Praėjusios kadencijos Seimas priėmė Tabako kontrolės įstatymo pataisas, kuriomis, jei bent vienas namo gyventojas prieštarautų, būtų draudžiama rūkyti daugiabučių namų balkonuose, terasose ir lodžijose. Įstatymas įsigalios pirmąją naujųjų metų dieną. Karantinas, draudžiantis palikti savo būstą be rimtos priežasties, turėtų galioti nuo šių metų gruodžio 16 d. iki sausio 31 d. Vadinasi, norintys parūkyti asmenys, bet kokiu atveju, taps pažeidėjais? O gal rūkymas - pateisinama priežastis?
Iki šiol rūkaliai galėjo naudotis tuo, kad jiems visos Lietuvos mastu nebuvo draudžiama rūkyti viešojo transporto stotelėse ar vaikų žaidimo aikštelėse. Nuo kitų metų draudimai galios ir šioms teritorijoms, taip pat bendros dalinės nuosavybės patalpoms ir lauko kavinėms, kai šios vėl atvers duris. Už draudimų nepaisymą teks atsakyti LR administracinių nusižengimų kodekso nustatyta tvarka.
Tiesa, šalyje įvedus karantiną rūkaliams buvo palikta tam tikra „privilegija" - rūkydami jie galėjo būti be kaukių. Tikėtina, kad dėl šios priežasties ne vienas stengėsi cigaretės iš dantų nepaleisti kuo ilgiau. Nuo kitų metų jie ir toliau galės rūkyti gatvėse, tik kyla klausimas - ar į jas bus galima patekti legaliai, nepažeidžiant valdžios įvestų ribojimų?
Ramūnas Matonis, Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas, patikino, kad policija prie kiekvieno daugiabučio tikrai nestovės ir išėjusių parūkyti negaudys.
„Vienos savivaldybės ribose judėjimas nėra draudžiamas, tad nusileisti į kiemą parūkyti asmenys tikrai galės", - teigė policijos atstovas.
Paklausus, ar bus reaguojama į „sąmoningų" piliečių skundus, jis atkreipė dėmesį į tai, kad pirmiausia šį klausimą turėtų tarpusavyje išsispręsti patys gyventojai, jiems nesutarus, klausimas pereitų savivaldybės kompetencijai ir tik kraštutiniu atveju įsikištų teisėsaugos atstovai.
Vilniaus miesto savivaldybės Administracinės veiklos skyriaus vedėjas Gintaras Leperskas patikslino, kad tiek policijai, tiek savivaldybei tai yra tokia pati kontrolės funkcija, kaip ir kito draudimo ar reikalavimo laikymasis. Pasak jo, karantino metu tai nebus prioritetas nei policijai, nei savivaldybei, o dėmesio ir resursų bus skiriama tiek, kiek objektyviai bus įmanoma pagal aplinkybes.
Beje, tai, kad fiziškai sukontroliuoti visų šalies gyventojų neįmanoma, kalbėdama spaudos konferencijoje pripažino ir naujoji premjerė Ingrida Šimonytė.
„Neturime tiek policijos pareigūnų, kad jie stebėtų, kaip kiekvienas pilietis laikosi taisyklių. Visgi tikiuosi, kad, matydami statistiką ir skaičius, patys žmonės elgsis atsakingai ir neieškos nuotykių", - sakė ji.