respublika.lt

Kaip apsuka aplink pirštą „feisbuke“

(9)
Publikuota: 2023 kovo 31 14:30:33, Vytas VARUNGIS
×
nuotr. 1 nuotr.
Internetiniai sukčiai žada staigią finansinę naudą, ragina kažką skubiai padaryti. „Pexels“ asociatyvi nuotr.

Internetiniai nusikaltėliai didina apsukas ir iš Lietuvos žmonių susišluoja vis daugiau milijonų. Pamėgta sukčiavimo aikštelė - socialiniai tinklai. Pagauti smulkūs sukčiai gali per daug nepergyvena, nes atsiperka baudomis. Ekspertai įspėja, kad apgavikų tikslas - ne tik pinigai, bet ir asmeninių duomenų surinkimas.

 

Incidentų šuolis

Internetas tapo sukčių Klondaiku. Ko tik ten neprisigalvojama. Kaip „Vakaro žinioms" komentavo Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis, populiariausi sukčiavimo būdai - pranešimai apie įvairias loterijas, konkursai, netikrų prekių pardavinėjimas, romantinių santykių užmezgimas ir pinigų išviliojimas, siūlymai investuoti į įvairias netikras finansines platformas.

Kaip rodo Lietuvos bankų asociacijos duomenys, pernai iš šalies žmonių ir įmonių sukčiai išviliojo beveik 12 mln. eurų. Užfiksuotų incidentų skaičius paaugo daugiau nei dvigubai - nuo 3,5 tūkst. iki bemaž 8 tūkst.

Už stambesnį sukčiavimą nusikaltėliui gali grėsti ir grotos. Tačiau jei apgaviko padaryta žala neviršija 150 eurų, baudžiama pagal Administracinių nusižengimų kodeksą (ANK) - skiriama 90-400 eurų bauda. Tuo, matyt, ir naudojasi išradingi smulkūs sukčiai, įsisukę į socialinius tinklus. Apie jų darbelius nukentėję žmonės policijai kartais net nepraneša, nes netenka tik mažų sumų.

Teliko dėti piktus „veidelius"

Ypač paprasta kaip jauką numesti žinią apie patrauklia kaina neva parduodamą prekę. Tuomet žmonės neatsispiria pagundai surizikuoti ir paskuba pervesti pinigus. Štai „Vakaro žinioms" nukentėjusi kaunietė papasakojo, kaip į įžūlias pinkles pakliuvo „Facebook" tinkle, kai pabandė iš vienos moters įsigyti žaidimų akinius: „Ji labai gražiai kalbėjo. Siūlė atvažiuoti ir apžiūrėti prekę. Tikino, kad akiniai beveik nauji, bet vaikas su jais nežaidžia, todėl ir parduoda."

Pirkėja seniai ieškojo šios prekės, tiko ir kaina. Ji ketino iš Kauno nuvažiuoti pas pardavėją į Molėtus, bet vėliau nusprendė negaišti laiko, nes paskyra tinkle atrodė patikima, jos ir sąskaitos savininkės vardai sutapo. Pardavėja pažadėjo akinius išsiųsti savaitgalį, kai tik į jos sąskaitą įkris pinigai.

Pirkėja pervedė 150 eurų, bet pirmadienį nesulaukė išsiuntimo kvito: „Tuomet kilo įtarimai. Kokia buvau kvaila, kad prieš tai nepatikrinau pardavėjos profilio aferistų grupėje. Jau tuomet apie ją rašė, nuo jos buvo daug nukentėjusiųjų. Suvokiau, kad nieko kito nelieka, kaip dėti prie aferistės profilio piktus „veidelius", nes komentarai, nuotraukos keičiamos ir pan. Vienas piktas „veidelis" jau buvo, kai pirkau akinius. Po to manęs žmonės pradėjo klausinėti, ar ši pardavėja patikima, kiti parašė, kad taip pat buvo apgauti."

Atsipirko bauda

Apgauta kaunietė kreipėsi į policiją, susiekė su banku. Ji apgailestavo, kad prieš pervesdama pinigus neatkreipė dėmesio, kad pardavėjos sąskaitą buvo „Revolut" banke. Moteris iš pradžių nesitikėjo, kad atgaus pinigus: „Policija per 3 dienas net nepradėjo nagrinėti pareiškimo. Sakė, kad geriausiu atveju - po švenčių."

