„Vakaro žinios“ gavo visuomenininko, praeityje žinomo televizijos veido Valdo Vižinio laišką, kuriame jis sako, kad Lietuvos teisinė sistema išgyvena krizę. Ir pateikia tai iliustruojančius pavyzdžius. Laiškas skirtas žinomam teisininkui, ilgamečiam Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariui bei buvusiam jo pirmininkui Stasiui Šedbarui. Mat jis ne kartą yra viešai pasidžiaugęs Lietuvos teisinės sistemos būkle.
„Paaiškinkit, pone Stasy, kodėl Lietuvoje kaltinamiesiems ploja, o teisėjams ne“.
Pradėkime nuo Stasio Šedbaro kultinės frazės televizijoje: „atiduodama mergaitę Lietuva įrodė esanti teisinė valstybė“.
Ką gi. Pripažįstu - mirgėdamas televizijoje teisinę valstybę statėte negailėdamas jėgų. Būdamas Seimo teisėtvarkos komiteto pirmininku, visų įmanomų teisininkų draugijų ir ratelių pirmininku ar nariu, tikriausiai turite daug apdovanojimų ir jus giriančių diplomų ant sienos. Jūs statėte, kūrėte, galvą laužėte. Pagaliau štai - teisinė valstybė.
Tačiau kaip čia yra, pone Stasy? Jūs gyvenate teisinėje valstybėje, o aš ne. Kaip čia jums taip talentingai gavosi - jūs teisinę valstybę statėte man, bet sukūrėte sau.
Neskubėkit su „durnas“, palaukit...
Pradėkime nuo klausimo. Kas įvyko jūsų teisinėje valstybėje, jog Lietuvos disidentai, vietoj užtarnauto poilsio ir pagerbimų, priversti dundėti į visus jūsų teisinėje valstybėje teisiamos Neringos Venckienės teismo posėdžius, pasirašinėti raštus JAV, kreiptis į prezidentą. A.Terleckas tą daro jau būdamas slaugos namuose. N.Sadūnaitė net iš Seimo tribūnos viešai klausia - kur mergaitė?
Kodėl? Šie žmonės nieko neišmano apie teisinę valstybę, ar juos, atlaikiusius sovietų lagerius ir ne iš spaudos žinančius, kas yra valdžios persekiojimas, gudriai už nosies vedžioja N.Venckienė?
Ir kaip paaiškinti tą faktą, kad žmonės teismo salėje jau ploja ne pamatę teismą, o, atvirkščiai, - teisiamąją?
Nenorite apie disidentus? Gerai... Pakalbėkime apie teisėjus.
Mūsų generalinis prokuroras Lietuvai pateikė ieškinį dėl Ukmergės teisme papilto gyvsidabrio. Ukmergiškis užstojo ukmergiškius. Nieko tokio?
O jums neatrodo, kad jūsų teisinės valstybės generalinis prokuroras tik dėl savo chebrytės bylinėsis su Lietuva? Ne dėl to, kad jiems buvo sutrikdyta sveikata, sužaloti veidai, sulaužyti likimai.
Teisinio elito atstovas (įšokęs į prokuratūros generolus iš Ukmergės) savo profesijos draugeliams bandys pramušti dešimtis tūkstančių eurų. Jums neatrodo nors kiek keistai? Net neprašau pasipiktinimo.
Tik jūsų teisinėje valstybėje, pone Stasy, tai įmanoma - sudaužytai dešimtokei, kurios visas gyvenimas bus paveiktas to, ką patyrė dėl jaunuolio-gyvulio, keli tūkstančiai eurų dvasiniams išgyvenimams, kai chebrytei - dešimtys tūkstančių eurų.
O gal pakalbėkime apie N.Venckienės dvasinius išgyvenimus?
Apie jos tėvų dvasinius išgyvenimus, kurie tęsiasi jau dešimtmetį? Ką daryti su jais? Ar galime viltis, kad generalinis prokuroras E.Pašilis (manau, Neringa su tėvais sutiks pabūti eilėje, kol bus priteista dešimtys tūkstančių eurų draugeliams) taip stoiškai imsis ir N.Venckienės dvasinių išgyvenimų?
Apie Neringą atsisakote kalbėti?.. Gerai, laikinai suku į šoną...
Šiomis dienomis mirgėjo antraštės - A.Valantinas po sprendimo jurbarkietę prievartavusiam vaikinui ragina pasitikėti teismais. Priminkit, čia tas pats A.Valantinas, kuris Garliavos pedofilijos skandalo metu buvo išmestas... na gerai, priverstas išeiti...Bet jūsų teisinėje valstybėje stebuklingai padaręs normalią karjerą ir tapęs net teisėjų tarybos pirmininku dabar jau ragina pasitikėti teismais.
Gal paaiškinsit, kas iš viso čia vyksta, pone Stasy, kokie čia valstybės teisiniai mechanizmai taip suveikė?
Susimauti taip, kad prieš dešimtmetį Lietuvoje kyla tiesioginė grėsmė teisminei valdžiai, žmonės atsisako vykdyti teismų sprendimus, metama armija policininkų, net dešimtmečiui praėjus viskas gyva ir štai tas pats viską sumovęs vaikinas dabar jau iškyla teismų tarybos pirmininku.
