Pareigūnai ką tik sužlugdė didelį narkotinių ir psichotropinių medžiagų platintojų tinklą. Kvaišalai plačiai tekėjo į įkalinimo įstaigas, buvo platinami Kauno regione. Kriminalistų surasta bendra jų vertė juodojoje rinkoje siekia apie 220 tūkst. eurų, o pardavus įkalinimo įstaigose būtų galima gauti iki dešimties kartų daugiau - per 2 mln. eurų.
Kvaišalus skaičiuoja kilogramais
Šiandien Kalėjimų departamento Kriminalinės žvalgybos valdybos pareigūnai ir Kauno apygardos prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimų skyriaus prokurorai paskelbė apie savo išskirtinės operacijos sėkmę. Pusantrų metų narkotikų patekimą į įkalinimo įstaigas tyrę pareigūnai išaiškino ir su įkalčiais ką tik sulaikė grupuotę, galimai tiekusią narkotines ir psichotropines medžiagas į įkalinimo įstaigas, platinusią jas Kauno regione.
„Dėl savo apimties, nustatytų asmenų skaičiaus, išimtų narkotinių ir psichotropinių medžiagų kiekio šis tyrimas yra beprecedentis bausmių vykdymo sistemoje", - spaudos konferencijoje tvirtino Kalėjimų departamento direktorius Virginijus Kulikauskas.
Kauno apygardos prokuratūros vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius nurodė, kad įtarimai pareikšti dešimčiai asmenų, galimai organizavusių kvaišalų patekimą į įkalinimo įstaigas: „Šiuo metu penki įtariamieji suimti, keturiems asmenims paskirtos su suėmimu nesusijusios kardomosios priemonės."
Pareigūnai 24 kratų metu rado ir paėmė, kaip įtariama, beveik 98 gramus kanapių dervos, per 5 kilogramus amfetamino, 27 gramus sintetinio kanabinoido, beveik 9 gramus heroino, 5 pleistrus, kuriuose yra 0,08 gramo fentanilio, apie 13 kilogramo kanapių, per 10 tūkst. tablečių, kuriose yra apie 5,5 kilogramo amfetamino darinio (MDMA).
Tyrėjų skaičiavimu, bendra surastų kvaišalų juodojoje rinkoje siekia apie 220 tūkst. eurų. Kadangi kvaišalai įkalinimo įstaigose pardavinėjami net iki dešimties kartų brangiau nei laisvėje, per kratas aptiktos medžiagos gali būti vertinamos ir milijoninėmis sumomis.
Rado ir revolverį
Pradžią šiam ikiteisminiam tyrimui davė eilinė situacija. Pernai pavasarį Pravieniškių pataisos namuose-atvirojoje kolonijoje iš vieno sektoriaus į kitą nuteistieji bandė perduoti nemenką siuntinį kanapių dervos, amfetamino, sintetinio kanabinoido, heroino ir pleistrų, kuriuose yra fentanilio.
Tęsiant tyrimą pavyko nustatyti galimus kvaišalų į įkalinimo įstaigas tiekėjus, kurie, kaip rodo duomenys, narkotines ir psichotropines medžiagas labai dideliais kiekiais platino ir Kaune. Paaiškėjo, kad dėl tų pačių įtariamųjų galimai vykdomo labai didelio kiekio narkotikų platinimo jau anksčiau ikiteisminį tyrimą pradėjo Panevėžio kriminalistai. Jis buvo prijungtas prie Kalėjimų departamento atliekamo tyrimo.
Pareigūnai nustatė, kad vienas iš asmenų, įtariamų narkotikų platinimu Kaune, dar augino ir kanapes. Jis šių metų spalį sulaikytas kartu su žmona. Sutuoktinių garaže rasta specialiai įrengta laboratorija, kurioje aptikta auginamų kanapių, o taip pat kvaišalų fasavimo įranga. Šeimos valdose kriminalistai rado kanapių, tablečių su galimai narkotinėmis, psichotropinėmis medžiagomis ir psichotropinių vaistų.
Praeitą mėnesį įtariamieji kvaišalų narkotinių ir psichotropinių medžiagų platinimu labai dideliais kiekiais Kaune buvo sulaikyti. Kratų metu rastas revolveris su šoviniais ir dideli kiekiai, kaip įtariama, kvaišalų.
Buvo palikę be žvalgybos
Pareigūnai neatmeta, kad nuteistiems galėjo būti tiekiamos ir cheminėmis medžiagomis supurkštos kanapės. Beje, nusikaltėliams tobulėjant dabar vienas iš naujų būdų - kaliniui pasiųsti narkotine medžiaga supurkštus dokumentai - pakanka surūkyti kelis lapelius.
D.Valkavičiaus duomenimis, įtariamieji ieškojo lengvo pragyvenimo šaltinio, bet milijoninio pelno nespėjo užsidirbti. „Narkotikais disponuojantys asmenys stengiasi juos parduoti visur už geriausią kainą. Vienas iš kanalų - įkalinimo įstaiga. Tuščios vietos nebūna. Artimiausiu metu, matyt, prie šio tinklo vairo stos kiti. Bet procesai kontroliuojami", - sakė prokuroras.
Jis pastebėjo, kad tai tik vienas iš per 400 šiuo metu Kauno apygardos prokuratūros vadovaujamos įstaigos atliekamų ikiteisminių tyrimų, susijusių su neteisėta narkotinių medžiagų apyvarta.
V.Kulikauskas pabrėžė, kad atlikti tokią sėkmingą operaciją leido glaudus Kalėjimų departamento bendradarbiavimas su prokurorais ir atkurta kriminalinė žvalgyba: „Nuo 2000-ųjų iki 2015 metų Kalėjimų departamentas neturėjo žvalgybos teisės. Per tuos metus, galima manyti, susikūrė tam tikros prielaidos plėtotis minėtam reiškiniui. Prieš du metus buvo priimtas sprendimas centralizuoti kriminalinės žvalgybos padalinius. Tuomet sukūrus žvalgybos branduolį, tapo įmanoma atlikti tokio masto tyrimus".
Kol kas šiame tyrime niekam iš Kalėjimo departamento pareigūnų įtarimai nepateikti.