Kol prezidento malonės sulaukęs Rusijos šnipas Nikolajus Filipčenko po plačiai nuskambėjusių mainų mėgaujasi laisve Tėvynėje, Lietuvos teisėsauga ėmėsi jo bendrų. Kaltinimai šnipinėjimu pateikti ne tik ruso viršininkui, bet ir Lietuvos piliečiui. Tačiau abu jie teismo suolo kietumo neišbandys, nes bus teisiami už akių.
Vilniaus apygardos prokuratūroje baigtas dar vienas ikiteisminis tyrimas dėl šnipinėjimo Rusijai iškeltoje baudžiamojoje byloje. Kaltinimai pateikti dviem šnipams - Rusijos piliečiui I.G. ir Lietuvos piliečiui V.S.
I.G. nusikalto eidamas Federalinės saugumo tarnybos (FST) Kaliningrado srities valdybos Žvalgybos skyriaus viršininko pareigas. Jam teks atsakyti ir už dokumentų klastojimą, jų panaudojimą, daugkartinį neteisėtą valstybės sienos perėjimą.
Tačiau šie kaltinimai, kaip ir už inkriminuojamus nusikaltimus gresiančios griežtos bausmės, vargu ar vyrus labai išgąsdins. Abu šnipai nėra sulaikyti, tad bus teisiami tik už akių.
Sutapimas ar ne, tačiau I.G. ir V.S. byla teismui perduota netrukus po to, kai į Rusiją sugrįžo papulkininkio laipsnį turintis jų bendras N.Filipčenko, FST Kaliningrado srities valdybos Žvalgybos skyriaus vyresnysis operatyvinis įgaliotinis ypatingai svarbiems reikalams.
Veikdama organizuotoje grupėje trijulė nuo 2011 m. spalio iki 2014 m. pabaigos užsienio valstybėse vykusių susitikimų metu verbavo kelis Lietuvos piliečius. Pastarieji FST domino dėl darbinės patirties ir turimų ryšių su buvusiais bei esamais įvairių Lietuvos institucijų tarnautojais. Jiems duotos užduotys už piniginį atlygį rinkti ir teikti informaciją apie Valstybės saugumo departamento pareigūnus, Vadovybės apsaugos departamento darbuotojus, jų darbą, saugomų valstybės vadovų asmeninę ir patalpų apsaugą, naudojamą techninę įrangą. Ypač siekta kuo daugiau sužinoti pačią įvairiausią informaciją apie tuometinės Lietuvos prezidentės apsaugą bei užmegztus ryšius su saugumo sistemas prižiūrinčiais pareigūnais. Juos siekta užverbuoti tikintis slapta prezidentūroje bei prezidentės namuose įrengti klausymosi įrangą.
Verbuojamiems asmenims kaltinamieji teikė technines ir kitas priemones, konsultacijas, instrukcijas, pinigines lėšas ryšio ir kitoms priemonėms, trečiųjų šalių vizoms įsigyti. Vykdamas su jais susitikti I.G. ne kartą naudojosi suklastotais asmens dokumentais.
Traukiniu per Lietuvą iš Kaliningrado srities į Baltarusiją vykęs N.Filipčenko sulaikytas 2015 metų balandžio 29 d. 2017 m. liepos 7 d. už šnipinėjimą nuteistas kalėti 10 metų. Šių metų lapkričio 14 d. prezidentas Gitanas Nausėda rusui suteikė malonę.
Iš karto po to N.Filipčenko kartu su dar vienu malonės sulaukusiu Rusijos šnipu Sergejumi Moisejenka išmainytas į tris Rusijoje už šnipinėjimą nuteistus asmenis - neva karinės žvalgybos užduotis vykdžiusius Lietuvos piliečius Jevgenijų Mataitį ir Aristidą Tamošaitį bei norvegą Frodę Bergą.