Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT) praneša iš Lietuvos kriminalinės policijos biuro Tarptautinių ryšių valdybos gavusi informaciją apie tai, kad sausio 21 dieną Vietname, Hošimino mieste, pagal Lietuvos Respublikos ekstradicijos prašymą buvo sulaikytas ieškomas Sergejus Rachinšteinas.
Vietnamo nacionalinio biuro pateiktais duomenimis, šiuo metu šios šalies policija atlieka patikrinimus, ar sulaikytasis asmuo nėra padaręs nusikaltimų, už kuriuos gali būti patrauktas baudžiamajam persekiojimui Vietname, ir tik po to bus sprendžiamas klausimas dėl jo ekstradicijos į Lietuvą.
Vietname sulaikytas asmuo FNTT atliekame ikiteisminiame tyrime yra įvardijamas organizuotos grupės vadovu ir kartu su bendrininkais įtariamas milijoninių Europos Sąjungos paramos lėšų sukčiavimu, dokumentų klastojimu, neteisėta įmonių veikla. Nuo 2014 metų kovo ES paramos lėšų grobstymo įtariamuoju S. Rachinšteinas tapęs nuo ikiteisminio tyrimo pasislėpė, o 2015 m. balandžio mėnesį Vilniaus miesto apylinkės teismas jam paskyrė kardomąją priemonę - suėmimą.
FNTT atliekamo tyrimo duomenimis, įtariamieji nupirko finansinių sunkumų turinčių bendrovių, kurioms buvo skirta daugiau nei 3 mln. litų ES parama, akcijas. Įsigytų bendrovių vardu buvo sudarinėjami fiktyvūs sandoriai su nusikalstamai veiklai nuslėpti naujai įsteigta įmone, kuri buvo naudojama kaip fiktyvi rangovė ir įrangos tiekėja. Visų šių bendrovių direktoriai buvo statytiniai asmenys, o faktiškai visoms bendrovėms vadovavo tas pats organizuotos grupės vadovas. Įtariama, kad statytiniams bendrovių vadovams buvo nurodoma klastoti dokumentus (statybos rangos, įrangos pirkimo, paskolų sutartis, mokėjimo prašymus ir kitus Nacionalinei mokėjimo agentūrai teiktinus dokumentus), tam, kad gautų ES lėšas.
Pasak Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorės Ievos Truncienės, Vietname sulaikyto S. Rachinšteino tarptautinė paieška vykdyta Lietuvos Respublikos Generalinės prokuratūros ir Vilniaus apygardos teismo iniciatyva. Asmuo įtariamas itin sudėtingame ir didelės apimties sukčiavimo ES paramos lėšomis ikiteisminiame tyrime, taip pat pripažintas kaltu dėl sukčiavimo ir nuteistas kalėti 2,5 metų.
"Vietnamo policija šiuo metu atlieka patikrinimus, ar sulaikytasis asmuo nėra padaręs nusikaltimų, už kuriuos galėtų būti patrauktas baudžiamajam persekiojimui Vietname, ir tik po to bus sprendžiamas klausimas dėl jo išdavimo į Lietuvos Respubliką", - spaudos konferencijoje sakė I. Truncienė.
Prokurorės teigimu, įprastai ekstradicija trunka ilgą laiką.
"Praktika - iki dvejų metų ar daugiau. Šiuo metu į šį klausimą (kiek laiko truks S. Rachinšteino ekstradicija, -ELTA.) atsakyti negalime, nes disponuojame tik pirmine informacija", - nurodė prokurorė.
Tai pirmasis atvejis dėl asmenų ekstradicijos iš Vietnamo. Lietuva dvišalės tarptautinės sutarties, numatančios ekstradicijos galimybes, su Vietnamo Socialistine Respublika nėra pasirašiusi, tokia sutartis nėra ratifikuota, tad vyro pargabenimas į Lietuvą gali strigti.
"Šiuo atveju ekstradicijos prašymas yra pateiktas remiantis geros valios principu", - sakė Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento prokurorė I. Truncienė.
Pareigūnė taip pat neturėjo informacijos, ar S. Rachinšteinas įtariamas kokių nors nusikaltimų įvykdymu Vietname. Ji neatskleidė, kokiomis aplinkybėmis vyras buvo sulaikytas, nesiėmė spėlioti, kiek laiko gali trukti vietnamiečių pareigūnų patikrinimai dėl S. Rachinšteino galimai nusikalstamų veikų ir ar S. Rachinšteinas Vietname buvo dėl Tailando vizos, ar per tą laiką, kol buvo dingęs, įvykdė naujų nusikaltimų.
"Vyko intensyvus bendradarbiavimas tarp Lietuvos teisėsaugos institucijų pareigūnų ir Vietnamo pareigūnų Interpolo kanalais", - teigė prokurorė. Anot jos, kol kas neaišku, ar S. Rachinšteinui bus keliama nauja byla dėl pabėgimo nuo Lietuvos teisėsaugos. FNTT direktoriaus pavaduotojas Šarūnas Rameikis patikslino, kad pagal naują inkriminuojamą bylą verslininkui maksimali gresianti bausmė - 8 metai.
"Įtariamas asmuo veikęs organizuotoje grupėje ir jai vadovavęs. Grupuotė siekė apgaule gauti per 1 mln. eurų ES paramos lėšų juridinių asmenų vardu, daugiau nei trijų įmonių vardu norėjo gauti finansinę paramą. Į grandinę buvo įtraukta daugybė fizinių ir juridinių asmenų. Juridiniams asmenims vadovavo asmenys, kurie buvo taip vadinami "statytiniai" arba asocialūs asmenys, kuriems realiai vadovavo pats įtariamasis", - kalbėjo Š. Rameikis.
Pasak jo, įtariamasis sučiuptas po ilgalaikio žvalgybinio tyrimo.
Dėl organizuotos nusikalstamos grupės subūrimo nuteistas ir sukčiavimu įtariamas S. Rachinšteinas iš Lietuvos pabėgo prieš metus, primena ELTA.
Vilniaus apygardos teismas įtariamąjį pripažino kaltu dėl sukčiavimo, jam skirta 2,5 metų nelaisvės, bet S. Rachinšteinas nuosprendį apskundė, todėl bausmė buvo atidėta.
Iš S. Rachinšteino buvo paimti dokumentai, jam nurodyta raštu pasižadėti neišvykti iš šalies. Neskaidria veikla užsiiminėjusiam verslininkui kitoje finansinių machinacijų byloje buvo pritaikytos švelnesnės kardomosios priemonės bei grąžinti asmens dokumentai.
Manoma, kad jais pasinaudojęs S. Rachinšteinas ir paspruko.