Lietuvos pareigūnai tapo svarbia didžiules tarptautinės operacijos dalimi. Jos metu užkirstas kelias daugiau nei 100 nužudymų ir susidorojimų, rastos kelios dešimtys tonos narkotikų ir jų gamybai skirtos medžiagos bei iš nusikaltimų uždirbti milijonai eurų, įvairiose pasaulio šalyse sulaikyta 800 asmenų. Per trisdešimt įtariamųjų yra Lietuvos piliečiai, organizavę kvaišalų gabenimą į Jungtinę Karalystę ir Skandinaviją. Pusei jų antrankiai uždėti gimtinėje, pusei - užsienyje. Mūsų šalyje aptikta narkotikų už beveik dešimt milijonų eurų.
Operacija „Trojan Shield/Greenlight" ("Trojos skydas/Žalia šviesa") pradėta 2019 metų spalį. Ją organizavo ir vykdė Jungtinių Amerikos Valstijų Federalinis tyrimų biuras (FTB), JAV Narkotikų kontrolės agentūra, Nyderlandų ir Švedijos nacionalinė policija, Lietuvos kriminalinės policijos biuras, Lietuvos generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamentas, bendradarbiaudami su 16 šalių, padedant Europolui bei Eurojustui.
Ji vertinama, kaip viena iš sudėtingiausių iki šiol atliktų teisėsaugos operacijų kovojant su šifruotomis komunikacinėmis platformomis, naudojamomis išskirtinai nusikaltimams organizuoti ir vykdyti.
Operaciją vainikavo pirmadienį uždaryta šifruota komunikacinė platforma „Anom". Ja pasaulinės organizuotos nusikalstamos grupuotės naudojosi planuodamos, koordinuodamos ir vykdydamos nusikaltimus Europoje ir už jos ribų. Tai ne tik labai didelio kiekio narkotikų bei ginklų kontrabanda ir prekyba ar pinigų plovimas, bet ir užsakomosios žmogžudytės ir pasikėsinimai nužudyti.
„Anom" naudojosi daugiau nei 12 tūkstančių vartotojų iš daugiau nei 100 šalių. Daugiau nei 300 organizuotų grupuočių, kalbančių 60 skirtingų kalbų. Kontaktuodamos tarpusavyje, jos apsikeitė 27 milijonais pranešimų. Pirminiame operacijos etape pareigūnai rinko informaciją kriminalinės žvalgybos būdais. Vėliau ji išanalizuota ir pradėti bendri tyrimo veiksmai visame pasaulyje.
Su užsienio kolegomis bendradarbiavę Lietuvos policininkai ir prokurorai atliko 11 tarptautinių sulaikymo operacijų, kurių metu įvairiose šalyse sučiupta virš 30 asmenų, siejamų su Lietuvos ir tarptautiniu organizuotu nusikalstamumu. Rasta apie 1332 kilogramai įvairių kvaišalų (hašišo, kanapių, kokaino, amfetamino). Jų vertė juodojoje didmeninėje rinkoje siekia daugiau nei 8,8 milijonus eurų.
„Lietuviai organizavo narkotinių medžiagų gabenimą iš įvairių šalių. Iš Ispanijos ir Nyderlandų į Skandinaviją bei Jungtinę Karalystė. Jie sulaikyti Švedijoje, Suomijoje, Nyderlanduose, keli Vokietijoje. Dalis yra žinomi ir priklausantys Lietuvoje bei užsienyje veikiančioms grupuotėms. Dalis yra nauji „veidai", ypač gyvenantys užsienyje ir priklausantys tų šalių gaujoms", - sakė Lietuvos kriminalinės policijos biuro viršininkas Rolandas Kiškis.
Prokuroro Martyno Jovaišos teigimu, dalį sulaikytų lietuvių, kuriems gresia iki 15 metų nelaisvės, teismas jau leido suimti.
Bendrai operacijoje dalyvavusių šalių teisėsaugininkai užkirto kelią daugiau nei 100 labai sunkių nusikaltimų, kurie kėlė pavojų žmonių gyvybei ir sveikatai. Sulaikytas apie 800 įtariamųjų. Iš neteisėtos apyvartos išimtos per 8 tonos kokaino, 22 tonos hašišo (kanapių), 2 tonos amfetamino tipo stimuliuojančių medžiagų, 6 tonos narkotinių ar psichotropinių medžiagų prekursorių. Taip pat rasta 250 šaunamųjų ginklų ir daugiau nei 39 milijonai eurų įvairiomis pasaulio valiutomis.
Tai ne pirmas kartas, kai uždaromos nusikaltėliams gyvenimą labai palengvinančios šifruotos komunikacinės platformos ir ryšių priemonės. Tačiau organizuotų grupuočių tai nesustabdo. Jos greitai pradeda naudoti naujomis.