„Respublikos“ savaitės žmonės - Kupiškio gyventojai, gegužės 1-osios išvakarėse išgyvenę košmarą. Dėl sprogimo ir po to kilusio gaisro daugiabutyje, žmonės tik šios savaitės vidury savo butuose sulaukė XIX amžiaus stebuklo - elektros.
Istorija, kurią tiria Panevėžio apygardos prokuratūra, o košę srebia Kupiškio Krantinės mikrorajono 8-ojo namo gyventojai - skaudi ir pamokanti. Po dujų sprogimo ant plauko kybo dviejų žmonių gyvybės, o gyvenimas sutrikdytas dešimtims šeimų. Įvykis pamokantis ir primenantis kad verslas, kuris peržengia sąžinės ir padorumo ribas, negali nebūti nekontroliuojamas. Būtent neatsakingus verslininkus kaltina ir nukentėjusieji, ir Kupiškio miesto valdžia.
Kraupi naktis
Krantinės mikrorajono gyventojus sprogimas iš lovų išvertė balandžio 30-osios naktį, apie 2 val. Iš karto, kilus gaisrui pirmojo namo aukšto bute ir liepsnoms per išverstas duris išsiveržus į laiptinę, savo būstuose liko įkalinta keliolika šeimų. Vėliau namo gyventojai stebėjosi, kad sprogusiame bute nakvojusioms motinai su 14-mete dukra pavyko išsigelbėti. Dėl sunkius nudegimus patyrusių moterų gyvybių tebekovoja Panevėžio ir Vilniaus medikai.
Trečiajame aukšte gyvenantis namo savininkų bendrijos pirmininkas Bronislovas Kurpis tą naktį prisimena taip: „Aplinkinių namų gyventojus tiesiog iš lovų išmetė. Nepajutau, kaip atsisėdau, tik pro langą žvilgt - kiemas pilnas namo ir mašinų langų stiklų. Tos moterys turbūt išbėgo liepsnodamos, o aš pats niekur negalėjau išbėgti. Laiptinė buvo apimta ugnies. Buvo toks karštis, kad pirmo aukšto durys buvo vien nuodėguliai. Jeigu mano buto langai būtų į kitą pusę, būčiau gal ką nors greit sugalvojęs, paklodėm nusileidęs žemyn. Dabar šlapią rankšluostį užsidėjau ant veido, griuvau ant grindų ir laukiau - tada jau arba gyvybė, arba mirtis“, - B.Kurpio žodžiais, jį išvedė liepsnas laiptinėje numalšinę gaisrininkai.
Savininkas kitas, dujų kvapas - tas pats
Pirmininkas spėja, kad bute sprogo nutekėjusios dujos, tiekiamos iš suskystintų dujų rezervuaro. Galėjo atsitikti taip, kad sprogimas įvyko bute susikaupus dujoms, kai buto šeimininkė naktį įjungė elektros jungiklį. Šio ir kitų aplinkinių namų gyventojams dujų kvapas buvo tapęs kasdienybe. Nelaimės išvakarėse, namo gyventojų teigimu, dujų vamzdžiai net ūžė. Kad ir kiek žmonės dėl to skundėsi, reikalai nesikeitė.
Dujų ūkį Kupiškyje prižiūrėdavęs vienintelis privačios bendrovės „Suskystintos dujos“ darbininkas į žmonių skundus tik numodavo ranka. „Skambindavome ne tik mes, bet ir aplinkiniai namai. Yra vienas kažkoks budintysis ar prižiūrėtojas, bet jis toks nulis, kad nekreipia dėmesio. Nieko baisaus, sako. Kiek mes gyvenam, tai faktiškai nuo Nepriklausomybės niekas nebevaikščiojo. Anksčiau, būdavo, ateina, patikrina dujų knygelę, visus čiaupus pažiūri kiekviename bute“, - pasak B.Kurpio, „Suskystintų dujų“ savininku tapus pajūrio verslininkui Antanui Bosui, dujų sistemos niekas metų metus neprižiūrėjo.
Anot pirmininko, nieko negalėjo padaryti nė rajono valdžia. Jis tik džiaugiasi, kad savivaldybė dabar savo lėšomis laiptinėje rengia elektros instaliaciją. O kas tvarkys laiptinę, sienas, nuo kurių per tris aukštus atšokinėjęs tinkas, ir kas už tai mokės, nežinia. Namo kaupiamųjų lėšų - katino ašaros. Sako, kitą dieną po nelaimės buvo atvažiavęs naujasis bendrovės savininkas, lyg žadėjęs padėti suremontuoti sprogusį butą.
