Alytaus gaisro žala gali siekti milijonus, tačiau vidaus reikalų ministrė Rita Tamašunienė sako nematanti pagrindo situacijos koordinavimą perimti valstybiniu lygiu. Pasak jos, užterštos teritorijos ribos neišsiplėtė. Po pirmadienį vykusio Vyriausybės ekstremalių situacijų komisijos (VESK) posėdžio taip pat buvo patvirtinta, kad, siekiant tikslumo, po kilusio gaisro užteršto vandens mėginiai, imami dar kartą.
„Tokio poreikio neišsakė nei vienas valstybinės ekstremalios situacijos komisijos (VESK) narys, o iš gautų tyrimų matome, kad teritorija neišplito į kitas savivaldybes, nes tyrimai atlikti ir Prienų, ir Marijampolės kaimų pusėje“, – patikino R. Tamašunienė.
Ministrė dar negali pateikti tikslių skaičių, kiek lėšų iš valstybės rezervo pareikalaus gaisro padarinių šalinimas, tačiau, anot ministrės, tai gali siekti milijonus.
„Nuo Aplinkos ministerijos, tai bus, be abejo, milijoninės sumos, savivaldybės pateikė kitokius skaičiavimus 100–150 tūkst. skirtingiems poreikiams. Aš mintinai nepasakysiu, bet mes apibendrintą informaciją pateiksime Vyriausybei ir Finansų ministerijai“, – teigė vidaus reikalų ministrė.
„Tai yra dvi dalys: dabar reikalinga patenkinti poreikį, susijusį su viršvalandžiais, ir ūkininkų patirta žala, nes tai jų nuolatinės pajamos, ir su atliktais tyrimais, kurie taip pat kainavo labai daug. Bet dar kitų finansinių, jau patirtų kaštų, arba ateityje (patirtų. – ELTA), bus nuolat teikiama Finansų ministerijai ir tam bus pasitelktas valstybės rezervas“, – po posėdžio kalbėjo R. Tamašunienė.
Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Rolandas Juonys spaudos konferencijoje tvirtino, kad situacija mieste gerėja, tačiau, pasak jo, padariniai gaisro nusiaubtoje padangų perdirbimo gamykloje dar nelikviduoti.
„Situacija mieste jau gerėja, gaisras užgesintas senokai, tačiau padariniai dar nelikviduoti“, – teigė administracijos direktorius.
Jo teigimu, Alytaus savivaldybė gesindama gaisrą patyrė 100 tūkst., o atskiri ūkio subjektai – 130 tūkst. eurų išlaidų. Ūkio subjektai, atkreipė dėmesį R. Juonys, sumas dar turėtų tikslinti.
„Pati savivaldybė, gesindama šį gaisrą, patyrė apie 100 tūkst. eurų išlaidų. Šiandien ūkio subjektai yra pateikę pretenzijų už 135 tūkst. eurų. Tos sumos yra tikslinamos ir jos dar keisis“, – teigė jis.
R. Juonys taip pabrėžė, kad likviduojant gaisro padarinius laukia sudėtingi darbai trečiojoje degusio pastato patalpoje.
„Antrosios patalpos darbus planuojama baigti lapkričio 23-25 dienomis, priklausomai nuo to, kaip seksis dirbti. Laukia trečioji patalpa, ji yra pati sudėtingiausia. Joje pavojingos atliekos yra susimaišiusios su pastato griuvenomis ir betono gabalais. Tai bus ilgas ir sudėtingas darbas“, – tęsė jis. Karu R. Juonys pasidžiaugė, kad pavyko neutralizuoti užteršto vandens keliamą pavojų.
„Pavojingas vanduo, kuris buvo susikaupęs gaisravietės rūsyje, praėjusią savaitę buvo perpumpuotas į savivaldybės įmonės „Alytaus šilumos tinklai" rezervuarą. Taip mes sustabdėme šio kenksmingo vandens skverbimąsi į gruntą“, – kalbėjo jis.
Aplinkos ministerijos atstovas Raimondas Sakalauskas savo ruožtu spaudos konferencijoje tvirtino, kad vandens užterštumo tyrimai turės būti kartojami.
„Vienas iš pagrindinių uždavinių pasitarime buvo aptarti duomenis apie vandens kokybę, kurią turime. Visi girdite, kad yra skirtingi šaltiniai ir įvairūs deklaruojami rezultatai. Priimtas sprendimas kartoti tuos tyrimus, to paprašė ir ikiteisminio tyrimo institucijos. Tad šiandien tikriausiai 6 kartą imami mėginiai iš vandens rezervuarų. Tai truputi stabdo ir patį tvarkymo procesą “, – kalbėjo R. Sakalauskas.
„Kol nesutariame, kas ten yra, priiminėti sprendimą dėl tvarkymo yra pakankamai sudėtinga“, – akcentavo jis.
Primename, kad spalio 16-osios naktį Alytaus miesto padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilo didelis gaisras, kurį pavyko užgesinti po 10 dienų.