Vakar aplinkosaugininkai viešai džiaugėsi, kad visų tarnybų operatyvumo dėka taršą Klaipėdos jūrų uoste pavyko ne tik greitai lokalizuoti, bet ir sėkmingai surinkti į aplinką išsiliejusius neaiškios kilmės teršalus. Tačiau nė žodžiu neužsiminta, kas bus daroma su Baltijos jūros į mėlynąja vėliava besididžiuojančios Melnragės bei Girulių paplūdimius išskalautais teršalais ir juos sugėrusiu smėliu.
Vakar vidurdienį oras pajūryje įšilo iki 27 laipsnių, o Baltijos jūros vanduo ties Klaipėda - iki 21 laipsnio. Jūra faktiškai nebangavo, tad sąlygos maudyti buvo idealios. Tačiau visuose uostamiesčio paplūdimiuose iškeltos tai daryti draudžiančios raudonos vėliavos. Maudytis jūroje gelbėtojai nerekomendavo dėl uoste įvykusios avarijos.
Naftos produktų dėmė Klaipėdos jūrų uoste, ties Žiemos įlanka, pastebėta sekmadienį paryčiais (apie 6 val.). Uosto direkcijos dispečeriai apie įvykį informavo atsakingas institucijas, į įvykio vietą išsiuntė teršalams rinkti skirtą direkcijos katerį „Zunda“ bei narų ir naftos surinkimo laivą „Naras“. Uoste pastatytos bonų užtvaros. Viešai paskelbta, kad teršalai renkami, o jų sklaida uosto teritorijoje lokalizuota.
Tačiau niekas net neįtarė, jog teršalai iš uosto pateko į Baltijos jūrą ir pradėti nešti pliažų link. O jei ir žinota, apie tai viešai neinformuota. Todėl nuo pat sekmadienio ryto uostamiesčio paplūdimiai buvo nugulti poilsiautojų.
Girulių paplūdimį pasirinkusius žmones pirmiausiai, prieš vidurdienį, pasiekė naftos produktų kvapas. O kiek vėliau, apie 13 val., poilsiautojams teko sprukti iš vandens, nes kranto link sparčiai artėjo neaiškios dėmės. Apie jas žmonės informavo pliažuose budinčius gelbėtojus. Po kurio tai laiko šie per garsiakalbius paskelbė, jog dėl į jūrą išsiliejusių teršalų (dyzelino) maudytis joje nerekomenduojama.
Vakar ryte Aplinkos apsaugos departamentas oficialiai pranešė, kad po visą sekmadienį vykdytų mechaninių teršalų surinkimo darbų teršalų dėmė jūrų uosto teritorijoje ir Baltijos jūroje lokalizuota, teršalus pavyko greitai surinkti ir neutralizuoti. Darbavosi jungtinės uostininkų, aplinkosaugininkų, kariškių, ugniagesių ir pasieniečių pajėgos. Gamtai padaryta žala bus apskaičiuota gavus vandens tyrimų rezultatus.
Apie surinktą ar bent neutralizuotą užterštą uostamiesčio paplūdimių smėlį neužsiminta nė žodeliu. Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos viršininkas Alfredas Šepštas ir Pajūrio regioninio parko direktorius Darius Nicius „Vakaro žinioms“ sakė, kad apie tai neturi jokių žinių.
Klaipėdos paplūdimiuose budinčių gelbėtojų vadas Aleksandras Siakki patikino, jog niekas pliažų smėlio nerinko ir nevalė. Patys gelbėtojai užsakė papildomus vandens tyrimus, kad būti aišku, saugu jūroje maudytis ar ne. Tyrimų rezultatų tikimasi sulaukti iki penktadienio.
Šalia Girulių esantis Antrosios Melnragės paplūdimys yra apdovanotas mėlynąja vėliava, garantuojančia aukščiausius tarptautinius standartus ir švarą.
Vakar gelbėtojai Klaipėdos merą Vytautą Grubliauską patikino, kad miesto paplūdimiuose vizualiai yra švaru.
„Mane informavo, kad taršos jūroje nesimato, pėdsakų nėra ir ant smėlio. Pagrindinis dėmesys buvo nukreiptas į vandenį, nes didžioji dalis teršalų buvo jūroje. Nuo jų kažkiek „blizgesio“ buvo ir paplūdimiuose. Tačiau smėlio semti tikrai nepulsime. Situacija yra stebima ir laukiame vandens tyrimų rezultatų. Pasigendu gerokai didesnio operatyvumo iš aplinkosauginių institucijų. Vienas iš neatsakytų klausimų - kodėl nebuvo leista naudoti valstybės rezerve uosto privalomai sukauptų detergentų, skirtų teršalų išskaidymui. Tai būtų leidę gerokai operatyviau surinkti teršalus. Tuo skundėsi ir ugniagesiai gelbėtojai, ir uostas“, - „Vakaro žinioms“ sakė V.Grubliauskas.
Vakar pačioje Klaipėdos jūrų uosto akvatorijoje teršalų nebeliko. Jie toliau rinkti tik uosto Žiemos įlankoje. Ryto duomenimis, surinkta apie 100 kubinių metrų vandens su kol kas nenustatytu kiekiu teršalų.
Pirminiais duomenimis, teršalai į Žiemos įlanką pateko iš uosto akvatorijos ir nėra panašūs į tas medžiagas, su kuriomis kasdieninėje veikloje susiduria uostininkai. Jų mėginiai bus ištirti laboratorijoje Kaune.
Uosto direkcija: tarša Žiemos įlankoje likviduota
Antradienį, apie vidurdienį, Klaipėdos uosto Žiemos įlankoje galutinai užbaigti taršos likvidavimo darbai, pranešė Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija.
Iš viso Žiemos uosto įlankoje surinkta apie 140 kub. m užteršto vandens. Vykdant taršos likvidavimo darbus panaudota ir perduota utilizuoti 316 m absorbcinių bonų.
„Noriu padėkoti visiems dirbusiems bei talkinusiems šioje operacijoje – Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos specialistams, Jūrų gelbėjimo koordinavimo centro, Karinių oro pajėgų, Valstybės sienos apsaugos tarnybos pajėgoms, aplinkosaugininkams“, – sako Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas.
Naftos produktų dėmė uosto akvatorijoje buvo pastebėta ankstų sekmadienio rytą. Apie įvykį buvo informuotos atsakingos institucijos, nedelsiant buvo išsiųstas teršalams rinkti skirtas Uosto direkcijos kateris „Zunda“, Žiemos uosto įlanka buvo užtverta bonomis. Papildomai buvo pasitelktas Uosto direkcijos narų ir naftos surinkimo laivas „Naras“.
Nustatyta, kad į aplinką pateko dyzelinas.