Europos prokuratūra atskleidė, kaip manoma, didžiausią kada nors Europos Sąjungoje (ES) paaiškėjusį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) „karuselinį" sukčiavimą. Šiuo metu pagal tarptautinės operacijos „Admiral" metu surinktus duomenis, preliminari žala mokesčių mokėtojams vertinama 2,2 mlrd. eurų. Kratos atliktos ir Lietuvoje.
Įsipainiojo tūkstančiai įmonių
Šiandien Europos prokuratūra (EP), bendradarbiaudama su 14 ES valstybių teisėsaugos institucijomis, vienu metu atliko koordinuotus proceso veiksmus, įskaitant daugiau nei 200 kratų, susijusiame su sudėtinga PVM sukčiavimo schema parduodant populiarias elektronines prekes. Kaip pranešė prokurorai, kratos atliktos Belgijoje, Kipre, Prancūzijoje, Vokietijoje, Graikijoje, Vengrijoje, Italijoje, Lietuvoje, Liuksemburge, Nyderlanduose, Portugalijoje, Rumunijoje, Slovakijoje ir Ispanijoje. Vykdant šią didelio masto EP operaciją, pavadintą „Admiral", šių metų spalį kratos jau buvo atliktos Čekijoje, Vengrijoje, Italijoje, Nyderlanduose, Slovakijoje ir Švedijoje.
Šiuo metu pagal tarptautinės operacijos „Admiral" metu surinktus duomenis, preliminari žala ES mokesčių mokėtojams vertinama 2,2 mlrd. eurų.
Baudžiamasis persekiojimas pradėtas, kai pernai balandį Portugalijos mokesčių inspekcija Koimbroje ieškojo įtariamos sukčiavimu PVM srityje bendrovės, prekiaujančios mobiliaisiais telefonais, planšetiniais kompiuteriais, ausinėmis ir kitais elektroniniais prietaisais. Apie tai pranešta EP, o Portugalijos Europos deleguotieji prokurorai nusprendė atlikti tolesnį tyrimą. Bendradarbiaudami Europos prokurorai, Europos deleguotieji prokurorai, finansinių sukčiavimų analitikai, Europolo ir nacionalinių teisėsaugos institucijų atstovai nustatė įtariamos Portugalijos bendrovės ir net beveik 9000 kitų juridinių asmenų, daugiau kaip 600 fizinių asmenų, esančių įvairiose šalyse, nusikalstamus ryšius. Praėjus 18 mėnesių nuo pirminio pranešimo gavimo, Europos prokuratūra atskleidė, kaip manoma, didžiausią kada nors ES paaiškėjusį PVM „karuselinį" sukčiavimą.
Įtariama nusikalstama schema buvo vykdyta 22 Europos prokuratūros veikloje dalyvaujančiose valstybėse narėse, taip pat Vengrijoje, Airijoje, Švedijoje ir Lenkijoje bei trečiosiose šalyse, įskaitant Albaniją, Kiniją, Mauricijų, Serbiją, Singapūrą, Šveicariją, Turkiją, Jungtinius Arabų Emyratus, Jungtinę Karalystę ir Jungtines Amerikos Valstijas.
Organizuotų grupių dalyvavimas
Kaip nurodo prokuratūra, be žalos dydžio šis PVM „karuselinis" sukčiavimas išsiskiria tuo, kad gausioje įmonių grandinėje, be fiktyviai įsteigtų bendrovių, dalyvauja ir kiti iš pirmo žvilgsnio sąžiningi elektroninių prietaisų tiekėjai, taip pat ir bendrovės, kurios parduoda prekes internetinėse prekybos platformose, tačiau vėliau paaiškėja, kad jos pačios reikalauja iš nacionalinių mokesčių administratorių grąžinti PVM, vėliau už prekių pardavimus gautas pajamas nukreipia į užsienį ir pačios „dingsta", taip pat, įtariama, atlieka ir pinigų plovimo veiksmus. Tokia veikla būtų neįmanoma be organizuotų grupių, kurių kiekviena atlieka konkrečius vaidmenis nusikalstamoje schemoje.
Remiantis naujausiais Europolo vertinimais, karuselinis sukčiavimas PVM srityje, arba sukčiavimas „dingusio prekiautojo ES Bendrijoje" (angl. Missing Trader Intra-Community, MTIC), yra pelningiausias nusikaltimas ES, dėl kurio valstybės narės kasmet patiria apie 50 mlrd. eurų mokestinių nuostolių. Tokio masto tarpvalstybinį sukčiavimą PVM srityje, panašų į nustatytą operacijos „Admiral" metu, žvelgiant tik iš nacionalinės perspektyvos būtų itin sudėtinga išaiškinti.
Europos vyriausioji prokurorė Laura Kövesi: „Vykdydama operaciją „Admiral", Europos prokuratūra atkreipė dėmesį į itin sudėtingą nusikalstamų veikų vykdymo modelį, kuris ES klesti visų pirma dėl struktūrinių nacionalinių mokesčių ir teisėsaugos institucijų ribojimų, susijusiais su tarpvalstybinių finansinių nusikaltimų išaiškinimu. Jei ne Europos prokuratūra, tokiai operacijai pasirengti būtų prireikę ne vienerių metų."