respublika.lt

Kas svarbiau - įstatymas ar sveikata?

(0)
Publikuota: 2020 rugpjūčio 09 06:45:02, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 3 nuotr.
Galiojant dabartinei tvarkai, darbuotojai nespėja pailsėti, todėl iki nelaimės, jų teigimu, vienas žingsnis. ESO nuotr.

Klausimų kaip ir neturėtų kilti, tačiau būtent su tokia problema šiuo metu susiduria įmonė ESO. Pasikeitus Darbo kodeksui, buvo pakeistas ir darbuotojų darbo grafikas, dėl ko, pastarųjų nuomone, sutriko darbo ir poilsio režimai. Tai savo ruožtu blogina tiek fizinę, tiek psichologinę darbuotojų sveikatą ir nuogąstaujama, kad gali tapti nelaimės priežastimi.



Žmonės gyvena darbe

Redakcija sulaukė kelių regioninių ESO padalinių profsąjungų laiškų su prikabintais prašymais įmonės vadovybei keisti šiuo metu galiojančią darbo tvarką. Siekiama atkreipti dėmesį į tai, kad neritmiškas darbo grafikas neigiamai veikia ne tik pačius darbuotojus, bet ir jų šeimos narius. Ypač - kai dėl gedimų skambinama naktimis. Būtent todėl ESO darbuotojai prašo vadovybę grąžinti anksčiau buvusius 24 valandų (aktyvaus budėjimo) darbo grafikus.

Pakomentuoti susidariusią situaciją „Vakaro žinios“ paprašė energetikos įmonių profesines sąjungas ir pačią įmonę.

Kauno regiono energetinių įmonių jungtinės darbininkų profsąjungos pirmininkė Dalia Jakutavičė papasakojo, kad darbo grafikų problemos prasidėjo šių metų pradžioje, tačiau sprendimas dar nerastas.

„Žmonės pyksta, nes nebeužtenka kantrybės laukti. Ir juos galima suprasti. Pagal anksčiau galiojusią tvarką jie dirbdavo 24 valandų režimu: 12 valandų aktyviai, 12 - pasyviai. Tvarkai pasikeitus, pasyvus budėjimas, jeigu nebūna iškvietimų, nebeskaičiuojamas kaip darbo laikas. Taip, už jį darbuotojams sumokama, tačiau į tabelius jis neįtraukiamas. Faktiškai darbuotojai įmonės žinioje per mėnesį išbūna 260 valandų, tačiau į darbo laiką įskaičiuojama tik apie 170 valandų. Dėl to susidaro darbo valandų trūkumas ir nepasiekiamos nustatytos mėnesio normos“, - sakė profsąjungų pirmininkė.

Ypač ši situacija, jos teigimu, nepalanki mažiems, nedaug darbuotojų turintiems, skyriams.

„Kadangi jie neišdirba reikiamo laiko, pridedamos papildomos valandos. Darbuotojams tenka į darbą eiti beveik kiekvieną dieną ir dar prisideda pasyvus budėjimas. Išeina, kad jie kiaurą parą turi būti pasirengę, jog bet kada gali būti iškviesti. Žmonės nespėja pailsėti, todėl didėja rizika, kad gali nutikti nelaimė, nes dirbama su elektros linijomis, specialia technika ir t.t. Turintys dar ir antraeiles pareigas faktiškai gyvena darbe. Įstatymų reikia laikytis, tačiau reikia suvokti, kad tokį darbą dirbantiems asmenims poilsis yra ypač svarbus“, - galimus dabartinės tvarkos pavojus atskleidė pašnekovė.

Pokyčiai lauktos naudos nedavė

Pasak D.Jakutavičės, anksčiau galiojusią tvarką reikėjo keisti, nes darbdaviai buvo linkę gudrauti, tačiau įvedus naują atitinkančią įstatymus tapo aišku, kad ne viskas veikia taip, kaip buvo tikėtasi.

„Yra darbuotojų lūkesčiai, yra įstatymo reikalavimai, bet yra ir sveikatos saugos reikalavimai. Visus šiuos veiksnius būtina suderinti, todėl vyksta aktyvios diskusijos ir linkstama prie to, kad energetikos sektoriui reikėtų atskiro reguliavimo ir naujos sektorinės sutarties, numatančios darbo ir poilsio laiko organizavimą. Bandom šią problemą spręsti, bet tai nevyksta taip greitai, kaip darbuotojai norėtų“, - atviravo pirmininkė.

Nepaisant to, ji pasidžiaugė, kad ESO vadovybė į susidariusią situaciją žiūri geranoriškai.

„Vadovai patys važinėja po skyrius, bendrauja su darbuotojais. Tik reikia suprasti, kad įmonė yra didelė, darbuotojų - daug, tad viskas trunka ilgiau. Visgi sprendimas tikrai bus rastas“, - padėtį apibendrino D.Jakutavičė.

Įmonė irgi ieško sprendimo

ESO atstovas Artūras Ketlerius neslėpė, kad pasikeitus Darbo kodeksui galimybės skirti darbuotoją pasyviam budėjimui po visos darbo dienos nebeliko.

„Jame yra pasakyta, kad pasyvus budėjimas namie nėra laikomas darbo laiku, išskyrus faktiškai atliktų veiksmų laiką. Atsiradus tokiai nuostatai, darbuotojams tenka daugiau aktyvaus budėjimo (darbe) pamainų, kad susidarytų metinis vidutinis darbo valandų skaičius. Nors Darbo kodekso nuostatos sako, kad už pasyvų budėjimą darbuotojams turi būti apmokama ne mažesne kaip 20 proc. dydžio vidutinio darbo užmokesčio per mėnesį priemoka, šiuo metu galiojančioje ESO kolektyvinėje sutartyje yra pasakyta, kad darbuotojui už pasyvų budėjimą mokama 50 proc. dydžio priemoka“, - situaciją pakomentavo A.Ketlerius.

Jis taip pat patvirtino, kad šiuo metu, siekiant surasti visoms pusėms geriausius sprendimus, vyksta aktyvios diskusijos tiek su darbuotojais, tiek su profesinėmis sąjungomis.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s