Žinia apie Rusijos prašymu Slovėnijoje sulaikytą verslininką, „Arvi“ įmonių grupės įkūrėją, Rusijos garbės konsulą Vidmantą Kučinską sukrėtė ne tik jo šeimą, bet ir šių įmonių darbuotojus. Ar įmonės išliks, jei verslininkas bus išduotas Rusijai ir teisiamas pagal šios šalies teisę? Sukčiavimu įtariamo verslininko artimieji teigia, kad šioje šalyje su V.Kučinsku siekiama susidoroti ir perimti jo verslą.
„V.Kučinskas negali tikėtis nešališko ir nepriklausomo teismo Rusijos Federacijoje, todėl tikimės Europos Sąjungos valstybių bendradarbiavimo ir principingumo sprendžiant V.Kučinsko išdavimo Rusijai klausimą“, - rašoma verslininko šeimos pranešime. Jį atsiuntė verslininko sutuoktinė Kristina Kučinskienė.
Šeimos pranešime teigiama, kad V.Kučinskas buvo sulaikytas liepos 15 d. kertant Slovėnijos ir Kroatijos sieną, kur su šeima vyko atostogauti. „Atkreipiame dėmesį, kad V.Kučinskas buvo sulaikytas Europos Sąjungos valstybėje (Slovėnijoje) pagal Rusijos Federacijos išduotą arešto orderį. Lietuvos Respublikos ir Rusijos sutartis dėl teisinės pagalbos draudžia išduoti savo piliečius baudžiamajam persekiojimui Rusijai.
Tačiau Rusijos prašymas kitoje Europos Sąjungos valstybėje sprendžiamas vadovaujantis kitais tarptautiniais aktais, kurių vykdymas gali prieštarauti Europos Bendrijos valstybių susitarimams“, - skelbia šeima. Pasak verslininko artimųjų, kaltinimai, kurių pagrindu buvo sulaikytas V.Kučinskas, esą nepagrįsti, o pati baudžiamoji byla dirbtinai sukurpta, siekiant susidoroti su Rusijos „Alfa Bank“ neįtikusiu Lietuvos verslininku.
Bankui „Alfa Bank“ atstovaujančios advokatų kontoros „Sorainen“ partneris Laurynas Lukošiūnas praėjusį penktadienį taip pat išplatino komentarą dėl V.Kučinsko sulaikymo aplinkybių. Pasak jo, milijonieriui V.Kučinskui dar 2019 m. Rusijoje buvo iškelta baudžiamoji byla dėl sukčiavimo stambiu mastu. Siekdamas finansinės naudos savo valdomai įmonei, V.Kučinskas galimai sąmoningai banko atstovams pateikė klaidinančius dokumentus apie Rusijoje registruotos „Arvi NPK“ finansinę būklę ir gavo kelias paskolas.
„Teisiniai V.Kučinsko bandymai išvengti atsakomybės dėl šių įsipareigojimų vykdymo iki šiol buvo nesėkmingi. Londono arbitražo teismas priėmė sprendimą, pagal kurį verslininkas „Alfa Bank“ privalo sumokėti daugiau nei 20 mln. eurų. Šį sprendimą patvirtino ir Lietuvos apeliacinis teismas“, - teigia teisininkas. Pasak bankui atstovaujančio advokato, „Alfa Bank“ yra ne vienintelis „Arvi“ kreditorius, kuris siekia iš Lietuvos verslininko ir su juo susijusių įmonių išsiieškoti įsiskolinimus. „Bendra „Arvi“ grupės įsiskolinimų suma tarptautiniams kreditoriams gali siekti daugiau kaip 40 mln. eurų. Tarp „Arvi“ kreditorių yra ir trąšomis prekiaujanti Vokietijos bendrovė „Belor“, Serbijos dujų bendrovė „JP Serbijagas“, Šveicarijos „Vertical“ ir kitos bendrovės“, - praneša „Alfa Bank“ advokatas.
„Alfa Bank“ su V.Kučinsku tarptautiniuose ir Lietuvos teismuose bylinėjasi nuo 2015 m. Kaip teigia kreditoriui „Alfa Bank“ atstovaujantis L.Lukošiūnas, V.Kučinsko sulaikymas ir galimas perdavimas Rusijos Federacijos teisėsaugai padėtų operatyviai ištirti atitinkamas veikas bei užkirsti kelią naujų nusižengimų vykdymui. Kaip teigia kreditorių atstovai, priverstinis „Arvi“ turto pardavimo procesas esą jau vyksta, o V.Kučinskas gali tikėtis tik jo vilkinimo. Tikintis įsipareigojimus kreditoriams nukelti į ateitį, pagrindinės „Arvi“ grupės įmonės, išskyrus „Arvi Fertis“, šiuo metu yra restruktūrizuojamos.
V.Kučinskas formaliai savo vardu turto turi mažai, todėl kreditoriai ieško šeimai perleisto turto. V.Kučinsko artimieji šiuo metu negali laisvai valdyti prabangių namų Žvėryne ir Marijampolėje, butų prestižinėse Vilniaus vietose. „Arvi“ įmonių grupei neatsiskaičius su kreditoriais, teismai šį nekilnojamąjį turtą yra areštavę. Teismuose kreditoriai jau nuginčijo akcijų perleidimo sandorius tiek V.Kučinsko sūnui Justui Kučinskui, tiek Kipre registruotiems asmenims, už kurių „slėpėsi“ Kučinskų šeima.