Kauno „kamuolinių" - vadintos viena pavojingiausių gaujų ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje - byloje nuteista 13 vyrų, o 4 asmenys išteisinti. Paaiškėjo, kad keletas kaltinamųjų jau atliko paskirtas laisvės atėmimo bausmes. Tarp jų - ir grupuotės lyderiu laikomas Giedrius Janonis, pravarde „Kamuolys".
Procesas užtruko
Kauno apygardos teismas (KAT) paskelbė nuosprendį beveik ketverius metus nagrinėtoje mažesnės apimties „kamuolinių" grupuotės byloje. Keturi vyrai iš 17 kaltinamųjų išteisinti. Kaip pranešė KAT, kiti nuteisti už tokius nusikaltimus, kaip sunkūs ir nesunkūs sveikatos sutrikdymai, neteisėtas disponavimas šaunamaisiais ginklais, dokumento suklastojimas, neteisėtas laisvės atėmimas, plėšimas ir kt.
„Kamuolinių" lyderiu vadinamam G.Janoniui paskirta 4 metų 1 mėnesio, Genadijui Borisovui - 2 metų, Tomui Gaidankai - 2,5 metų, Deividui Čereškai - 4 metų 1 mėnesio, Andriui Juodžiui - 4 metų galutinės sušvelnintos laisvės atėmimo bausmės. Įskaičius laiką, kada jie buvo laikinai sulaikyti ir suimti, laikoma, kad šie vyrai jau yra atlikę visas jiems paskirtas laisvės atėmimo bausmes.
Artūrui Osmankinui teismas skyrė 7 metų laisvės atėmimo bausmė. Taip pat į galutinę bausmę įskaičius laiką išbūtą sulaikyme ir suėmime bei atliktą bausmės dalį pagal kitą nuosprendį laikoma, kad bausmę jis yra atlikęs.
Eligijui Maželiui paskirta 3 metų, Mariui Navickui - 2,5 metų, Regimantui Jonušui ir Taurui Griniui - 5,5 metų laisvės atėmimo bausmės. Andriui Guogai paskirta 2 metų laisvės atėmimo bausmė, bet jos vykdymas atidėtas paskiriant įpareigojimus.
Edgarui Meizeraičiu, kuris jau sėdi už grotų pagal Lietuvos apeliacinio teismo nuosprendį, paskirta galutinė 12 metų laisvės atėmimo bausmė.
Teismas iš dalies tenkino nukentėjusiojo A.P. pareikštą civilinį ieškinį ir priteisė jam iš trijų nuteistųjų 5 300 eurų turtinei bei 3 000 eurų neturtinei žaloms atlyginti.
Prokuroras kaltinamiesiems prašė skirti daug griežtesnes bausmes. KAT aiškina, kad jos sušvelnintos dėl pernelyg ilgos proceso trukmės - truko ilgai iš esmės ne dėl kaltinamųjų kaltės. Pastebėta, kad jis užtruko dėl kaltinamųjų bei jų gynėjų ligų, gynėjų, teismo užimtumo kitose bylose, apribojimų nagrinėti bylas dėl COVID-19 pandemijos ir kt.
Nuosprendis dar gali būti skundžiamas.
Įžvelgė valstybės pažeminimą
KAT nurodė, kad byloje didžioji dauguma padarytų veikų priskiriamos prie labai sunkių, sunkių ar apysunkių nusikaltimų. Labai sunkaus nusikaltimo pavojingumo laipsnis yra didelis, susijęs su realiu pavojumi gyvybei, kilusiu panaudojant šaunamuosius ginklus viešoje vietoje, veikiant organizuota grupe.
Štai, bylos duomenimis, 2011 m. vasarą 8 smogikams buvo nurodyta nuvykti į Nyderlandus, Hagos miestą, ir sunkiai sužaloti su nusikalstamu pasauliu sietą kovinių menų sportininką R.M. bei „kamuolinį" M.P. dėl G.Janonio žmonos sesers sugyventinio sumušimo. Liepta sulaužyti rankas, peršauti kojas, sužaloti stuburo slankstelius, nupjauti ausį.
Nuvykę į Nyderlandus, smogikai aptiko tik M.P., keturi jų grįžo į Lietuvą ir nusikalstamuose veiksmuose nedalyvavo, dėl ko buvo išteisinti, o keturi liko Hagoje ir pavedimą vykdė: dviem ginklais šaudė į M.P., jį sunkiai sužalojo, o ginklus išmetė į miesto kanalą, kur jie ir buvo surasti.
Anot teismo, žala buvo padaryta ir Lietuvos valstybei, kadangi jos piliečiai, darydami nusikaltimus ir Nyderlanduose, ir Lietuvoje, žemino valstybės vardą, kūrė neigiamą nuomonę ir požiūrį į visus Lietuvos piliečius ir institucijas.
Kaltės nepripažino ir nesigailėjo
Kaip rašė „Vakaro žinios", „Kamuolinių" grupuotei smūgis buvo suduotas 2018 m., kai didelės operacijos Kaune metu buvo sulaikyta 19 asmenų, įtartų kvaišalų ir ginklų kontrabanda, sunkiais sužalojimais ir kt. Tuomet policija tvirtino, kad pavyko išskaidyti vieną pavojingiausių gaujų ne tik Lietuvoje, bet ir Europoje.
Anot KAT, kaip nustatyta byloje, veikė šaunamaisiais ginklais disponuojanti organizuota grupė, kurioje buvo laikomasi hierarchijos, pavaldumo ir vaidmenų pasiskirstymo principų. Visiems nusikaltimams buvo ruoštasi iš anksto, dalis veiksmų buvo kruopščiai planuojami ir organizuojami nuo pradžios iki pabaigos.
Visi kaltinamieji, išskyrus vieną teisti Lietuvoje, o kai kurie - ir užsienyje, iki inkriminuotų nusikaltimų padarymo ar po to buvo nusikaltę. Anot teismo, kaltinamieji ėmėsi veiksmų, kad nusikaltimai nebūtų išaiškinti, žalos neatlygino, kaltės nepripažino, nesigailėjo, o tie, kurie formaliai kaltę pripažino, nurodė kitas faktines veikų padarymo aplinkybes, siekdami švelninti savo teisinę padėtį bei padėti išvengti atsakomybės bendrininkams.
Teismas pažymėjo ir tai, kad sunkiausios nusikalstamos veikos padarytos 2010-2011 m. Per tą laikotarpį kai kurie iš kaltinamųjų jokių nusikaltimų nepadarė, dalies iš jų teistumai išnykę.
„Vakaro žinios" rašė, kad pernai kovą KAT perduota išskirtinio dydžio ir sudėtingumo „kamuolinių" byla, kurioje kaltinamai pateikti 59 asmenims. Byloje surinkti ikiteisminio tyrimo duomenys apie 1999-2018 m. galimai padarytus ginkluoto nusikalstamo susivienijimo, žinomo „Kamuolių" pavadinimu, apie pusšimtį nusikaltimų.