O dabar iš VSD ir iš D.Jauniškio jau reikalauja 820 tūkst. eurų. O kaip apskaičiuojami tų patirtų žalų dydžiai? Esą atsižvelgiant į Europos Žmogaus Teisių Teismo ir kitų tarptautinių tribunolų praktiką. Ačiū Dievui, ne Niurnbergo ir ne Hagos tribunolų. Nes tada gal pageidautų kartuvių ar sušaudymo? Kita vertus, niekas negalėtų paneigti, jog „MG Baltic“ dėl išankstinio jo nuteisimo tikrai turėjo patirti žalą. Ir ne tik finansinę. Jei koncernas turi 78 įmones, kuriose dirba apie 4 tūkst. tarnautojų, tai bent 4 tūkst. šalies piliečių akylai ir ausylai sekė, kaip vyksta NSGK tyrimas ir tikrai domėjosi paviešintųjų VSD pažymų turiniu. Juk įdomu išgirsti, kaip slaptai įrašinėjamame privačiame pokalbyje keikiasi tavo respektabilusis bosas. Kita vertus, o koks pavaldinys Lietuvoje labai žavisi savo bosų reputacijomis? O koks šalies verslininkas šventai tiki, kad jo verslo partnerio reputacija ideali? Tad jei ir pakenkta koncerno reputacijai, tai, matyt, užsienyje? Nors užsienyje verslo reputacijas paprastai gadina tik vėluojantys atsiskaitymai, prasti produktai ir fiktyvūs gandai apie verslo partnerio kanibalizmą, nacizmą, ksenofobiją bei artėjantį brankrotą. O Lietuvoje esame pripratę prie pačių įvairiausių reputacijų. Mūsų neišgąsdinsi. Jau užsigrūdinę. Nebent tyrimo išgąsdinti ministerijų klerkai pradėjo koncerno neleistinai vengti? Blokuoja užsakymus? Kabinėjasi prie niekų? Gal. Bet visuomenė apie tokius viražus nežino. Kaip visada sužino arba ne tai, arba ne tada, arba paskutinė.

Pinigus aukos kilniam tikslui

Pati efektyviausia keršto arba gynybos taktika - užčiaupti oponentus piniginėmis baudomis. Ir tildyti konkrečius asmenis. Lietuva faktiškai jau užtildyta. Komercinėmis paslaptimis, asmenų privatumu, nekaltumo prezumpcijomis, valstybinėmis paslaptimis, operatyvinėmis paslaptimis ir t.t. Galėtume į Dekalogą įrašyti įsakymą - burna, nebūk durna, netark koncernų vardų be reikalo. Juolab kai Seime tęsiamas tyrimas ir dėl kitų verslo subjektų galimai neleistinų ryšių su politikais. Negi žvalgybininkai taip išsigąs, kad Agnei Širinskienei neduos jokios pažymos? O A.Širinskienė taip išsigąs piniginės baudos, kad pažymų iš VSD visai neprašys? Kad ir kaip ten būtų, „MG Baltic“, teikiantis teismams ieškinius prieš žvalgybininkus ar seimūnus, sukūrė visiškai naują precedentą.

O kur dės priteistus pinigus, jei teismai priteis? Ogi, kaip ir pridera verslui, pasielgs kilniai ir neegoistiškai. Pinigai bus perduoti Vasario 16-osios fondui, finansuojančiam mūsų valstybei reikšmingus istorinius projektus. Gal finansuos kaip žadėtąją premiją profesoriui Liudui Mažyliui? Bet čia jau ne smalsuolių, o fondo reikalas. Gal teismuose dar nesurinko į fondą milijoninės baudų sumos, o gal L.Mažylio rastas Vasario 16-osios aktas nepakankamai reikšmingas. Kad ir kaip būtų, nė vienas asmuo, nuo 2005 m. stebėtas VSD, neįsidėtų prisiteistų pinigų į savo kišenę. Kyla tik kitas pavojus. Teisėjai - irgi piliečiai, neabejingi savo Tėvynės istorijai. Ar neapkraus visų koncerno skriaudikų didžiulėmis baudomis, kad istorijos mokslai Lietuvoje suklestėtų.

Tačiau, manau, jog pačią tiksliausią Lietuvos dabarties monografiją parašytų ne mokslingas istorijos profesorius, akademikas, bet sąžiningas, visiškai objektyvus VSD žvalgybininkas. Bet neparašys. Kas jam leis?

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
33
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (19)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar baiminatės vasaros audrų?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+10 +18 C

+10 +21 C

+14 +17 C

+19 +25 C

+17 +26 C

+15 +19 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-8 m/s