Baudžiamosios atsakomybės išvengę du Švenčionių rajono policininkai, iš kurių antrankiais surakintas nusikaltėlis atėmė automatą ir su juo paspruko, sulaukė pareigūnų profesinės sąjungos palaikymo. Pastaroji prašo Vilniaus apskrities VPK vadovybės patrulių griežtai nebausti.
Netrukus bus padėtas galutinis taškas pernai lapkričio viduryje per visą Lietuvą nuskambėjusioje ir pasitikėjimo šalies policija nepridėjusioje istorijoje. Vilniaus apskrities VPK svarsto, kokių nuobaudų verti Švenčionių rajono policijos komisariato patruliai Gintautas Bartaška ir Edita Rudytė. Iš jų tarnybinį kalašnikovą atėmė ir pabėgo užkietėjęs nusikaltėlis Igoris Molotkovas.
Laikinai Vilniaus apskrities VPK vadovaujančio jo viršininko pavaduotojo Antonio Mikulskio teigimu, sprendimas dėl tarnybinių nuobaudų patruliams skyrimo nepriimtas tik dėl to, kad yra deramasi su profesine sąjunga. Ši policininkų prašo griežtai nebausti.
Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Vytautas Lamauskas sako, kad šią situaciją vadinti derybomis vargu ar galima.
„Tai greičiau tokia teisinė aplinka. Mes neturime teisės nesutikti su skiriama nuobauda, tačiau turime teisę susipažinti su atlikto tarnybinio patikrinimo išvada. Norime atkreipti dėmesį, kad nuobaudos paskirtis yra auklėjamoji ir turi būti nuosekli. Patrulis, kuriam gresia nuobauda, yra labai patyręs ir policijoje išdirbo 19 metų. Per tuos metus jis yra padaręs labai daug gerų darbų“, - „Vakaro žinioms“ sakė V.Lamauskas.
Profesinės sąjungos pirmininkas neslėpė, kad yra atvejų, kai į jų prašymus neatsižvelgiama. Tačiau profsąjunga ne visada ir užtaria prisidirbusius policininkus.
„Mes visiškai suprantame ir palaikome policijos vadovų poziciją, kai nubaudžiamas girtas avariją padaręs pareigūnas. Tačiau su tokiu atveju kaip Šalčininkų rajono patrulių dar neteko susidurti. Bet kokiu atveju sprendimą priims Vilniaus apskrities VPK vadovybė. Mes atkreipėme jos dėmesį, o ar į mūsų prašymą bus atsižvelgta, pamatysime“, - teigė V.Lamauskas.
Patrulius G.Bartašką ir E.Rudytę, taip pat ir Vilniaus apskrities VPK viršininko pavaduotoją Ernestą Jurkonį tarnybinėmis nuobaudomis bausti siūlo tarnybinį patikrinimą atlikusi Policijos departamento Imuniteto valdyba.
Dėl patrulių veiksmų ikiteisminį tyrimą atlikę Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai jį nutraukė, tad pareigūnai baudžiamosios atsakomybės išvengė. Šį sprendimą patvirtino ir teismas. Baudžiamoji atsakomybė būtų grėsusi tik automatą tarnybinio automobilio salone palikusiam G.Bartaškai. Jis visiškai pripažino savo kaltę ir nuoširdžiai gailėjosi dėl padarytos apmaudžios klaidos. Prokurorai atsižvelgė į tai, kad patrulis net 15 kartų skatintas ir nė karto nebaustas, pernai Švenčionių miške rado pasiklydusį žmogų ir išgelbėjo jo gyvybę.
Policininkų kalašnikovą pagrobusiam ir pabėgusiam I.Molotkovui, kurį gaudė apie trys tūkstančiai pareigūnų, skirta 4 metų ir 4 mėnesių laisvės atėmimo bausmė. Tai buvo jau 18 jauno vyro išklausytas teismo nuosprendis.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“