Buvęs aukščiausios grandies teismų teisėjas Valdimaras Bavėjanas lieka nuteistas dėl nusikalstamo piktnaudžiavimo. Jis aptarinėjo galimybę papirkti Apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininką, teisiamam savo vaikystės draugui bandė sudaryti regimybę, kad teisėjų papirkinėjimas yra įprasta šio teismo veiklos praktika.
Lietuvos Aukščiausiojo Teismo (LAT) išplėstinė septynių teisėjų kolegija antradienį palaidojo buvusio Apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus teisėjo 68 metų V.Bavėjano viltį būti išteisintu dėl nusikalstamo piktnaudžiavimo. Vis tik jo veika perkvalifikuota iš sunkaus nusikaltimo į apysunkį, todėl paskirta 19 tūkst. eurų bauda sumažinta iki 12 tūkst. eurų.
Ši byla buvo atskirta nuo išskirtinio sudėtingumo tyrimo dėl aukšto rango teisėjų, advokatų ir kitų asmenų galimos korupcijos. Apie du dešimtmečius Apeliaciniame teisme išdirbęs V.Bavėjanas atleistas 2019 m. rudenį po pareikštų kaltinimų, neteko teisės į valstybinę pensiją. Jis dėl atleidimo nesėkmingai bylinėjosi, teko įsikišti net ir Konstituciniam Teismui.
Buvo nusipurtęs kaltinimus
Kaip rašė „Vakaro žinios", buvęs aukščiausios grandies teismų teisėjas V.Bavėjanas į kaltinamųjų suolą pakliuvo kartu su savo vaikystės draugu Valiu Venslovu. Pastarasis ėjo Kauno savivaldybės įmonėje „Kauno vandenys" technikos direktoriaus pareigas, buvo minėtos savivaldybės tarybos socialdemokratų frakcijos seniūnu, bet 2014 m. įkliuvo dėl piktnaudžiavimo tarnyba ir kitų nusikaltimų.
Pareigūnai įtarė, kad 2015-2016 m. V.Bavėjanas ir V.Venslovas galėjo tartis, kaip duoti 10 tūkst. eurų kyšį vienam Kauno apygardos teismo (KAT) teisėjui, kad šis paveiktų kauniečio bylą nagrinėjusį teisėją dėl švelnesnės bausmės skyrimo. Bylos duomenimis, tokio tikslo pasiekti nepavyko. Tuomet sumanyta siekti, kad ši byla Apeliaciniame teisme būtų paskirta nagrinėti tokiam teisėjui, kurį V.Bavėjanas galėjo tikėtis paveikti dėl švelnesnės bausmės skyrimo.
2022 m. vasarį Šiaulių apygardos teisme eksteisėjas nusipurtė kaltinimus dėl piktnaudžiavimo ir prekybos poveikiu. Kartu su juo buvo išteisintas ir V.Venslovas. Vis tik pernai Apeliacinis teismas nusprendė, kad V.Bavėjanas yra kaltas dėl piktnaudžiavimo ir turi sumokėti baudą.
Byla persikėlė į LAT. Prokuratūra taip pat pateikė kasacinį skundą - prašė panaikinti V.Venslovo atžvilgiu priimtą išteisinamąjį nuosprendį ir iš naujo nagrinėti bylą Apeliaciniame teisme.
Pabrėždavo būtinumą duoti kyšį
V.Bavėjano advokatas kasaciniame skunde argumentavo, kad kaltumas nustatytas neteisėtai surinktais įrodymais. Kaip informavo LAT, konstatuota, kad kriminalinės žvalgybos ir ikiteisminio tyrimo veiksmai, kuriais nustatyti tuometinio teisėjo ir V.Venslovo 2018 m. spalį-gruodį įvykę susitikimai ir korupcinio pobūdžio pokalbiai, sankcionuoti ir atlikti pagal įstatymus.
Atmesti ir argumentai, kad V.Bavėjano veiksmai vertintini tik kaip neetiškas teisėjo elgesys, nepadaręs didelės žalos valstybei. LAT pažymėjo, kad byloje įrodyta, kad V.Bavėjanas aptarinėjo su V.Venslovu galimybę papirkti Apeliacinio teismo Baudžiamųjų bylų skyriaus pirmininką, jog kad šis teisiamojo skundą paskirtų nagrinėti pageidaujamam teisėjui pranešėjui, kuriam įmanoma padaryti neteisėtą poveikį.
Kaip nustatyta, V.Bavėjanas primygtinai pabrėždavo būtinumą duoti kyšį iki procesinio sprendimo priėmimo, faktiškai žadėdamas savo draugui tarpininkauti, bandė sudaryti V.Venslovui regimybę, kad teisėjų papirkinėjimas yra įprasta šio teismo veiklos praktika.
Nesurinko įrodymų
Buvo atmestas ir prokurorės kasacinis skundas, kuriuo buvo prašoma panaikinti V.Venslovo išteisinimą pagal kaltinimą prekyba poveikiu.
Anot LAT, byloje nesurinkta įrodymų, kad KAT teisėjams būtų buvę bandoma daryti kokį nors poveikį ar kad kaunietis būtų atlikęs kokius nors veiksmus, rodančius susitarimo ir ketinimų paveikti teisėjus realumą.