Paskelbtas precedento neturintis teismo sprendimas seksualinės prievartos byloje tarp sutuoktinių. Vyras buvo suimtas, o tyrimas atliktas žaibiškai - vos per 4 mėnesius.
Vyrą iškart izoliavo
Ką tik skandalingai nuskambėjo ir diskusijų bangą sukėlė dviejų Seimo Laisvės frakcijos narių iniciatyva taikyti baudžiamąją atsakomybę, jeigu abu partneriai nedavė aiškaus sutikimo seksualinei sueičiai. Šią temą lyg žibalas į ugnį pakurstyti gali teismo išskirtinis nuosprendis seksualinio smurto byloje.
Kaip šiandien pranešė prokuratūra, už nežymų sutuoktinės sveikatos sutrikdymą, pasikėsinimą seksualiai prievartauti ir išžaginimą jaunas vyras nuteistas 3 metų laisvės atėmimo bausme. Nuosprendį priėmė pirmos instancijos teismas, todėl jis dar gali būti skundžiamas.
Nurodoma, kad ikiteisminio tyrimo metu pareigūnai pasistengė kuo skubiau surasti vyrą, įvykdžiusį nusikaltimą, ir jį izoliuoti. Vos tik sulaikius įtariamąjį buvo kreiptasi į teisėją dėl kardomosios priemonės - suėmimo skyrimo, kuris buvo tęsiamas iki visų būtinų tyrimo veiksmų atlikimo. Prokuroro sprendimu skubiai organizuota nukentėjusios moters apklausa pas ikiteisminio tyrimo teisėją, jos kūno tyrimas ir parodymų patikrinimas vietoje.
Mylėjosi kelis kartus
Remdamasis tyrimo duomenimis teismas pripažino, kad kaltinamasis lytiškai santykiavo su nukentėjusiąja. Buvo konstatuota, kad žmona aktyviais veiksmais ir žodžiais išreiškė savo nesutikimą mylėtis su savo vyru. Tačiau šis to nepaisė ir panaudojo fizinę jėgą, todėl moteris negalėjo pasipriešinti. Sutuoktinis kelis kartus su žmona mylėjosi prieš jos valią.
Vyras savo kaltės nepripažino. Vis tik, anot pareigūnų, surinkti įrodymai nuginčijo jo argumentus. Sutuoktinio kaltė įrodyta tiek pačios žmonos, tiek liudytojos, su kuria moteris susisiekė iš karto po įvykio, parodymais. Svarią įtaką turėjo ir duomenys, užfiksuoti telefoniniame pranešime Bendrajam pagalbos centrui ir policijos pareigūnų „Body" kamerų įrašuose.
Drąsina kreiptis pagalbos
Teismas atkreipė dėmesį į tai, kad seksualinės prievartos bylose paprastai tiesioginių liudytojų nebūna. Čia svarbiausiais įrodymų šaltiniais tampa nukentėjusiųjų parodymai, teismo medicinos ir kitų specialistų išvados, daiktiniai įrodymai. Svarbu ir išvestiniai įrodymai - parodymai asmenų, kurie bendravo su nukentėjusiąja apie patirtą seksualinę prievartą ir paties kaltinamojo parodymai.
„Ikiteisminio tyrimo metu atlikti prokuratūros, policijos pareigūnų procesiniai veiksmai, operatyvus ir koordinuotas institucijų bendradarbiavimas lėmė tyrimo sėkmę. Surašius kaltinamąjį aktą baudžiamoji byla teismui buvo perduota vos per 4 mėnesius. Šiandien turime sprendimą, kuris, tikime, padrąsins ir kitas seksualinį smurtą patyrusias moteris kreiptis pagalbos", - teigia ikiteisminį tyrimą kontroliavęs prokuroras.
Komentuoja Vilniaus universiteto Teisės fakulteto docentas, advokatas dr. Remigijus Merkevičius:
Labai abejočiau, kad šis įvykis - vienetinis. Galbūt tai yra išskirtinis bylos atvejis dėl tokios griežtokos bausmės skyrimo. Tokia fabula, kad vyrai išžagina savo moteris, nieko nenustebina. Jei žmogus linkęs daryti tokius nusikaltimus, tai jis juos vykdo ar šeimoje, arba kitur. Įstatymas nenumato jokių indulgencijų ir imunitetų šeimoje. Kai kuriose valstybėse gal išimčių ir yra, o Lietuvoje - ne.