respublika.lt

Reikia išmokti saugoti save

(0)
Publikuota: 2019 spalio 03 12:23:19, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 7 nuotr.
Psichologė Ramunė Murauskienė atkreipė dėmesį į tai, kad realiai mes gyvename autoritarinėje visuomenėje, kur vieni yra aukštesni už kitus. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Smurtas, nors jo apimtys artimoje aplinkoje kiek sumažėjo, dar yra neatsiejama mūsų gyvenimo dalis. Smurtaujama namuose, kavinėse, mokyklų vakarėliuose, o, remiantis policijos pateikiama informacija, neretai smurtautojų aukomis tampa ir atsitiktiniai, gatvėje sutikti, asmenys.

 

Būtent taip nutiko vienam 2000 m. gimusiam uostamiesčio gyventojui, kurį rugsėjo 27 d. Šilutės plente sumušė trys nepažįstami asmenys. Ligoninėje nukentėjusiajam buvo nustatytas žandikaulio lūžis.

Dar vienas 1992 m. gimęs klaipėdietis į policininkus pagalbos kreipėsi spalio 1-osios naktį. Jis nurodė, kad Rimkų g. iš pravažiuojančio automobilio išlipę trys nepažįstami vaikinai sumušė jį ir jo draugą. Pranešėjui buvo diagnozuota politrauma.

Vertindama tiek šias, tiek panašias situacijas psichologė Ramunė Murauskienė atkreipė dėmesį į tai, kad realiai mes gyvename autoritarinėje visuomenėje, kur vieni yra aukštesni už kitus: „Nors šis modelis daugumai jau nebetinka, nežinome, į kokį santykių modelį turėtume keisti senus įpročius. Pagal pripažįstamas vertybes ir pavyzdinio elgesio kriterijus žmonės modeliuoja savo elgesį ir į kažką lygiuojasi. Todėl turime nusikaltėlių pasaulio atstovų, kurie lygiuojasi į savo „dievukus“, turime ir padorių žmonių pasaulį, kurie savo gyvenime visose situacijose siekia įgyvendinti savo žmogiškąją prigimtį.“

Pasak psichologės, smurtas - kaip psichologinis reiškinys - analizuojamas jau seniai. Pastebėta, kad smurto proveržiai galimi po tam tikro TV filmo transliacijos, grubaus smurto varžybų transliacijos ir pan. Tai reiškia, kad stebėtas smurtas gali sietis su menka individo savikontrole ir silpna valia, galimai net liguistumu ar psichikos pakrikimu ir tuomet netrukus sužinoma, kad vėl kažkas kažkam kažką padarė. Žiauriu elgesiu pasižymi nesveikos psichikos žmonės, turintys vienokius ar kitokius nukrypimus nuo elgesio normos. Jei žmogus nežino, kad jis turi tam tikrą sutrikimą, tai dar nereiškia, kad to sutrikimo nėra.

„Nedoro elgesio individai dažniausiai susieja save su bendruomene, kurioje santykių hierarchija yra labai aiški. Gali būti, kad suvestinėse minimi žiauriai pasielgę vaikinai, prieš tai patys patyrė žiaurų elgesį ir tokiu būdu sumažino savo didelę psichologinę įtampą. Mane muša, aš mušu ir t.t. Taip besielgiantys žmonės patys save įkalina užburtame rate ar net tampa nusikaltėliais“, - teigė pašnekovė.

Pasak jos, neprognozuojamų žmonių kontrolė yra misija neįmanoma, todėl, norint nepatekti į tokias situacijas, reikia būdrauti.

