respublika.lt

Korupcija įaugusi į kraują

(0)
Publikuota: 2019 spalio 10 11:00:40, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 9 nuotr.
Kyšininkavimas įaugęs mums į kraują ir taip paprastai jo išnaikinti nepavyks. Stasio Žumbio nuotr.

Lietuvoje netrūksta prieš kyšius ir kyšininkavimą nukreiptų akcijų bei socialinių reklamų. Artėjant rinkimams suvaldyti įsiviešėjusią korupciją žada postų trokštantys politikai. Visgi realybė yra tokia, kad kasdien policijos suvestinėse mirga informacija apie bandymus papirkti pareigūnus. Kartkartėmis sulaikytais aukštas pareigas užimančiais kyšininkais pasidžiaugia ir Specialiųjų tyrimų tarnyba. „Vakaro žinios“ pasidomėjo, ką reikia perauklėti pirmiausiai - kyšius duodančius ar kyšius imančius.

 

Prieš dešimtmetį antikorupcinė organizacija „Transparency International“ teigė, kad korupcija mūsų krašte yra „ne įgimtas ar paveldėtas reiškinys, o demokratinio valdymo stokos ir nebaudžiamumo apraiška“. Kaip pavyzdys tuomet buvo pateikiama Estija, kurioje, sugriežtinus atsakomybę, bandymas papirkti policijos pareigūną dažniausiai baigdavosi kyšį siūlančio asmens areštu.

Nuo mažų dienų

Buvęs ilgametis Kauno kelių policijos komisaras Gediminas Žemaitis situaciją linkęs vertinti kiek kitaip. Pasak jo, kyšininkavimas Lietuvoje įsigaliojo sovietmečiu ir situacija pasikeis tik pasikeitus dar kelioms žmonių kartoms.

„Apsidairykite aplinkui. Kyšininkavimas, dažnai susijęs su pavydu, įaugęs mums į kraują ir taip paprastai jo išnaikinti nepavyks, nes jis apima absoliučią daugumą visuomenės sluoksnių. Vaikus reiktų pradėti mokyti ir auklėti nuo darželio, tačiau ko gali išmokyti darželis, kurio darbuotojos su direktore priešakyje nešasi namo darželinukų maistą?“ - neseną istoriją prisiminė pašnekovas.

Vėliau, pasak jo, vaikai iš tokių darželių keliauja į mokyklas, kur vėl susiduria su kyšininkavimu. Tik kitokia forma.

„Mūsų švietimo sistemą reiktų vadinti korepetitorių sistema. Mokytojai, nors atlyginimus jiems ir padidino, vis tiek mokyklose nesistengia dirbti, nes žino - jeigu vaikai norės kažkur įstoti, ateis mokytis papildomai. Taip po oficialaus, apmokamo darbo mokytojai užsidirba papildomai, o bendri už tokias pamokas nesugebančių sumokėti vaikų rezultatai prastėja“, - Lietuvos realijas vardino G.Žemaitis.

Dar viena, pasak buvusio komisaro, akivaizdi blogybė yra privačios, žemu mokslo lygiu išsiskiriančios, bet vis tiek valdžios paramą gaunančios mokyklos: „Plėšikavimas ir kyšininkavimas po vienu stogu, tinkamai vaikų nieko neišmokant.“

„Naftalininiai“ politikai

Vėliau tinkamai neparuošti tokių mokyklų auklėtiniai bando stoti į aukštąsias mokyklas, kur, G.Žemaičio teigimu, kyšininkavimas irgi dar neišnykęs. Baigę mokslus jie eina dirbti, o kadangi pratę prie kyšių, patys pradeda juos imti arba patraukia į politiką.

„Koks gali būti politikas, jeigu jis vis patenka į valdžią pagal sąrašą? Ką jis gali nuspręsti, jeigu jo niekas nerinko? Pažiūrėjus susidaro įspūdis, kad dauguma ten eina tam, jog gautų valstybės partijoms skiriamas dotacijas. Tiksliau, sėdi po 5-6 kadencijas ir ima už tai didelius pinigus. Mano nuomone, politikus reikėtų rinkti tiesiogiai, o atlyginimus skirti tik tuomet, kai jie įrodytų, kad kažko yra verti. Tada gal kažkas ir keistųsi.

Taip, vienas kitas jaunas ir dabar bando prasimušti, bet kai daugumą sudaro „naftalininiai“ seniai, ką jis gali nuveikti? Prisiminkite, kas prasidėjo, kai eurokomisaru buvo pasiūlytas Virginijus Sinkevičius. Seniai tuoj sujudo, sukruto - kodėl čia dabar jaunas eis į tokias pareigas? Turi eiti senas, kuris moka imti kyšius, kalbėti, kaip reikia, ir nieko nedaryti“, - nusivylimo politikais neslėpė G.Žemaitis.

Policija išsivalė?

Visgi, viena institucija, pašnekovo teigimu, sugebėjo susitvarkyti su kyšininkavimu. Tai - policija.

„Kai policijoje ir kelių policijoje buvo imtasi konkrečių, griežtų veiksmų, ten tos problemos baigėsi. Aišku, išimčių pasitaiko, tačiau tai - vienetiniai atvejai. Prie pokyčių prisidėjo ir tai, kad atėjo dirbti daugiau jaunimo. Aš 35 metus praleidau policijoje, tačiau iš dabartinių nieko nebepažįstu. Jaunimas kitaip dirba, supranta, kad su kyšiais toli nenuvažiuosi, todėl ir žmones perspėja, ir primena, kad viskas yra fiksuojama“, - pamaina džiaugėsi buvęs komisaras.

Situacija į gera keistųsi dar sparčiau, jeigu būtų taikomos griežtesnės bausmės kyšių davėjams: „Juos, sakyčiau, reiktų bausti net griežčiau, negu tuos, kurie ima. Nes būtent duodantieji provokuoja, o pas mus teismai į tai žiūri atlaidžiau. Jeigu tvarka jų atžvilgiu nebus radikaliai sugriežtinta, be kyšių, sąžiningai gyvens net ne mūsų anūkai, bet gal tik jų vaikai ir anūkai.“

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s