Dvi odontologų įmonės pripažino apgaulingai tvarkiusios buhalterinę apskaitą ir slėpusios už implantacijos paslaugas gautas pajamas, kurių bendra suma - apie ketvirtis milijono eurų. Abu tyrimai buvo atskirti nuo didelės bylos, susijusios su odontologijos sektoriumi.
Žinoma schema
Kaip trečiadienį pranešė prokurorai, viename ikiteisminiame tyrime buvo nustatyta, kad Šiauliuose veikianti odontologų įmonė dvejus metus apgaulingai tvarkė savo buhalterinę apskaitą. Siekiant išvengti mokesčių buvo teikiami neteisingi duomenys apie pajamas. Už tai galima griežčiausia bausmė - laisvės atėmimas iki ketverių metų.
Pareigūnai išsiaiškino, kad įmonė veikė pagal jau žinomą schemą. Iš odontologijos priemonių tiekėjo be apskaitos dokumentų ji įsigijo dantų implantų už daugiau nei 42 tūkst. eurų. Įsigijimas vyko konsignacijos pagrindais, kai prekės pirkėjui buvo perduotos su krovinių važtaraščiu, tačiau neišrašius sandorį pagrindžiančių sąskaitų faktūrų, o parduotos prekės liko tiekėjo apskaitoje.
Odontologai neoficialiai įsigytus implantus dėjo pacientams ir už tai gavo beveik 161 tūkst. eurų pajamų, kurių neapskaitė. Pareigūnai paskaičiavo, kad įmonė nesumokėjo beveik 6 tūkst. pelno mokesčio.
Tiria didelę bylą
Kito ikiteisminio tyrimo centre atsidūrusi Šiaulių odontologijos įmonė, teikianti implantavimo ir protezavimo paslaugas, veikė pagal tokią pat schemą. Per daugiau nei dvejus metus iš tų pačių tiekėjų buvo pirkti implantai už kiek daugiau nei 33 tūkst. eurų. Juos įdėjus pacientams į apskaitą neįtraukta per 93 tūkst. eurų. Įmonė pripažino apgaulingai tvarkiusi savo apskaitą.
Be to, pareigūnai nustatė, kad šios įmonės visai netvarkė arba tik iš dalies tvarkė pagal teisės aktus privalomus implantų registracijos žurnalus. Abi jos atlygino valstybės biudžetui padarytą žalą - bendrai 9,2 tūkst. eurų pelno mokesčio.
Vienas ikiteisminis tyrimas buvo baigtas laidavimu odontologus atleidžiant nuo baudžiamosios atsakomybės įmonei pripažinus kaltę. Šiuo metu sprendžiamas klausimas ir dėl antrojo ikiteisminio tyrimo užbaigimo laidavimu.
Šiems ikiteisminiams tyrimams vadovavo Klaipėdos apygardos prokuratūra, juos atliko Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Klaipėdos apygardos valdybos pareigūnai. Abu tyrimai buvo atskirti nuo didelės bylos, susijusios su odontologijos sektoriumi.
Įžvelgia galimą slėpimą
Kaip nurodo pareigūnai, FNTT jau anksčiau identifikavo odontologijos sektorių kaip rizikingą. Dažniausiai nustatomi pažeidimai būna susiję su apgaulingu apskaitos tvarkymu, atlyginimais vokeliuose, galimu gautų pajamų neapskaitymu: „Odontologijos paslaugas teikiančios įmonės galimai slepia gautas pajamas, nenorėdamos mokėti didesnio pelno mokesčio, kurio tarifas padidėtų nuo 5 iki 15 proc., jei įmonė per metus oficialiai uždirbtų ir į apskaitą įtrauktų per 300 tūkst. eurų apmokestintų pajamų".
Odontologų rūmų tarybos pirmininkė prof. dr. Vilma Brukienė „Vakaro žinioms" tvirtino: „Nemanau, kad odontologijos sektorius yra rizikingesnis nei kiti. Neseniai Mokesčių inspekcija, su kuria nuolat bendradarbiaujame, paskelbė, kad iš odontologų surenkama daugiau mokesčių nei ankstesniais metais. Čia matau ir Rūmų įdirbį, matau gerėjimą. O vienetai nesąžiningų pasitaiko ir kitose bendruomenėse".
Pasak jos, jeigu teigiama, kad odontologų įmonės „galimai slepia gautas pajamas", reiškia tai nėra įrodyta, tai tik paspėliojimai.