Jei kovo pabaigoje Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje apsilankę pareigūnai neprivertė subruzti šalies muziejininkų, tai po antradienio įvykių uostamiesčio Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje jie turėtų paknupstomis pulti tikrinti savo ekspozicijas. Liko vos keli mėnesiai įregistruoti net ir visiškai netinkamus šaudyti ginklus ar jokio pavojaus nekeliančius sprogmenis.
Šiandien Klaipėdos apskrities VPK pranešė, kad Mažosios Lietuvos istorijos muziejuje (MLIM) atlikto patikrinimo metu rastas II-ojo pasaulinio karo laikų artilerijos sviedinys ir dvi rankinės granatos. Iškvieti policijos antiteroristinių operacijos rinktinės "Aras" išminuotojai sprogmenis išsivežė.
Paaiškėjo, kad tai ne vienintelis pareigūnų laimikis. Pasak MLIM direktoriaus Jono Genio, iš viso policininkai užvakar paėmė 37 eksponatus. Dešimt - tiesiai iš ekspozicijos. Visi jie saugoti ir eksponuoti 2018 metų sausio viduryje Priešpilio gatvėje oficialiai duris atvėrusiame MLIM priklausančiame MUZIEJUJE 39/45. Jis įsikūręs po pylimu, buvusios Klaipėdos pilies rytinės kurtinos vietoje. Šis muziejus pristato Klaipėdos miestui ir kraštui labai svarbų ir skaudų istorijos etapą - Antrąjį pasaulinį karą. Jo metais vokiečiai čia buvo įrengė sprogmenų sandėlį.
Policininkai tądien muziejuje apsilankė ne savo iniciatyva. Juos pakvietė patys muziejininkai, nusprendę atlikti eksponuojamų bei archyve saugomų ginklų bei sprogmenų inventorizaciją. Nuo šių metų rugsėjo mėnesio vidurio įsigalios Seimo patvirtinta ginklų ir šaudmenų kontrolės įstatymo pataisa. Ji reglamentuoja, jog turi būti užregistruoti net ir tie ginklai, kurie pripažinti visiškai netinkamais šaudyti.
Po policijos apsilankymo dalies eksponatų netekęs LMIM direktorius J.Genys vakar sakė nežinantis, kada jie bus gražinti muziejui. Ir ar visi.
"Policijos ekspertizė į šiuos klausimus ir atsakys. Juk jie yra tokie reikalų "profai". Dauguma mūsų eksponatų gauta dar gerokai iki tol, kol aš pradėjau dirbti muziejuje. Sovietiniais metais. Vieni dovanoti, kiti rasti laukuose. Turime 1978 metais tuometinės milicijos išduotą pažymą, kuria jie registruoti. Po to daugiau registravimo tvarka ir nesikeitė. Galiu pasakyti, jog turime tik vieną veikiantį ginklą - šautuvą. Mums paprašius, policija sutiko geranoriškai padėti peržiūrėti eksponatus bei padėti prieš įsigaliojant įstatymo pataisoms pasiaiškinti, ką reikia iš naujo ir kaip registruoti. Neabejoju, kad mes būsime ne vieninteliai tokie. Tai palies ir daugybę kitų šalies muziejų", - teigė J.Genys.
MLIM direktorius nė kiek neklydo. "Vakaro žinios" rašė, kad kovo pabaigoje policininkai apsilankė Joniškio istorijos ir kultūros muziejuje. Atliekant inventorizaciją jame rasti nuo II-ojo pasaulinio karo laikų užsilikę du artilerijos sviediniai ir prieštankinė granata. Atvykę išminuotojai nustatė, kad jie pavojaus nekelia, todėl išvežti į saugią vietą ir sunaikinti.
Tuo teisėsaugininkų viešnagė muziejuje nesibaigė. Kitą dieną išminuotojai iš jos sunaikinti išsivežė dvi mokomąsias kumuliacines granatas, aštuonių artilerijos sviedinių, 11 rankinių granatų, dviejų minų, dviejų prieštankinių granatų ir keturių minosvaidžio minų korpusus, 25 mm kalibro artilerijos sviedinį. Policininkai šaudymo tinkamumo ekspertizei paėmė tris karo laikų revolverius, du lygiavamzdžius šautuvus ir įvairių ginklų dalis.
Joniškio istorijos ir kultūros muziejus leidimo šaunamiesiems ginklams ir sprogmenis laikyti neturi. Tad, dėl neteisėto disponavimo jais pradėtas ikiteisminis tyrimas. Aiškinamasi, kaip šie ginklai pateko į muziejų, kodėl jie tinkamai nesaugoti ir nepasirūpinta leidimu jiems laikyti.