„Žvelgiant giliau, darželiuose, vaikų namuose, mokyklose, tie vaikinai, jei jie kam nors būtų rupėję, jau galėjo būti pastebėti. Supraskime - žiauraus elgesio individai labai dažnai yra tie autsaideriai, kurie niekam nereikalingi. Juk mūsų dabartinėje švietimo sistemoje reikalingi tik pedagogams aukščiausius rezultatus pasiekti padedantys vaikai. Tėvams taip pat ne visada užtenka žinių vaikų auklėjimo srityje, todėl jie irgi negali padėti jiems tapti gerais žmonėmis. O jei vaikai turi kokių nors ypatingų poreikių, jei jų likimai yra sudėtingi ir jie kas dieną kovoja išgyvenimo kovą, kitų rezultatų siekti nebegali. Atstumtieji sociumo labai dažnai tampa nusikaltėliais. Paradoksalu, bet būtent nusikaltėliai ir jų pasirinkimai mums primena apie mūsų žmogiškumą, žmogiškąją prigimtį ir mūsų pasirinkimus. Esame visi labai susiję. Labiau, nei atrodo iš pirmo žvilgsnio“, - „Vakaro žinioms“ sakė specialistė.

Paklausta, kaip reikia elgtis, norint netapti tokių asmenų auka, specialistė patarė vengti dviprasmiškų situacijų.

„Tiek vaikinai, tiek merginos vedini naivumo dažnai turi reikalų su netinkamo elgesio žmonėmis, patenka į manipuliacijas ir pan. Jei kažkas pasirodė įtartina, niekada neverta rizikuoti. Merginos neturėtų šlaistytis gatvėmis vakarais ar naktimis, neturėtų eiti į uždarą erdvę su nepažįstamais žmonėmis: ne tik vyrais, bet ir moterimis. Visi neturėtų vartoti svaigalų su nepažįstamais žmonėmis. Būti sumuštam - ne tokia didelė bėda, kaip būti negyvam. Nes nė vienas toks „nuotykis“ nėra vertas rizikos.

Taip pat pastebiu, kad jaunimas, kuris patenka į kritines situacijas, neturi glaudaus ryšio su savo tėvais ar kitais patikimais suaugusiaisiais. Paprastai, suaugusieji perduoda savo išmintį. Jei ne elgesiu, tai bent žodžiais. Be šios apsaugos vaikai vadovaujasi naivumu ir neišmanymu. Dažnas jaunuolis yra egocentriškas ir įsitikinęs, kad jam nenutiks nieko blogo, nes jis - geresnis už kitus savo bendraamžius.

Tėvai turėtų prisiimti kur kas daugiau atsakomybės ir labiau globoti savo vaikus. Tik ne tuomet, kai jie jau daro, ką nori, o kol dar vaikai yra maži“, - apibendrino R.Murauskienė.

Skaičiai

2018 m. dėl smurto artimoje aplinkoje buvo užregistruoti 9529 nusikaltimai, arba 13 proc. mažiau nei 2017 m., praneša Lietuvos statistikos departamentas. Tokie nusikaltimai sudarė 17,8 proc. visų užregistruotų nusikaltimų (2017 m. - 18,2 proc.).

Dauguma (91,5 proc., arba 8,7 tūkst.) dėl smurto artimoje aplinkoje užregistruotų nusikaltimų - nesunkūs sveikatos sutrikdymai,
654 (6,9 proc.) - nusikaltimai susiję su grasinimu, 63 (0,7 proc.) - seksualinės prievartos nusikaltimai, 38 - sunkūs sveikatos sutrikdymai, 13 - nužudymų, 8 - pasikėsinimai nužudyti ir 32 - kiti nusikaltimai.

Daugiau kaip pusė įtariamųjų (kaltinamųjų) asmenų (56 proc.) turėjo vidurinį ar profesinį išsilavinimą, beveik ketvirtadalis (24 proc.) - pagrindinį, 10 proc. - aukštąjį ar aukštesnįjį išsilavinimą ir 9 proc. - pradinį ar neturėjo jokio išsilavinimo. Beveik pusė (48 proc.) asmenų nusikaltimo padarymo metu niekur nedirbo ir nesimokė. 63 proc. buvo apsvaigę nuo alkoholio ar narkotinių medžiagų. Didžioji asmenų dalis (96 proc., arba 5,4 tūkst.) buvo įtariami (kaltinami) fiziniu smurtu.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s