Bandantieji praturėti iš virtualių valiutų neretai lieka prie suskilusios geldos, kai aferistai „trukteli kilimėlį". Tuomet bėgama į policiją, kuri nevisagalė. Ekspertai perspėja, kad kriptovaliutų rinkoje daug rizikų, tad nevalia stačia galva pulti investuoti.
Neteko rekordinės sumos
Kaip ką tik suskaičiavo tyrimų bendrovė „Chainalysis", pernai pasaulyje kriptovaliutų sukčiai iš patiklių aukų sąskaitų susišlavė arti aštuonių milijardų dolerių. Jų grobio dalelę sudaro ir lietuvių pinigai. Kaip žinoma, kriptovaliuta yra skaitmeninė, ji leidžia anonimiškai atlikti mokėjimus internete.
Štai Šakių rajone gyvenanti 61 metų moteris praeitą antradienį pagarsėjo netekusi net beveik 152 tūkst. eurų. Lietuvoje tai rekordus galinti mušti suma. Į kriptovaliuta prekiaujančią platformą moteris pervedinėjo įvairias sumas nuo pernai rugsėjo mėn. Supratusi, kad pateko į sukčių pinkles, ji kreipėsi į pareigūnus.
Tą pačią dieną į Marijampolės apskrities policiją su pareiškimais tai pat kreipėsi ir Jurbarko rajono gyventojai. Į užsienyje registruotą kriptovaliutos įmonę 72 metų moteris nuo pernai spalio pervedė per 27 tūkst., o jos 22 metų anūkas - per 37 tūkst. eurų.
Sukčiai ir konsultantai, ir advokatai
Kriptovaliutos aferistų yra ne tik užsienyje. Šiaulių apskrities policija, atlikdama ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo, pernai nustatė visą ratą žmonių, susiviliojusių pasiūlymais pelningai investuoti į kriptovaliutas. Tarp jų - ir 68 metų Klaipėdos rajono gyventojas. Kaip pasakoja Šiaulių pareigūnai, pats vyras naudotis kompiuteriu nemokėjo, bet leido juo ir savo banko sąskaitomis per programą „Anydesk" naudotis tariamiems konsultantams. Šie jo vardu investicijoms iš „Big Bank" paėmė 8000 eurų paskolą, kurią kartu su patiklaus vyro sąskaitoje buvusiais 4000 eurų pasisavino - lėšos buvo pervestos į vienos į schemą įtrauktos šiaulietės banko sąskaitą.
Klaipėdiečiui elektroniniu paštu buvo atsiųstas virtualus valiutų pokyčių grafikas, kuris jį džiugino, nes rodė augimą. Tačiau, po kurio laiko su konsultante susisiekti darėsi vis sunkiau. Galų gale - ji iš viso pradingo.
Tada vyras rado skelbimą apie advokatų kontorą, kuri esą padeda susigrąžinti pinigus iš nesąžiningų brokerių. Paaiškėjo, kad tai buvo fiktyvi įstaiga - tų pačių sukčių-investuotojų bendrininkų. Jie klaipėdiečiui nurodė atsiskaityti kriptovaliuta už 7000 eurų. Šią sumą patys ir persivedė į savo sąskaitą, pasinaudoję „Anydesk" programa. „Kontoros" atstovė nurodė, kad pinigai dingo, o dar vėliau pasakė, kad vyras nebeskambintų. Taip klaipėdietis iš viso prarado 19 tūkst. eurų.
Dingsta su visa svetaine
Kaip „Vakaro žinioms" komentavo Lietuvos banko Investicinių paslaugų ir bendrovių priežiūros skyriaus vadovas Audrius Šilgalis, su kriptoturtu siejama daug rizikų - pradedant lėšų nuvertėjimu ar praradimu ir baigiant sukčiavimu, pinigų plovimu: „Deja žmonės pamiršta, kad nemokamas sūris būna tik pelėkautuose, ir susigundo pasiūlymais „greitai ir nieko nedarant be jokios rizikos" uždirbti didelius pinigus. Taip nebūna - jeigu žadama didelė grąža, vadinasi ir investicija rizikinga. Kita vertus, po kriptovaliutų pardavėjais gali slypėti sukčiai."
Jis įspėjo, kad aferistai sukuria tikroviškai atrodančią platformą, kurioje pateikiama suklastota informacija, o realiai žmogus investuoja į niekur. Sukčiai pasitelkia ir psichologines priemones.
„Pavyzdžiui, iš pradžių pasiūlo kelių šimtų eurų investiciją, netrukus „parodo" neva didžiulį pelną ir ragina investuoti daugiau. Paskui aiškina, kad vertė krito, bet nuostolius galima kompensuoti dar viena investicija ir kt. Vėliau sukčiai paprasčiausiai dingsta su visa svetaine. Atgauti lėšas yra itin sunku. Jie dažniausiai yra už Europos Sąjungos ribų, pvz. Mergelių, Kaimanų salose, Vanuatu", - kalbėjo ekspertas.
Jis pabrėžė, kad labai svarbu nepasiduoti siūlymams ar spaudimui: „Žmogus, norintis investuoti į kriptovaliutas, visų pirma turi suprasti visas rizikas ir atlikti „namų darbus" - pasidomėti apie siūlančiuosius investuoti. Visos Europos Sąjungoje veikiančios kriptovaliutų keityklos ar virtualios piniginės turi būti registruotos. Be to, reikia įvertinti galimybes išsikeisti kriptovaliutas į tradicines valiutas ar kitus būdus".
Faktas: tyrimų bendrovė „Chainalysis duomenimis, pernai kibernetiniai sukčiai ir vagys sumušė rekordą: kriptovaliutų rinkoje nugvelbė 14 mlrd. dolerių. Tai 79 proc. didesnis grobis nei pernai. Ant bangos sukčiavimo būdas - „kilimėlių traukimas", kai sukuriamas, iš pažiūros teisėtas kriptovaliutos projektas, o paskui dingstama su pinigais.