Ar ne tokių, kaip jūs, teisinės valstybės kūrėjų, valia?
Nematote, kad paslaugus šviesiaplaukis, tada sužlugdęs pedofilijos bylos tyrimą ir išvedęs visuomenę į gatves, planuoja naują pasipiktinusios visuomenės eiseną link prezidentūros?
Jūsų teisinės valstybės pareigūnai prifabrikavo daugiau nei 40 bylų N.Venckienei, o dar geras dvi dešimtis susiejo. Tai absoliutus jūsų teisinės valstybės persekiojimo rekordas Gineso knygai.
Sakote nefabrikavo, o teisėtai... Tai kodėl to nepavyko įrodyti JAV?
Pavyzdžiui, pasiunčiant 240 policininkų įrodinėti lietuviams, jog esam teisinė valstybė. O toliau šaukimai į teismus, baudos, teistumai... Bandykite. Drąsiai siųskite 240 policininkų į JAV Valstybės departamentą ir jų pareigūnus užmėtykit baudomis.
O kur dar kasdienės, jau norma tapusios, naujienos.
Milžiniškos vagystės iš konfiskuotų cigarečių sandėlių, policininkai ir pasieniečiai besikraunantys į automobilį išmestas iš traukinio kontrabandines cigaretes.
Nemanote, kad jūsų pastatytos teisinės valstybės pagrindinė teismų vertybė - ne teisingumo siekis, o asmeninė gerovė?
„Vakaro žinių“ skaitytojų pastebėjimus perdavėme parlamentarui S.Šedbarui ir iš jo sužinojome, kad jokios teisinės sistemos krizės nebuvo ir nėra.
Pasak S.Šedbaro, naujasis VSD skandalas, kiek senesnis teisėjų galimos korupcijos skandalas, faktas, kad net generalinis prokuroras Evaldas Pašilis bylinėjasi su Lietuva ar kad teismo posėdžio žiūrovai ploja ne teisėjams, o kaltinamajai, nieko nereiškia.
„Tikrai tai nėra jokia teisinės sistemos krizė. Tai tėra atskiri epizodai, atskiri atskirų žmonių sprendimai, atskiri įvykiai. Demokratinėje valstybėje, ar ji būtų Amerikos žemyne, ar ji būtų ES, tokių dalykų tikrai pasitaiko, bet tai nėra teisinės sistemos krizės požymis. Štai Lenkijoje vykstantis puolimas prieš teisėjus, jų masinis atleidimas tai kvepia krize, nes net Europos Komisija susirūpino. O Lietuvoje? Tik atskiros bylos. Taip, jos emocingos, bet tai yra atskiros bylos tarp tų dešimčių tūkstančių, kurios kasmet nagrinėjamos“, - filosofavo S.Šedbaras.
Kaip pasitikėti teisine sistema, kai net patiems teisėjams Lietuvoje reiškiami įtarimai?
„Jei bylos pasibaigs nuosprendžiais, tai bus rimtas reikalas, bet tam tikra prasme tai bus sistemos apsivalymas. Nemalonus atvejis, bet tarp beveik tūkstančio teisėjų tik keli žmonės yra įtariami. Tai kaip tik įrodo, kad tarnybos, kurios tam ir yra skirtos, dirba, sugeba surasti, užkirsti kelią. Vieni teisėjai tyliai laukia teismo, kiti atsistatydino, matyt, suprasdami kažką ne taip padarę. O tai irgi yra apsivalymas. Žmonėms tokiais atvejais sistema kaip tik tampa labiau patikima nei tokiais atvejais, kai būtų viskas užglaistoma ir varnas varnui akies nekirstų“, - tikino Seimo narys.
Ar pats Seimas, iki šiol neįgyvendinęs 13 Konstitucinio Teismo (KT) sprendimų ir kone 10 metų „marinuojantis“ Strasbūro teismo sprendimą dėl Rolando Pakso, neprisideda prie nepasitikėjimo Lietuvos teisine, demokratine sistema? Pasirodo, tik iš dalies. Pasak S.Šedbaro, kai KT išaiškina, kad kuri nors nuostata prieštarauja Konstitucijai, ji paprasčiausiai nustoja galiojusi. Seimas gali ją pakeisti kita, o gali ir iš viso nuspręsti, kad Lietuva gali gyventi be tos nuostatos. O dėl R.Pakso esą yra painiau, nes neaišku, kokį Konstitucijos straipsnį reikia keisti.
„Tačiau čia jau norėčiau mesti akmenį ir į KT daržą. Nes KT išaiškino, kad apkaltos būdu pašalintas asmuo iki gyvos galvos negali užimti pareigų, kurias pradedant eiti reikia duoti priesaiką. Išaiškino, nors jau tada buvo žinoma, kad prie tarptautinės žmogaus teises užtikrinančios konvencijos yra protokolas, kuriuo draudžiama atimti teisę iki gyvos galvos būti renkamam į šalies parlamentą. Jei tokią klaidą KT padarė, jis pats ją ir turi ištaisyti“, - reziumavo teisininkas.