Didelės tarptautinės operacijos metu dėl galimai neteisėto pavojingų atliekų iš laivų, esančių Klaipėdos valstybinio jūrų uosto teritorijoje, ką tik atlikta 14 kratų. Šešiems asmenims - uostamiesčio bendrovės direktoriui, trims jos darbuotojams, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnui ir buvusiam bendrovės „Klaipėdos vanduo" padalinio vadovui - pateikti įtarimai dėl kyšininkavimo, prekybos poveikiu ir neteisėto pavojingų atliekų gabenimo. Kuo tai atsilieps Klaipėdos uostui?
Gabeno atliekas į užsienį
Ikiteisminį tyrimą dėl 2020-2021 metais galimai neteisėto pavojingų atliekų iš laivų, esančių Klaipėdos valstybinio jūrų uosto (KVJU) teritorijoje, surinkimo ir tvarkymo, piktnaudžiaujant tarnyba ir kyšininkaujant, atlieka Klaipėdos apygardos prokuratūra (KAP) ir Specialiųjų tyrimų tarnyba (STT). Vakar surengtoje spaudos konferencijoje KAP vyriausioji prokurorė Dalia Pocienė pranešė, kad didelės tarptautinės operacijos metu trečiadienį buvo atlikta 14 kratų asmenų gyvenamosiose vietose ir darbo patalpose, automobiliuose.
Įtarimai yra pareikšti vienos KVJU teritorijoje pavojingas atliekas tvarkančios bendrovės direktoriui ir trims šios įmonės darbuotojams, Aplinkos apsaugos departamento Klaipėdos valdybos pareigūnui ir buvusiam akcinės bendrovės „Klaipėdos vanduo" padalinio vadovui. Kratų metu pas įtariamuosius rasti grynieji pinigai.
„Gauta objektyvių duomenų, kad Lietuvos ūkio subjektas, jo vadovas ir darbuotojai, vykdydami pavojingų atliekų tvarkymą KVJU, atliko nusikalstamus veiksmus - t. y. neteisėtai gabeno pavojingas atliekas į užsienį, kyšininkavo, siekiant išvengti papildomų kaštų už viršnorminę taršą ir prekiavo poveikiu, siekiant daryti neteisėtą įtaką pareigūnų ir kitų asmenų sprendimams", - sakė prokurorė.
Tyrimas atliekamas dėl beveik 30 nusikalstamų veikų epizodų pagal septynis Baudžiamojo kodekso straipsnius - dėl nusikalstamu būdu įgytų pinigų ir turto legalizavimo, apgaulingo apskaitos tvarkymo, kyšininkavimo organizuotoje grupėje, prekybos poveikiu, papirkimo, piktnaudžiavimo ir neteisėto atliekų gabenimo per Lietuvos valstybės sieną.
Įtariamųjų gali padaugėti
Spaudos konferencijoje STT Klaipėdos valdybos viršininkas Žydrūnas Krampalcas pastebėjo, kad nustatytų nusikalstamų veikų ir jas galimai padariusių asmenų skaičius gali didėti. Privačios bendrovės pavadinimo kol kas pareigūnai neatskleidžia.
„Pagrindinė šios įmonės veikla - užterštų vandenų ir kitų teršalų surinkimas iš laivų, esančių KVJU akvatorijoje, atliekų surinkimas iš kitų gamybinių objektų ir pateikimas utilizavimo sutartims. Tai yra naftos produktais užterštos skystos atliekos. Jos gali prasiskverbti į dirvožemį, užteršti gruntinius vandenis, tokiu būdu pakenkti aplinkai, galbūt net ir žmonių sveikatai", - kalbėjo Ž. Krampalcas.
Tyrimo metu bus nustatinėjamas šiomis galimai korupcinio pobūdžio nusikalstamomis veikomis padarytos žalos valstybei ir aplinkos apsaugai dydis.
Įtaria sistemingą kyšininkavimą
Kaip nurodė STT, ikiteisminio tyrimo duomenimis, KVJU pavojingas atliekas tvarkančios bendrovės atstovai, įtariama, sistemingai papirkinėjo minėtą Aplinkos apsaugos departamento inspektorių. Už kyšius galimai buvo siekta norimo sprendimo administracinio nusižengimo byloje, taip pat galimai neteisėtų veiksmų tiriant kitų bendrovių-konkurentų veiklą, siekiant užkirsti kelią kitoms bendrovėms dalyvauti pavojingų atliekų tvarkymo viešuosiuose pirkimuose.
Taip pat įtariama, kad buvo sistemingai papirkinėjamas anksčiau vienam „Klaipėdos vanduo" bendrovės padaliniui vadovavęs asmuo, kad nebūtų kontroliuojamas nuotekų valyklą bendrovės atvežtų nuotekų faktinis užterštumas. Tokiu būdu ji išvengtų papildomo viršnorminės taršos apmokestinimo. Taip pat turima duomenų, kad buvęs „Klaipėdos vandens" padalinio vadovas galimai reikalaudavo kyšių ir iš kitų bendrovių.
Be to, tiriamos aplinkybės dėl galimai neteisėto pavojingų atliekų gabenimo iš Lietuvos, krovinio gabenimo dokumentuose nurodant tikrovės neatitinkančius duomenis.
Komentarai:
KVJU direkcijos generalinis direktorius Algis Latakas:
„Vadovaujantis KVJU įstatymu, MARPOL konvencija surinkti atliekas iš laivų, atplaukiančių į Klaipėdos uostą yra privaloma. Pati Uosto direkcija kol kas tokių funkcijų neatlieka, todėl paslauga yra perkama viešųjų pirkimų konkursų būdu. Šiemet atliekų surinkimo sutartys yra pasirašytos su konkursą laimėjusia UAB „Parsekas". Matydami, kad įmonių, galinčių teikti tokias specifines paslaugas, yra mažai, o uosto prioritetas yra ekologija ir aplinkosauga, esame priėmę sprendimą ateityje įsigyti laivą ir atliekų surinkimą atlikti ir patys."
Seimo narys, buvęs KVJU vadovas Eugenijus Gentvilas: „Pirmas įspūdis yra gąsdinantis. Uoste pagal sutartus įsipareigojimus pavojingas atliekas surenka viena įmonė. Jeigu jos vadovus areštuoja ar pritaiko apsaugos priemones, uostui būtų smūgis, nes negalėtų surinkti pavojingas atliekas. Po ilgo reiso atplaukiantys laivai visuomet turi tepalų, užterštų skudurų, vandenų. Jeigu jų negalėtų priduoti, tuomet uostas laikinai taptų nepatrauklus."