„Vakaro žinios" pasidomėjo šiuo atveju. Paaiškėjo, kad Ukmergės rajono policijos pareigūnams vis tik pavyko nustatyti sukčiavusią moterį. Kaltininkė gavo minimalią 90 eurų baudą, skirta atlyginti padarytą žalą. Anot nukentėjusiosios, kiti žmonės neteko dar didesnių sumų.

Koks smulkių sukčiavimų mastas?

Anot R.Matonio, išskirti, kiek nusikaltimų padaroma, pavyzdžiui, „feisbuke", policija neturi galimybės. Jis patikino, kad pranešus apie sukčiavimą šio tinklo atstovai naikina paskyras ar grupes, taip pat skiria įspėjimus: „Tai jau yra socialinio tinklo administracijos sprendimai."

Sudėtinga įvertinti ir bendrą smulkių sukčiavimų mastą, nes jie telpa į tą patį ANK 108 straipsnį „Smulki vagystė, sukčiavimas, turto pasisavinimas ar iššvaistymas".

Policijos atstovas priminė, kad pernai bendra sukčiavimų, dėl kurių pagal Baudžiamąjį kodeksą pradėti ikiteisminiai tyrimai, statistika ūgtelėjo net 25 proc. palyginti su 2021 m. Policija ištiria apie 40 proc. visų tokių nusikaltimų. Sudėtingiausia tirti atvejus, kuomet sukčiaujama iš užsienio šalių.

Komentuoja Nacionalinis kibernetinio saugumo centras (NKSC) prie Krašto apsaugos ministerijos

Žmonės turėtų kritiškai vertinti visas netikėtai gautas arba socialiniuose tinkluose pamatytas žinutes, kuriuose yra žadama staigi finansinė nauda, raginama kažką skubiai padaryti arba kitaip manipuliuojama emocijomis.

Internetiniai sukčiai socialines platformas aktyviai išnaudoja ne tik pinigams, bet ir asmeniniams duomenims surinkti. Pavyzdžiui, prisidengę žaidimais „Koks filmų herojus tu esi?", „Ar žinai, kokia garsenybė yra gimusi tą pačią dieną kaip ir tu?" ir pan. sukčiai gali paprašyti atsakyti į klausimus apie mergautinę mamos pavardę arba nurodyti augintinio vardą, o vėliau išgautus duomenis panaudoti sužinant jūsų prisijungimo prie el. pašto paskyros slaptažodį, nes kai kurios sistemos leidžia pamiršus tikrąjį slaptažodį jį atstatyti nurodant būtent tokią informaciją.

Taip pat reikėtų vengti spausti ant nuorodų, gautų per susirašinėjimo programėles, ypač, jeigu jos susijusios su jautria asmenine informacija. Praėjusiais metais į NKSC kreipėsi viena mergina, kuri teigė, kad gavo neva draugo žinutę per „Messenger" programėlę, kurioje buvo tekstas: „Pažiūrėk, FB yra tavo nuogos „fotkės".

Išsigandusi mergina paspaudė atsiųstą nuorodą, kuri atrodė kaip tikras „Facebook" puslapis, ten suvedė savo prisijungimo duomenis ir taip prarado savo socialinių tinklų paskyrą. Vėliau paaiškėjo, kad tai ne vienintelis su šia istorija susijęs kibernetinis įvykis. Kitas įvykis - tai draugo paskyra, iš kurios atėjo žinutė. Ji buvo užvaldyta sukčių ir išnaudojama jų kenksmingos informacijos platinimui.

Todėl, jei gaunate įtartinus pranešimus, prie savo paskyrų junkitės tik per oficialius puslapius, o ne spausdami žinutėje esančias nuorodas.

Gyventojai, užkibę ant internetinių sukčių kabliukų, apie patirtą žalą pirmiausiai turi informuoti policiją ir savo banką, iš kurio sąskaitos buvo pervesti pinigai.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
9
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (9)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kaip manote, ar išgelbėtų policijos sistemą didesni atlyginimai, ar jau per vėlu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur atostogavote šią vasarą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+2 +8 C

+7 +11 C

+12 +15 C

+10 +15 C

+13 +19 C

+17 +19 C

0-5 m/s

0-7 m/s

0-7 m/s