Prasidėję 2016-ieji vairuotojams naujovių neatnešė, tačiau metams įsibėgėjus jų netrūks. Didžiausios vairuotojų laukia nuo balandžio 1 d. Tai neturėtų bauginti sąžiningų eismo dalyvių, nes jos nukreiptos pažaboti kelių chuliganus ir neblaivius vairuotojus.
Nuo balandžio 1 d. įsigalios Baudžiamojo kodekso pataisa, numatanti baudžiamąją atsakomybę, jeigu vairuotojui bus nustatytas didesnis nei 1,5 promilės alkoholio girtumas.
Taip pat nuo tos pačios dienos griežtinama atsakomybė už lenkimo taisyklių pažeidimą. Už tai numatyta bauda ir teisės vairuoti transporto priemonę atėmimas nuo 3 iki 6 mėnesių.
Lietuvos automobilių kelių direkcija imasi veiksmų pažaboti greičio mėgėjus. Šalies keliuose atsiras ruožų, iš kurių išvažiuojant bus matuojamas vidutinis greitis. Juose lėkimas tarsi be galvos nebeteks prasmės, nes nenorėdamas mokėti baudos toks lakstukas bus priverstas stabtelėti.
Lietuvos kelių policijos tarnybos viršininkas Gintaras ALIKSANDRAVIČIUS nesiima spręsti, kuri naujovių gali labiausiai pasitarnauti eismo saugumui.
- Didžiausias pliusas, - svarsto jis, būtų, jeigu iš jų visuomenė suvoktų savo problemas. Vieno vaisto dar niekas nesukūrė, veikia kompleksas priemonių, viskas koreliuoja, visi dalykai yra susiję.
- Skaudžiausios avarijos įvyksta dėl leistino greičio viršijimo. Lietuvos automobilių kelių direkcija žada įdiegti sektorines greičio matavimo sistemas. Jos padės?
- Ši naujovė, įvesta pernai kelyje „Via Baltica“, pasiteisino. Kiek žinau, tinklas bus plečiamas, dabar yra renkamos vietos. Tai turėtų padėti. Labai viliuosi, kad šiemet pavyks kelių policijos patrulinius automobilius aprūpinti greičio matavimo prietaisais, kuriais pareigūnas greitį fiksuoja iš važiuojančio automobilio ir informaciją apie pažeidimą tuojau siunčia į registrą.
- Baudžiamoji atsakomybė, numatyta už vairavimą esant 1,5 promilės alkoholio girtumui, manote, bus veiksmingas vaistas? Nors už tai ir numatytas laisvės atėmimas iki vienų metų, bet vargu ar realiai ši bausmė bus taikoma. Juk dabar bausmės vykdymas atidedamas už nesunkius nusikaltimus, už kuriuos paskirtas laisvės atėmimas net iki 4 metų.
- Tikiuosi, kad šis įstatymas veiks, nors tai yra teismų diskrecija. Kiekvienas atvejis yra individualus. Anksčiau juk buvo kažkas panašaus, bet teismai labai liberaliai į tai žiūrėdavo. Viliuosi, kad bus kitaip, nes matau ir kylančią visuomenės netoleranciją neblaiviems vairuotojams. Pernai turėjome įdomų teisinį precedentą, kai buvo pripažintas kaltu už tyčinį nužudymą nuo policijos bėgęs uteniškis. Po tokio sprendimo visi kelių chuliganai turėtų suklusti.
- Nesibaigia ginčai dėl nulio promilių. Kokia jūsų nuomonė? Juk akivaizdu, kad daugiausia avarijų sukelia viršijantys dabar leistiną 0,4 promilės ribą.
- Taip yra, nes jeigu girtumas neviršija 0,4 promilės, vairuotojas laikomas blaiviu. Labai gerai, kad dėl nulio yra nuomonių įvairovė, vadinasi, visuomenei tai rūpi. Gal kiek blogiau, kad didžiosios dalies nuomonė tokia, kad to nereikia. Laukiame, į ką išsirutulios ta diskusija. Galiu pasakyti, kad dabar, išskyrus vairuotojų grupę, leistina 0,4 promilės riba yra didoka. Kad alkoholis veikia reakciją, susivokimą aplinkoje, tai jau medicininiai dalykai. Kita vertus, vairuotojui palikta pačiam spręsti, kad jis gali išgerti bokalą alaus ar kažkiek vyno ir sėsti vairuoti. Tai tas pats, kas palikti vairuotojui nuspręsti be gydytojo, ar jis mediciniškai sveikas, kad galėtų vairuoti automobilį. Mes manome, jog nulio idėja yra ta, jog būtų einama tolerancijos alkoholiui atsisakymo link.
- O jūs pats už nulį?
- Būčiau už nulį. Bet svarstyčiau, jeigu kas nors pateiktų įrodymų, kad nuo kitų produktų po kablelio atsiranda kokie nors skaičiai. Tada galbūt galėtų būti ir 0,2 promilės.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“