Į netylantį milžinišką Kuršių marių teršimo nevalytomis nuotekomis skandalą įsivėlusiai „Grigeo Klaipėda“ niekaip nepavyksta įrodyti, jog bendrovės Gamybos padalinio vadovas Jonas Garalis iš pareigų atleistas teisėtai. Milijonines pretenzijas buvusiam darbuotojui reiškianti įmonė pati privalės sumokėti jam nemažą sumą.
Vakar Klaipėdos apygardos teismas paliko galioti žemesnės instancijos Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmų verdiktą. Šiuo atmestas bendrovės „Grigeo Klaipėda“ skundas. Pastaruoju prašyta pripažinti įmonės Gamybos padalinio vadovo J.Garalio atleidimą iš darbo ir darbo sutarties su „Grigeo Klaipėda“ nutraukimą teisėtu. Taip pat priteisti iš atsakovo visas bylinėjimosi išlaidas.
Tarsi nujausdama, kad toks prašymas gali būti atmestas, bendrovė siekė, jog Apygardos teismas bent grąžintų bylą nagrinėti iš naujo pirmosios instancijos teismui. Tačiau viskas baigėsi absoliučiu fiasko.
J.Garalis su „Grigeo Klaipėda“ darbo sutartį pasirašė 2011 metų vasario viduryje. Darbdavio iniciatyva ji nutraukta pernai gegužę. Tai padaryta motyvuojant darbuotojo kalte - neva dėl jo padarytų nusižengimų.
Tačiau Temidė konstatavo, jog „Grigeo Klaipėda“ nepateikė jokių įrodymų, kad J.Garalis žinojo apie gamybos procese vietoj tapijokos naudotą pigesnį kviečių krakmolą ir nesiėmė jokių veiksmų. Bendrovės teigimu, būtent tai tapo pagrindine priežastimi atsisveikinti su Gamybos padalinio vadovu.
J.Garalis kreipėsi į Valstybinės darbo inspekcijos Klaipėdos teritorinio skyriaus darbo ginčų komisiją. Ši taip pat nusprendė, kad jis iš darbo atleistas neteisėtai.
Ir antrąjį teismą pralaimėjusi „Grigeo Klaipėda“ privalės J.Garaliui sumokėti 53 284 eurų (neatskaičius mokesčių) kompensaciją už priverstinės pravaikštos laikotarpį bei po 266,42 euro (neatskaičius mokesčių) už kiekvieną darbo dieną (nuo šių metų kovo 4 d.) iki teismo sprendimo įvykdymo datos, bet ne ilgiau kaip už vienerius metus. Taip pat keturių vidutinių darbo užmokesčių dydžio kompensaciją - 22 272,72 euro (neatskaičius mokesčių), bei atlyginti bylinėjimosi išlaidas - 5415,40 euro.
„Grigeo“ prezidentas ir pagrindinis šios įmonių grupės akcininkas Gintautas Pangonis viešai teigė, jog dėl J.Garalio ir buvusio „Grigeo Klaipėda“ generalinio direktoriaus Vido Beržonskio veiksmų įmonė galimai patyrė milijoninę žalą. „Grigeo Klaipėda“ Klaipėdos apygardos teismui pateikė du ieškinius, kuriais iš V.Beržonskio, J.Garalio bei kitų susijusių fizinių ir juridinių asmenų siekia prisiteisti 2,7 mln. eurų.
Ieškinyje teigiama, kad V.Beržonskis kartu su buvusiu įmonės „Algol Chemicals“ vykdomuoju direktoriumi Vaidotu Kizelevičiumi galimai sudarė ir įgyvendino „Grigeo Klaipėda“ produkcijai reikalingo krakmolo tiekimo schemą, tokiu būdu siekdami turtinės naudos įmonėms „ChemTrade“ ir Airijoje registruotai „Sago Industries Limited“, kurios akcininkė buvo minėtoji įmonė.
„ChemTrade LT“ įkurta 2011 metų gegužės mėnesį ir nuo to laiko iki 2019 metų pavasario per šią įmonę pirktos įvairios cheminės medžiagos popieriaus fabrikui, taip pat ir dažai bei krakmolas. 2015 metų rugsėjį tiekimą perėmė įmonė „Sago Industries Limited“, kuri krakmolą tiekė iki 2019 metų.
Teigiama, jog J.Garalis buvo tas asmuo, kurio sprendimu produkcijai gaminti turėjo būti tiekiamas būtent brangesnis tapijokos krakmolas, nors kartono gamybai įmonė faktiškai naudojo vien pigesnį kviečių krakmolą.