Šį kartą buvusio Kauno savivaldybės administracijos direktoriaus Viliaus Šiliausko spindinti charakteristika ir atgailavimas dėl paimto 260 tūkst. eurų kyšio nuo kalėjimo neišgelbėjo. Lietuvos apeliacinis teismas (LAT) nusprendė , kad jam grotų teks sėdėti virš 3 metų.
Viršijo net 20 kartų
Panašiai kaip ir „MG Baltic" politinės korupcijos byloje LAT trečiadienį sumalė pirmosios instancijos teismo nuosprendį ir buvusį Kauno savivaldybės administracijos direktorių 46 metų V.Šiliauską pasiuntė už grotų 3 metams ir 4 mėnesiams. Paliktas ankstesnis sprendimas 7 metams atimti teisę dirbti valstybės tarnyboje, konfiskuoti kratų metu jo namuose rastus beveik 241 tūkst. eurų ir išieškoti per 19 tūkst. eurų.
Teisėjų kolegija patvirtino, kad kaltinamasis 2021-2022 m. per aštuonis kartus iš vienos didžiausių šalyje statybų bendrovės „Autokausta" vadovo Juozo Kriaučiūno paėmė 260 tūkst. eurų - pirmą kartą pinigai paimti įmonės patalpose, o vėliau - V.Šiliausko namuose. LAT nusprendė, kad šiuos atskirus atvejus jungė bendras nusikalstamas sumanymas ir vienodas elgesio modelis.
Pastebėta, kad rekordinis Lietuvoje kyšis V.Šiliauskui duotas už bendrą palankumą „Autokaustai", palankesnes sąlygas laimėti viešuosius pirkimus. Teisėjų kolegijos pirmininkė Virginija Liudvinavičienė pabrėžė, kad paimto kyšio suma 20 kartų viršija įstatymo numatytą minimalų dydį, už kurį asmuo baudžiamas išimtinai tik laisvės atėmimo nuo 2 iki 8 metų bausme.
Apeliaciniame skunde prokuroras prašė pripažinti tai, kad V.Šiliauskas padarė atskiras 8 nusikalstamas veikas, ir paskirti 9 metų laisvės atėmimo bausmę, 45 tūkst. eurų baudą, tačiau šias bausmes sumažinti vienu trečdaliu, nes byla išnagrinėta sutrumpinto įrodymų tyrimo tvarka.
Kilo kritikos škvalas
Kaip rašė „Vakaro žinios", Kauno apygardos teismo (KAT) pernai lapkritį kaltinamajam skyrė ne laisvės atėmimo bausmę, o 65 tūkst. eurų baudą, kuri daugiau nei du kartus mažesnė už sunkaus nusikaltimo atveju numatomą vidurkį.
Teismas nusprendė, kad laisvės atėmimo bausmės kartu su bauda skyrimas darbingo amžiaus, neteistam, vedusiam ir turinčiam nuo jo priklausomų asmenų, dirbančiam, išimtinai teigiamai charakterizuojamam ir savo kaltę visiškai pripažinusiam kaltinamajam aiškiai prieštarautų teisingumo principui.
Toks KAT teisėjo Audriaus Meilučio priimtas nuosprendis visuomenėje sukėlė kritikos škvalą. Teisėjui netgi teko paskelbti platų paaiškinimą. Dėstydamas kitus argumentus A.Meilutis pastebėjo ir tai, kad teismų praktika tokio pobūdžio bylose yra plėtojama ta kryptimi, kad pirmą kartą teisiamam asmeniui paprastai skiriama su laisvės atėmimu nesusijusias bausmes: „Ir nežinau nė vieno atvejo, kuomet už konkretų korupcinį nusikaltimą valstybės tarnautojui būtų paskirta reali terminuoto laisvės atėmimo bausmė."
Neskubėjo prisipažinti
LAT nusprendė, kad apygardos teismas nepagrįstai pripažino V.Šiliausko atsakomybę lengvinančią aplinkybę - prisipažinimą ir nuoširdų gailėjimąsi. „Vieno didžiausio kyšio Lietuvoje reikalavimas, paėmimas nesudaro pagrindo skirti nepagrįstai švelnesnę bausmę. V.Šiliauskas prisipažino tik tada, kai buvo surinkti visi jo kaltę pagrindžiantys duomenys", - aiškino teisėja V.Liudvinavičienė.
Taip pat nustatyta, kad kaltinamasis siekė kuo labiau sumenkinti savo vaidmenį, vengė išsamiai atskleisti faktines nusikaltimo aplinkybes, nepripažino, kad reikalavo kyšio, savo parodymus derino prie byloje objektyviai nustatytų aplinkybių.
Teisėjų kolegija taip pat pažymėjo, kad KAT daug dėmesio skyrė išimtinai teigiamai nuteistojo charakteristikai, tačiau nepakankamai įvertino didelį padaryto nusikaltimo pavojingumą, kurį lėmė tiek įžūlūs, didelio masto, ilgalaikiai korupcinio pobūdžio nusikalstami veiksmai, tiek ir nusikalstamą veiką padariusio asmens statusas bei aukštos pareigos. Anot teismo, V.Šiliausko nusikalstamas elgesys buvo ne atsitiktinis, o gerai suplanuotas.
Nuteisė turtingą žmogų
LAT nurodė, kad turto tyrimo pažyma rodo, kad V.Šiliausko ir jo sutuoktinės išlaidos galimai viršijo pajamas daugiau nei 193 tūkst. eurų. Kaip sakė teisėja, matyti, kad nuteistasis yra turtingas žmogus - laikinas nuosavybės teisių apribojimas buvo taikomas 180 turto pozicijų: žemės sklypams, pastatams, automobiliams
„Tai reiškia, kad net maksimalios baudos paskyrimas V.Šiliauskui didelės įtakos bausmės tikslams pasiekti neturėtų", - skelbė V.Liudvinavičienė,
Nuosprendis įsiteisėjo, bet gali būti skundžiamas Lietuvos Aukščiausiajam Teismui.
Svajojo apie Tenerifę
Kaip rašė „Vakaro žinios", bylos duomenimis, V.Šiliauskas iš bendrovės vadovo gaudavo po 10-30 tūkst. eurų, o galų gale užsiprašyta 200 tūkst. eurų. Vis tik šalia valdininko namų esančioje pašto dėžutėje užpernai kovo 8-osios vakare buvo palikta tik 140 tūkst. eurų - šiuo metu Lietuvoje pati didžiausia suma kaip kyšio dalykas.
Kaltinamasis teisme pateikė intriguojantį paaiškinimą: pinigus ėmė tam, kad jo šeima galėtų įsikurti Ispanijos Tenerifės saloje, o tokį sprendimą priėmė, nes sužinojo apie galimą Rusijos įsiveržimą į Ukrainą. Kaip skelbta, V.Šiliauskas su šeima kovo 11 d. turėjo išskristi į Tenerifę, o bilietai - tik į vieną pusę.
V.Šiliauskas praeitą kadenciją iš pradžių dirbo administracijos direktoriaus pavaduotoju, o 2018 m. tapo direktoriumi. 2019 m. jam ir toliau buvo patikėtos šios pareigos. Šiuo metu vyras dirba privačioje įmonėje pardavimų vadybininku.