„Greitukės" medikei pasirodė, kad gatvėje gulintis vyras yra stipriai girtas ir tereikia jį išblaivinti. Tačiau maždaug po valandos panevėžietis mirė policijos kameroje. Paaiškėjo, kad dėl pilvo traumos prasidėjo vidinis kraujavimas. Kas lėmė skaudžią klaidą?
Nuvirto nuo suoliuko
Panevėžio apylinkės teismas dėl tarnybinių pareigų neatlikimo kalta pripažino Panevėžio greitosios medicinos pagalbos (GMP) stoties medikę D.S, turinčią 14 metų šio darbo stažą.
Ši istorija prasidėjo 2021 m. liepos 15-ąją vakarą, kai Panevėžio apskrities policijos laikino sulaikymo kameroje apie 23 val. mirė 60 metų vyras. Kaip priminė prokuratūra, policininkai gatvėje gulėjusį panevėžietį į komisariatą buvo atvežę išblaivinti, nes jį apžiūrėjusi GMP medikė teigė, kad vyras tiesiog smarkiai apgirtęs ir medicininė pagalba nereikalinga.
Teismo medicinos ekspertizė parodė, kad panevėžietis mirė dėl patirtos pilvo traumos prasidėjus vidiniam kraujavimui. Nustačius, kad mirtis nėra smurtinė, ikiteisminis tyrimas buvo nutrauktas. Konstatuota, kad vyras traumą patyrė nuvirtęs nuo suoliuko - tai užfiksavo ir vaizdo stebėjimo kameros.
Bendravo mažiau nei minutę
Pernai Panevėžio apygardos prokuratūros vadovui Donatui Skrebiškiui, tikrinusiam baudžiamąsias bylas ir peržiūrėjusiam vaizdo įrašus, kilo įtarimų dėl „greitukės" ekipažo, apžiūrėjusio vyrą likus maždaug valandai iki jo mirties, darbo: „Kilo abejonių, ar medikė tinkamai atliko savo pareigas, nes su nepajėgiančiu atsikelti žmogumi bendravo mažiau nei minutę ir jokių veiksmų nustatyti jo sveikatos būklei nesiėmė."
Prokuroras nusprendė atnaujinti ikiteisminį tyrimą. Anot prokuratūros, buvo apklausta daug įvykio liudytojų. Kreiptasi ir į Valstybinę akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybą.
Specialistų išvados patvirtino prokurorų įtarimus. Atlikę neplaninį asmens sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo ir kokybės patikrinimą jie konstatavo, kad GMP medikė paciento neapžiūrėjo ir neįvertino objektyvios jo sveikatos būklės, būtinosios pagalbos indikacijų.
Prokurorai D.S. pateikė kaltinimus, kad ji dėl nusikalstamo nerūpestingumo neatliko savo tarnybinių pareigų ir tuo padarė didelę žalą žmogui - nesuteikė būtinosios medicinos pagalbos, netransportavo į ligoninės priėmimo skyrių, todėl nukentėjusysis mirė.
Girtas vyras atsisakė pagalbos?
Bylos duomenimis, teisme medikė savo kaltę neigė ir tvirtino, kad sąžiningai ir tinkamai atliko savo darbą. Moteris pasakojo, kad su kolega paramediku nuvykusi nurodytu adresu pamatė prie laiptinės pusiau gulintį žmogų. Kai paklausė, ar reikia pagalbos, kaltinamosios teigimu, vyras pradėjo keiktis ir pasakė, kad nieko nereikia, o dar kartą paklausus jis esą su keiksmažodžiais pavarė medikę tolyn, kad prie jo nesikabinėtų. Kadangi žmogus atsisakė medicininės pagalbos, ji jokių veiksmų neatliko, nuėjo į automobilį, susisiekė su dispečere ir tada buvo iškviestas policijos ekipažas.
Kaltinamoji sutiko, kad privalėjo medicinos kortelėje aprašyti, kad vyras buvo sąmoningas, agresyvus, jautėsi alkoholio kvapas, bet tai, anot jos, to žmogaus mirčiai įtakos neturėjo. Medikė tvirtino, kad negali žmogaus apžiūrėti, jeigu jis atsisako pagalbos.
Kartu atvažiavęs vairuotojas paramedikas teismui liudijo, kad iš matymo tas vyras buvo puikiai pažįstamas, nes pas jį važiavo labai daug kartų.
Tai, kad vyras yra girtas atrodė ir atvykusiems policininkams. Jis nejudėjo, nekalbėjo, nereagavo, statomas ant kojų nepastovėjo. Mirusio panevėžiečio kraujyje nustatyta mažiausia 3,36 prom. Gyvam asmeniui tai atitiktų sunkų girtumo laipsnį.
Neįtikino teismo
Teismas nustatė, kad „greitukės" ekipaže kartu dirbusių kolegų parodymuose matyti nenuoseklumas, prieštaringumas, galimas parodymų derinimas, todėl jie vertinti kritiškai. Be to, suabejoti tinkamai atliktu medikės darbu teismą patikino ir policijos pareigūnų parodymai, užfiksuoti vaizdo įrašai. Suabejota kaltinamosios ir vairuotojo parodymais, kad vyras elgėsi agresyviai, keikėsi, muistėsi.
Teismas slaugos specialistei D.S. skyrė 4 tūkst. eurų baudą bei 2 metams atėmė teisę dirbti darbą, susijusį su medicinos bei gydymo paslaugų teikimu. Jai priteista atlyginti valstybei apie 500 eurų teisinės pagalbos išlaidų už mirusiojo brolio atstovavimą teisme ir pašto išlaidoms apmokėti.
Smurtas - ne naujiena
„Medikė darbe charakterizuojama teigiamai, padarė vieną neatsargią nusikalstamą veiką, neteista, nebausta administracine tvarka, tad jai skirta švelniausia numatyta bausmės rūšis - bauda, jos dydį nustatant mažesnį nei galimas vidurkis", - sakė bylą nagrinėjusi teisėja Rita Dirkė.
Iš Panevėžio GMP stoties nukentėjusiuoju pripažintam mirusiojo broliui priteista atlyginti 360 eurų turtinei ir 4000 eurų neturtinei žalai atlyginti.
Panevėžio GMP stoties vadovė Rūta Ramoškienė „Vakaro žinioms" sakė, kad, jos žiniomis, kaltinamoji nuosprendį skųs: „Gaila mirusiojo, gaila darbuotojo. GMP medikai pakliūva į sudėtingas situacijas. Jiems ne naujiena patirti girtų asmenų smurtą."