Specialiųjų tyrimo tarnybos (STT) valdybos viršininkas Darius Balčiūnas teigia, kad ikiteisminiame tyrime dėl galimos korupcijos teritorijų planavimo ir statybų srityse nustatyta galimai 60 įtariamųjų, iš kurių 20 yra valstybės tarnautojai.
„Yra nustatyta per 80 nusikalstamos veikos epizodų, tiriama daugiau kaip pusantro šimto nusikalstamų veikų. Nustatyta per 60 galimų įtariamųjų, iš kurių 20 valstybės tarnautojų. Per šią savaitę, atliekant intensyvius ikiteisminio tyrimo veiksmus, buvo atlikta per 170 kratų, operacijoje dalyvavo daugiau nei 100 STT pareigūnų iš visos Lietuvos“, – ketvirtadienį spaudos konferencijoje kalbėjo D. Balčiūnas.
Anot STT valdybos viršininko, ikiteisminis tyrimas yra pradėtas dėl kyšininkavimo, papirkimo, prekybos poveikiu, neteisėto praturtėjimo bei pinigų plovimo.
„Įtariama, kad valstybės tarnautojai per tarpininkus priimdavo kyšius įvairiose teritorijų planavimo dokumentų rengimo stadijose: išduodant statybos leidimus, viešinant projektus, derinant projektus, priduodant įvairius nekilnojamojo turto objektus. Ikiteisminio tyrimo metu bus siekiama nustatyti, ar valstybės tarnautojai priimdavo kyšius už teisėtą veikimą, vykdant įgaliojimus, ar už neteisėtą, dirbtinai sudarant biurokratines kliūtis, tokiu būdu netiesiogiai provokuojant ar reikalaujant duoti kyšius“, – kalbėjo D. Balčiūnas.
Kyšių sumos – nuo kelių šimtų iki keliasdešimties tūkst. eurų
Anot D. Balčiūno, intensyviausiai nelegali veikla buvo atliekama Vilniuje. Daugiausia pažeidimų aptikta šešiose institucijose: Vilniaus miesto savivaldybėje, Valstybinėje teritorijų planavimo inspekcijoje, Darbo inspekcijoje, Nacionalinėje žemės tarnyboje, Nacionaliniame visuomenės sveikatos centre bei Žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacijoje.
„Kyšių sumos įvairios, nuo kelių šimtų eurų iki kelių dešimčių tūkstančių eurų“, – teigė D. Balčiūnas bei pridūrė, kad kyšis dauguma atvejų buvo duodamas grynaisiais pinigais.
Anot Vilniaus apygardos prokuratūros vyriausiojo prokuro Justo Lauciaus, per vykdomas kratas buvo rasta virš 300 tūkst. eurų grynųjų.
ELTA primena, kad ketvirtadienio rytą Vilniaus meras Remigijus Šimašius pranešė buvęs informuotas dėl tarpinstitucinės nusikalstamos veikos, kurioje galimai dalyvavo ir keli savivaldybės darbuotojai.
„Šįryt mane informavo apie tarpinstitucinę nusikalstamą schemą, kurioje dalyvavo daugybė institucijų. Deja, tarp jų galimai yra ir keli savivaldybės darbuotojai“, – savo socialiniame feisbuko tinkle rašė R. Šimašius.
Po pranešimo surengtoje spaudos konferencijoje R. Šimašius teigė, kad įtarimų dėl tarpinstitucinės nusikalstamos schemos turėjo ir anksčiau. Visgi, anot jo, vien dėl kilusių abejonių nebuvo galima imtis veiksmų.
„Įtarimų turėjau, deja, valstybės tarnyba nėra tokia institucija, kur valstybės tarnautoją dėl nepasitikėjimo galima patraukti. Galiu pasakyti tik tiek, kad dalis žmonių, kuriuos tyrimas yra palietęs, jų pareigos per mano buvimo laiką yra sumažėjusios būtent todėl, kad nebuvo pasitikėjimo“, – kalbėjo R. Šimašius.