Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras yra pasiruošęs bet kurią akimirką reaguoti į Baltijos jūroje, Kuršių mariose ar Klaipėdos jūrų uoste įvykusią nelaimę. Praėjusiais metais centro pagalbos prašyta kas penktą parą. Operacijų metų išgelbėti 25 žmonės.
Iš viso per praėjusius metus Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras (JGKC) gavo 70 pranešimų apie įvairius įvykius vidaus ir išorės vandenyse. Dvylika jų buvo susiję su žmonių paieškos ir gelbėjimo operacijų organizavimu. Devynis kartus padėta likviduoti avarijas, per kurias į aplinką pateko teršalai, 34 kartus prašyta suteikti įvairią pagalbą laivų įguloms ir keleiviams, padėti gedimus patyrusiems laivams ar užgesinti juose kilusius gaisrus. Penkiolika pranešimų pasirodė esantys klaidingi.
Per minėtas žmonių paieškos ir gelbėjimo operacijas išgelbėti 25 asmenys. Šešios operacijos vyko Baltijos jūroje, šešios - Kuršių mariose ir Klaipėdos jūrų uosto akvatorijoje. Mariose gelbėtojams teko labiausiai paplušėti. Birželio mėnesį iš ties Juodkrante dreifuojančios sugedusios jachtos išgelbėta dešimt žmonių.
„Kiekviena išgelbėta gyvybė mums yra labai brangi. Taikos metu Lietuvos kariuomenei tenka ne vien ruoštis Lietuvos gynybai. Kaip medikai šiandien gelbėja mus nuo pandemijos, taip ir kariai, vykdydami savo pareigas, gelbsti žmones nuo stichijų ir nelaimių, padeda gesinti gaisrus, gabena donorų organus, ieško dingusių žmonių sausumoje ir jūroje. Turime pareigą, įgūdžius, žinias ir tam reikalingą techniką, laivus ir sraigtasparnius, kad galėtume atlikti šias užduotis. Esu nuoširdžiai dėkingas kariams už jų pasiaukojimą", - sakė Lietuvos kariuomenės vadas generolas leitenantas Valdemaras Rupšys.
Su aplinkos tarša susiję incidentai pernai įvyko uoste (keturi atvejai) ir Baltijos jūroje (penki). Visi klaidingi aliarmo signalai ir nelaimės pranešimai iš laivuose esančių radijo-elektroninių priemonių išsiaiškinti bei pripažinti kaip žmogiškoji ar techninė klaida.
Jūrų gelbėjimo koordinavimo centras - Lietuvos kariuomenės Karinių jūrų pajėgų padalinys, savo veiklą pradėjęs 2009 metų sausio 1 d. Šio centro uždaviniai yra organizuoti, koordinuoti ir vadovauti žmonių paieškos ir gelbėjimo darbams paieškos ir gelbėjimo rajone, taip pat organizuoti, koordinuoti ir vadovauti naftos, kenksmingų medžiagų išsiliejimų ir kitų teršimo incidentų likvidavimo darbams jūros rajone.
Lietuvos atsakomybei priskirtas paieškos ir gelbėjimo rajonas Baltijos jūroje ribojasi su kaimyninių valstybių - Latvijos, Rusijos (Kaliningrado srities) ir Švedijos - paieškos ir gelbėjimo rajonais. Tolimiausias šio rajono taškas nuo Klaipėdos uosto vartų į vakarus nutolęs 107 jūrmylės (198 km).