Koks buvo tikrasis į teismą Klaipėdos universitetą padavusio, jame antrą magistro studijų laipsnį įgijusio Indijos piliečio Myilsamio Murugasamio tikslas, žino tik jis pats. Tačiau Temidė nusprendė, jog užsieniečio pretenzijos dėl neva prastos verslo vadybos studijų kokybės yra laužtos iš piršto. Europos Sąjungą vizos nebegaunantis indas neprisiteisė ir dešimčių milijonų eurų.
Penktadienį Klaipėdos apylinkės teismas išnagrinėjo civilinę bylą, kurioje prieš Klaipėdos universitetą (KU) stojo buvęs jo studentas M.Murugasamis. Teisininkų teigimu, tokia byla yra pirmoji Lietuvoje.
Teks mokėti pačiam
Lietuviškosios Temidės verdiktas indui buvo nepalankus - jo ieškinys atmestas. Nieko nepešusiam ieškovui dar teks Lietuvos valstybei sumokėti 36 eurų ir 60 centų žyminį mokestį.
Teisėjas Raimondas Dilys sprendimą motyvavo tuo, kad M.Murugasamis neįrodė savo reikalavimų pagrįstumo.
„Byloje nustatyta, kad universiteto sutartis su atsakovu sudaryta teisėtai. Sutartis galiojanti, nebuvo pažeista ir yra pasibaigusi. Atsakovas išdavė ieškovui diplomą, o tai yra patvirtinimas apie tinkamą sutarties įvykdymą“, - sakė R.Dilys.
Nesuprato, ko nori
Praėjusių metų vasarą mokslus uostamiestyje baigęs 33 metų M.Murugasamis siekė prisiteisti už studijas sumokėtus 4880 eurų ir stojimo dokumentams tvarkyti išleistus pinigus. Išklausyti verdikto, kaip ir dalyvauti paskutiniuosiuose teismo posėdžiuose, indas neatvyko. Jis pats prisipažino, kad nepavyko gauti Europos Sąjungos vizos. Nors teismas ir patenkino užsieniečio norą bylą nagrinėti telekonferenciniu būdu, to padaryti nepavyko. Vyras nenurodė, kur šiuo metu yra.
Ši byla ne tik iš ją nagrinėjusio teisėjo R.Dilio, bet ir visų jos dalyvių pareikalavo didžiulės kantrybės. Visiems sekėsi labai sunkiai suprasti, ko iš tiesų nori ieškovas. Teisėjas jam kone primygtinai siūlė pagalvoti apie profesionalaus teisininko pagalbą. Samdytis pačiam ar pasinaudoti valstybės garantuojama teisine pagalba.
Į pirmąjį posėdį atvykęs M.Murugasamis tikino, jog pagrindinis jo tikslas yra ne pinigai, o siekis įrodyti teisybę.
„Nenoriu pinigų. Tik teisybės. Apie pinigus sakė užsiminti advokatė“, - balandžio mėnesį „Vakaro žinioms“ sakė M.Murugasamis.
Tačiau šį mėnesį jis savo ieškinį padidino iki sunkiai suvokiamos sumos. Patirtą neturtinę žalą įvertino net 38 mln. eurų. Teisėjas tokį prašymą atmetė. M.Murugasamiui tai įspūdžio nepadarė. Prieš kelias dienas jis teismui pateikė dar vieną prašymą - padidinti ieškinį iki 35 mln. eurų. Kadangi bylos nagrinėjimas ėjo į pabaigą, teisėjas nusprendė šį ieškinį išskirti į atskirą bylą. Ar jis bus nagrinėjamas, paaiškės per kelias artimiausias dienas. Kol kas nurodyta per savaitę pašalinti ieškinio trūkumus. Jei pastarasis būtų priimtas, indui tektų sumokėti maksimalų, 15 tūkstančių eurų, žyminį mokestį.
Rašo knygą
M.Murugasamio teigimu, verslo vadybos magistrantūros studijos buvo nekokybiškos ir vyko atmestinai. Kai kuriuos KU dėstytojus jis kaltina visiškai nemokėjus ar prastai kalbėjus angliškai.
„Problemos prasidėjo jau po pirmosios mokslų savaitės. Kai apie tai prakalbau, pasakė, jog galiu grįžti į savo šalį, tačiau už mokslą sumokėti pinigai nebus grąžinti“, - sakė M.Murugasamis.
Visą tiesą apie tai, ką teko išgyventi studijuojant KU, M.Murugasamis tikino atskleisiantis baigiamoje rašyti 300 puslapių knygoje.
Gavo diplomą - ėmė skųstis
Pasak KU Ekonomikos katedros docentės dr. Daivos Labanauskaitės, per dvejus studijų metus šis studentas iš užsienio jokių pretenzijų nereiškė. Nors jas ir baigė ne taip lengvai, su ne pačiais geriausiais įvertinimais. KU rektoriaus prof. dr. Artūro Razbadausko teigimu, piktintis indas garsiai ėmė vos gavęs diplomą.
KU vadovą labai nustebino M.Murugasamio priekaištai dėl neva netinkamų gyvenimo sąlygų. Neva užsieniečiui parodyta nepagarba, nesuteikus galimybės naujo bendrabučio kambaryje gyventi vienam. Nors pradėjęs skųsti KU visoms įmanomoms institucijoms, jis bendrabutyje gyveno dar beveik pusę metų, iki paskutinės praėjusių metų dienos.
Bylos nagrinėjimo metu teismas atsisakė tenkinti M.Murugasamio pageidavimą, kad KU atsakytų už neva pažeistą teisę į jo atvaizdą. Iš vieno studento (tuometinio savo draugo), publikavusio KU interneto tinklalapyje straipsnį apie jį, vyras norėjo prisiteisti net 3 mln. eurų. Neva be jo leidimo publikuota nuotrauka, nors pats jai mielai ir pozavo.
Rūpi tik viza
KU atstovaujantis advokatas Rimantas Tumėnas konkrečiai įvardijo galimai tikrąjį M.Murugasamio tikslą. Šis teisminis procesas indui atveria kelią gauti Šengeno vizą. Ieškinį jis teismui pateikė pačioje praėjusių metų pabaigoje, kai baigėsi turėtos vizos galiojimas.
Į pirmąjį bylos nagrinėjimo posėdį balandžio pabaigoje M.Murugasamis buvo atvykęs gavęs naują vizą, leidžiančią jam Šengeno šalyse būti 90 parų.
Kad tokie spėjimai nėra laužti iš piršto, patvirtina oficialūs duomenys. Norinčių studijuoti Lietuvoje Azijos piliečių netrūksta. Kartu su M.Murugasamiu KU tęsti studijas pageidavo dar apie 80 indų. Tačiau tik septyniolika iš jų turėjo tam tinkamą išsilavinimą, o Lietuvos ambasada Indijoje vizas išdavė vos dviem.