Nors be antsnukių ir laisvai lakstančių didesnių ir neretai agresyvių šunų gatvėse mažėja, visgi atvejų, kai šeimininkams nusispjauti ne tik į savo augintinį, bet ir aplinkinių saugumą, pasitaiko. Po viešai pasirodžiusių pastebėjimų apie tai, kad neprižiūrimi šunys laisvai laksto Klaipėdos gatvėmis, o atsakingoms institucijoms tai nerūpi, „Vakaro žinios“ pasidomėjo, kodėl taip vyksta. Taip pat buvo pasitikslinta, kaip reikia elgtis gatvėje pamačius neprižiūrimą ir potencialiai pavojingą gyvūną.
Incidentas uostamiestyje
Nuolatinis skaitytojas Aurimas iš Klaipėdos „pasidžiaugė“ prieš keletą dienų įvykusiu incidentu, kai išėjus iš kavinės gatvėje dienos metu juos pasitiko laisvai lakstantis pitbulterjeras. Šuo ne tik buvo palaidas, bet ir be antsnukio.
Nors, specialistų teigimu, nuomonė apie šių šunų agresyvumą yra stereotipinė, visgi ir jie sutinka, kad nebijoti pitbulterjerų galima tik tokiu atveju, kai jie yra tinkamai auklėjami ir neskatinamas jų agresyvumas.
„Kai toks, ne visada nuspėjamo charakterio, šuo laksto palaidas aiškintis, ar jis tikrai buvo auklėjamas teisingai, noro nekyla“, - pasakojo skaitytojas. Nors tuo metu, kai jie išėjo į lauką, šuo nerodė agresijos, prieš keletą minučių, kito baro lankytojo teigimu, jis buvo užpuolęs moterį.
Reaguodamas į situaciją, Aurimas paskambino bendruoju pagalbos telefonu 112 ir... liko nemaloniai nustebintas. Bendrojo pagalbos centro (BPC) operatorę informavus apie palaidą, žmones puldinėjantį šunį, pastaroji atsakė, kad tai - ne jų reikalas ir pasiūlė kreiptis į gyvūnų prieglaudą.
Susiklosčiusią keistoką situaciją „Vakaro žinios“ paprašė pakomentuoti BPC.
Nesusikalbėjimas...
BPC atstovė Vilma Juozevičiūtė patvirtino, kad sausio 5 d. buvo sulaukta net kelių skambučių, informuojančių apie Klaipėdoje, Varnėnų g., lakstantį palaidą agresyvų šunį.
„Pirmas skambutis gautas 14 val. 24 min. Į jį atsiliepusi operatorė surinko visą reikiamą informaciją ir nedelsiant perdavė pagalbos prašymą policijai bei Klaipėdos regiono gyvūnų globos namams „Nuaras“, - sakė pašnekovė.
Visi vėliau gauti skambučiai, pasak jos, buvo registruojami kaip įvykio papildymai, o skambinusieji asmenys informuojami, kad pagalbos prašymas jau užregistruotas ir perduotas policijai bei „Nuarui“.
„Deja, į vieną iš skambučių 14 val. 42 min. atsiliepusi operatorė suklydo. Neuždavusi reikalingų klausimų, ji neįvertino grėsmės ir, nepatikrinusi informacijos, kad toks pagalbos prašymas jau užregistruotas, patarė skambinusiam vyrui pačiam susisiekti su „Nuaru“, - skaitytojo nupasakotą situaciją patikslino V.Juozevičiūtė.
Išreiškusi apgailestavimą dėl netinkamo reagavimo į minėtą skambutį, BPC atstovė pažadėjo, kad su operatore apie tai bus pasikalbėta papildomai, o centras padarys viską, kad tokie nesusikalbėjimai nebepasikartotų.
Taip pat ji paragino visus gyventojus, jei juos ar aplinkinius puola agresyvūs ir neprižiūrimi naminiai gyvūnai, nedelsiant skambinti skubiosios pagalbos tarnybų telefono numeriu 112: „Tokie įvykiai yra registruojami ir perduodami ne tik gyvūnų globėjams, bet ir policijai, ką ir padarė kiti į skambučius atsiliepę operatoriai“.
Gyvūnų laikymui - nuolatinė kontrolė
Komentuodami incidentą policijos atstovai nurodė, kad gyvūnų laikymą reglamentuojantys teisės aktai ir taisyklės yra privalomi visiems be išimties, o jų laikymąsi kontroliuoja įgaliotos tarnybos ir institucijos.
Buvo pabrėžta, kad gyvūnų laikytojai privalo užtikrinti, jog gyvūnai nekeltų grėsmės, nedarytų žalos asmenų sveikatai, gyvybei, nuosavybei, aplinkai, nepažeistų kitų asmenų teisių ar teisėtų interesų, nesužeistų kitų gyvūnų. Už minėtų teisės aktų pažeidimus, kurių, laimei, pasitaiko ne taip jau dažnai, asmenys traukiami atsakomybėn pagal Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksą.
Taip pat policijos atstovai patikino, kad tais atvejais, kai agresyvus gyvūnas laksto be priežiūros ir kelia pavojų aplinkiniams, pareigūnai reaguoja į signalus ir imasi visų reikiamų priemonių, turinčių užkirsti kelią galimiems incidentams.
Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo ir kitų gyvūnų gerovės ir apsaugos, atskirų rūšių gyvūnų ženklinimo ir registravimo reikalavimus reglamentuojančių teisės aktų pažeidimo atvejai: