Šiaulių tardymo izoliatoriuje apsilankiusi prezidentė Dalia Grybauskaitė atkreipė dėmesį, kad šioje laisvės atėmimo vietoje patalpų būklė neatitinka Lietuvos ir tarptautinių teisės aktų reikalavimų. Šalies vadovė taip pat akcentavo perteklinių kardomųjų priemonių taikymo problemą.
Dėl blogų kalinimo sąlygų prezidentė per metus gavo 30 skundų, trečdalis jų - iš Šiaulių tardymo izoliatoriaus. Valstybės vadovei žmonės skundžiasi ne tik dėl blogų sąlygų laisvės atėmimo vietose. Teismai tenkina daugumą prokurorų prašymų asmenis suimti, teigiama Prezidentūros pranešime spaudai.
Prezidentės nuomone, perteklinės kardomosios priemonės, neužtikrinant žmogaus teisių ir garbę bei orumą nepažeidžiančių sąlygų, Lietuvai daro gėdą. Tokią praktiką ne kartą pasmerkė ir tarptautinės organizacijos.
"Asmens suėmimas turėtų būti tik kraštutinė, griežčiausia baudžiamojo proceso priemonė. Net ir paskyrus suėmimą asmeniui turėtų būti sudaromos sąlygos tinkamai pasiruošti laisvės suvaržymui", - pažymi šalies vadovė.
Apžiūrėjusi Šiaulių tardymo izoliatorių, prezidentė atkreipė dėmesį, izoliatoriuje suimtieji pasijunta netekę žmogaus teisių.
"Sąlygos, kuriose jiems tenka praleisti ištisus mėnesius, pamina jų žmogiškąjį orumą", - sakė D. Grybauskaitė.
Vėliau bendraudama su žiniasklaida D. Grybauskaitė sakė, kad taip, kaip yra laikomi dar nenuteisti asmenys, yra žmogaus teisių nesupratimo rodiklis, teisėsaugos jėgos demonstravimas palaužti žmogų, pažeminti jo orumą.
"Viskas šitas matosi visuose Lietuvos kalėjimuose ir ypač šitame Šiaulių izoliatoriuje, bet, kaip minėjau, valstybė turi prisiimti atsakomybę ne tiktai už visus Lietuvos piliečius, bet ir už tas sąlygas, kurias sudaro tiems, kurie net nėra nuteisti ir jų kaltė nėra įrodyta. Dalis šių žmonių išeis į laisvę, dalies jų - niekada nebus įrodyta kaltė, o tai, kad žmonės laikomi tokiomis sąlygomis praktiškai yra nusikaltimas. Bet kuris iš jų galėtų paduoti valstybę į teismą", - kalbėjo šalies vadovė.
Klausiama apie Šiaulių tardymo izoliatoriaus iškeldinimą, prezidentė teigė, jog tai ketinama daryti tolimoje ateityje - 2021 m. Šiuo metu esą sutarta tik dėl kai kurių sąlygų, pavyzdžiui, dušo, gerinimo.
"Kad Kalėjimų departamentas iš savo jėgų mėgins susitvarkyti. Iš tiesų, tegul daro bent jau tai, ką gali, kad žmonės nesijaustų taip kaip karceryje ar nesijaustų, kad tai yra stalinizmo laikai",- pabrėžė D. Grybauskaitė.
Prezidentė pasidžiaugė, kad nuo kitų metų Lietuvoje bus pradėtos taikyti tokios kardomosios priemonės kaip nesulaikymas, o pavyzdžiui, asmens sekimas elektroniškai, jam uždėjus specialią apyrankę.
Šiaulių tardymo izoliatoriuje, kur antradienį lankosi ir prezidentė Dalia Grybauskaitė, - langai be stiklų, dušo kambariai itin prastos būklės, nustatė Seimo kontrolierius Augustinas Normantas, kuris rugsėjo 25 dieną domėjosi, kaip užtikrinamos kalinių teisės įkalinimo įstaigoje, ar laikomasi tarptautinių įsipareigojimų, susijusių su laisvės atėmimu, ar nepažeidžiami teisės aktai.
Lankydamiesi Šiaulių tardymo izoliatoriuje Seimo kontrolierių įstaigos patarėjai pastebėjo, kad daugelyje gyvenamųjų kamerų įkalinimo įstaigoje langai - be stiklų, o atvėsus orui, asmenys laikomi lauko oro temperatūros sąlygomis.
"Laisvės atėmimo įstaigos administracija nurodė, kad langus įstiklins tik tuomet, kai ateis šaltasis metų laikotarpis, esą, kol kas laikomi asmenys gali ir pakentėti. Toks požiūris į nuteistuosius prieštarauja Lietuvos ir tarptautiniams teisės aktams", - pranešime spaudai cituojamas Seimo kontrolierius A. Normantas.
Nors žmogaus teisių padėties Šiaulių tarymo izoliatoriuje ataskaita, kuriose bus pateiktos detalios išvados ir rekomendacijos Šiaulių tardymo izoliatoriaus vadovui, dar rengiama, Seimo kontrolierius A. Normantas atkreipė dėmesį į itin prastos būklės dušo kambarius.
Seimo kontrolierių įstaigoje per 2013 metus buvo gauta 13, o 2014 metais 31 skundas iš Šiaulių tardymo izoliatoriuje kalinčių asmenų. Skunduose kaliniai skundžiasi dėl netinkamo sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo, netinkamų laikymo sąlygų, higienos normų pažeidimų, teisės į pasimatymus netinkamo vykdymo, pareigūnų veiksmų - specialiųjų priemonių panaudojimo prieš asmenis, kurių laisvė suvaržyta.