„Savivaldybė skirs dalį lėšų remontui - reikia elektros instaliacijai, laiptinei, namo išorei. Kadangi buvo koronaviruso prevencijos priemonės, administracija turėjo labai daug išlaidų. Norint atstatyti viską, lėšų reikės nemažai“, - be entuziazmo kalbėjo savivaldybės administracijos laikinoji vadovė Ingrida Bernatavičienė. Savivaldybė paskelbė renkanti pinigus gaisro padariniams likviduoti.
Kontroliuojančių daug, kontrolės nėraGiliai atsidusęs, Kupškio rajono meras Dainius Bardauskas prisipažino užkimęs visiems aiškinti, kad savivaldybė dėl šios nelaimės niekuo dėta. Esą į visus klausimus, kas kaltas, „labai nešališkai“ atsakys ikiteisminis tyrimas. Kažkokie trikdžiai dėl dujų tą savaitę buvo, bet gyventojai į savivaldybę dėl to nesikreipė. Jo žodžiais, dėl visko kalta „įsisenėjusi problema su tokių situacijų valdymu“.
„Įsisenėjusią problemą“ meras aiškino taip: „Manau, kad kai kurios privačios įmonės neskiria tiek dėmesio investicijoms, kiek reikėtų, atnaujinimams. Atskira problema - žmonių, specialistų, klausimas, ypač provincijoje, kurie dirbtų, ir prižiūrėtų. Yra taupymas etatų sąskaita. Galbūt net teisės aktų reiktų kažkokių naujų, labiau apibrėžiančių ir reglamentuojančių tas sritis.“
Jo nuomone, valstybėje yra prikurta kontroliuojančių institucijų, bet jos savo darbo neatlieka. Meras pripažino, kad žmonės dėl netvarkos dujų ūkyje kreipdavosi. Antai per pirmąją savo meravimo kadenciją dėl per didelio abonementinio mokesčio rašė raštus, bet gaudavo atsakymus, kad taip yra todėl, kad tokie teisės aktai. O dėl kvapų, svarsto, gal yra ir pačių namų bendrijų kaltės. Esą pagal teisės aktus, prižiūrėtojo atsakomybės ribos baigiasi prie namo išorinės sienos, ties dujų įvadu, o kas yra viduje - pačių gyventojų rūpestis. Jo teigimu, dujininkas aiškindavo, kad gyventojams butuose čiaupus keisti atrodė per brangu, o abonentino mokesčio tam neužtekdavo.
D.Bardauskas pripažino, jog tik po nelaimės sužinojęs, kad ankstesnysis „Suskystintų dujų“ akcininkas Antanas Bosas jau nebe bendrovės savininkas. Pasikeitimas įvykęs balandį. Vadinasi,
A.Bosas to verslo bus atsikratęs labai laiku?
„Žinot, pasakysiu kaip pilietis. Man truputėlį gaila to naujo savininko. Bet aš nemanau, kad jis nežinojo, kokį ūkį perka“, - svarstė rajono vadovas.
Po nelaimės buvo atvažiavęs naujasis savininkas Saulius Rancas su bendrovės generaliniu direktoriumi. Jie, teigė meras, stebėjosi, kad visur - prie įvadų ir laiptinėse seni čiaupai. Todėl pagal grafiką pažadėjo pradėti juos keisti. Taip pat keis ir butuose, jeigu žmonės, pasimokę iš nelaimės, sutiks sumokėti.
„Naujasis savininkas atrodė geranoriškas. O kaip bus toliau - bus matyti“, - D.Bardauskas viliasi, jog verslininkas laikysis žodžio, nes jo pažadus padėti nelaimėliams girdėjo daug namo gyventojų.
P.S. Ar iš tiesų nežinojo, kokį nugyventą dujų ūkį Kupiškyje perka, „Respublika“ bandė pašnekinti naująjį „Suskystintų dujų“ akcininką, garsų mažeikiškį verslininką S.Rancą. Deja, jis kalbėti nepanoro. Beje, antradienio vakarą Krantinės 8-ojo daugiabučio gyventojai vėl buvo evakuoti dėl dujų nuotėkio ir į butus grįžo kitą rytą.