respublika.lt

Registruojama vis mažiau nusikaltimų

(0)
Publikuota: 2020 kovo 21 09:21:39, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 5 nuotr.
Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis džiaugiasi, kad Lietuvoje mažėja nusikaltimų, tačiau pernai trečdalis jų liko neištirta. Stasio Žumbio nuotr.

Generalinė prokuratūra paskelbė savo praėjusių metų veiklos ataskaitą. Labiausiai džiuginantis dalykas - šalyje kelerius metus iš eilės mažėja nusikalstamų veikų skaičius. Jei anksčiau tai buvo galima „nurašyti“ emigracijai, tai dabar nebe, nes pernai pirmą kartą per 28 metus Lietuvos gyventojų skaičius padidėjo. Tiesa, tik 145-iais.

 

Jau keletą metų iš eilės Lietuvoje mažėja užregistruojamų nusikalstamų veikų. Ne išimtis ir 2019 metai, per kuriuos jų užregistruota 11,1 proc. mažiau nei 2018 metais: 2019 m. Lietuvoje užregistruotos 51 494 nusikalstamos veikos arba 6450 veikų mažiau negu užpernai.

Daugiau nei 15 proc. sumažėjo sunkių ir labai sunkių nusikaltimų ir jie sudaro maždaug 5 proc. visų užregistruotų nusikalstamų veikų. Tiesa, pernai ištirta vos per 64 proc. visų nusikalstamų veikų, reiškia, trečdalis nusikaltėlių taip ir liko nenubausti. Tiesa, sunkių ir labai sunkių nusikaltimų ištyrimo rodiklis buvo aukštesnis - beveik 75 proc. Nepakito vidutinė užbaigtų ikiteisminių tyrimų trukmė, kuri jau keletą metų yra kiek daugiau nei pusketvirto mėnesio. Toks rodiklis yra džiuginantis, nes šis laikotarpis - kone perpus trumpesnis nei prieš penkerius metus. Ikiteisminiai tyrimai, kurie truko ilgiau negu 9 mėnesius, 2019 metų pabaigoje sudarė 15 proc.

„2019 m. teisme panaikinta vos 0,9 proc. prokurorų priimtų nutarimų pradėti, sustabdyti ar nutraukti ikiteisminį tyrimą. Dar mažesnė dalis, tik 0,65 proc., bylų buvo grąžintos trūkumams pašalinti ir tyrimui papildyti. Teismai yra itin reiklūs prokurorų darbui, tad tokie skaičiai objektyviai rodo, kad nėra pagrindo abejoti prokurorų kompetencija“, - tvirtina generalinis prokuroras Evaldas Pašilis.

Praėjusių metų sausio 1 d. įsigaliojo Pranešėjų apsaugos įstatymas, kuriuo valstybė įpareigota apsaugoti asmenis, pranešusius apie korupciją bei kitus nusikaltimus, kuriais pažeidžiamas viešasis interesas arba į jį kėsinamasi. Per pirmuosius metus tokią informaciją pateikė 68 asmenys, 36 iš jų buvo suteiktas pranešėjo statusas. Dėl pranešimuose pateiktos informacijos pradėti 7 ikiteisminiai tyrimai.

„Išskirtinio tarptautinio dėmesio 2019 m. sulaukė kaimyninės valstybės pradėtos skelbti žinios apie Lietuvos teisėjų, prokurorų ir pareigūnų baudžiamąjį persekiojimą už jų pareigų vykdymą tiriant Sausio 13-osios įvykius. Priminsiu, kad 2019 m. Vilniaus apygardos teismas visus 67 kaltinamuosius šioje byloje pripažino kaltais ir nuteisė dėl jiems inkriminuotų nusikaltimų žmoniškumui ir karo nusikaltimų“, - primena E.Pašilis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s