Dvi kadencijas Seime sėdėjusio konservatoriaus panevėžiečio Vito Matuzo ir jo žmonos Danutės vojažai po teismus baigėsi. Antradienį Lietuvos Aukščiausiasis Teismas abiem sutuoktiniams paliko galioti apkaltinamąjį nuosprendį, kurį Šiaulių apygardos teismas buvo paskelbęs 2018 m., o Apeliacinis teismas patvirtinęs pernai.
Eksseimūnas 3,5 metų lygtine laisvės atėmimo bausme buvo nuteistas dėl piktnaudžiavimo vykdant neskaidrius 155 tūkst. eurų vertės biokuro viešuosius pirkimus akcinėje bendrovėje „Panevėžio energija“. Tie patys teismai jį buvo išteisinę dėl kyšininkavimo. Kyšiu buvo pavadintos profesionalios medžioklės plotuose Pašilių miške įvykusios medžioklės, už kurias parlamentaras nemokėjo. Šia nemokama pramoga jam neva buvo atsilyginta atsidėkojant už Generalinei miškų urėdijai palankius sprendimus, kurie buvo svarstomi Seime.
Į teisiamųjų suolą V.Matuzas pakliuvo, kai Specialiųjų tyrimų tarnybos pareigūnai atskleidė schemą, kaip buvo bandoma pasipinigauti tiekiant biokurą „Panevėžio energijai“. Sukčiavimo planas buvo toks: biokurą parduoti turėjo Radviliškio rajone registruota „ŽILVyčių kooperatinė bendrovė“, tačiau, kadangi ji reikalingo kiekio presuotų šiaudų, medžio skiedrų ir pjuvenų patiekti neįstengė, buvo pasitelkta Estijos bendrovė, kuri atitiktų biokuro tiekėjams keliamus reikalavimus. Konkursą „ŽILVyčiai“ laimėjo siūlydami mažiausiai 5 proc. didesnę biokuro kainą, nei ta, kuri tuo metu buvo nustatyta Lietuvoje. Planas neišdegė, nes tam kelią užkirto STT.
Nors prokuratūra reikalavo teisiamiesiems realaus laisvės atėmimo, jie atsipirko lygtinėmis nuo 1,5 iki 2,5 metų laisvės atėmimo bausmėmis. Dėl bendrininkavimo ir piktnaudžiavimo kartu su V.Matuzu buvo nuteisti „Panevėžio energijos“ direktorius Vytautas Šidlauskas, įmonės darbuotojas Stanislovas Raipa, „Žilvyčių kooperatinės bendrovės“ vadovas Gintaras Žilėnas. Jiems skirtos lygtinės bausmės nuo 1,5 iki 2,5 metų. V.Matuzo sutuoktinei Danutei Matuzienei teismas kirto skaudžiausiai - 2 metų 9 mėnesių lygtinis laisvės atėmimas bei 8 tūkst. eurų bauda. Galutinė bausmė subendrinta, nes panevėžietę jau anksčiau Radviliškio apylinkės teismas buvo pripažinęs kalta dėl to, kad klastojo dokumentus ir kėsinosi apgaule gauti subsidiją tai pačiai „ŽILVyčių kooperatinei bendrovei“.
Beje, teismo sprendimu „ŽILVyčių“ bendrovė turi būti likviduota.
Kasacinius skundus Lietuvos Aukščiausiajam Teismui dėl Apeliacinio teismo sprendimo buvo pateikę Matuzai, V.Šidlauskas ir G.Žilėnas. Atmesdama prašymus, Aukščiausiojo Teismo teisėjų kolegija konstatavo, kad nors byloje nėra detaliai įvardinta, kaip bendrininkavę nuteistieji tarėsi dėl veiklos „ŽILVyčių“ naudai, tačiau pažeisdami viešųjų pirkimų lygiateisiškumo, nediskriminavimo, skaidrumo principus jie padarė didelę žalą valstybei ir „Panevėžio energijai“, kurios daugiau nei pusė akcijų priklauso Panevėžio miesto savivaldybei.
2000-2004 ir 2008-2012 metų kadencijas Seime praleidusiam ir konservatorių partijos hierarchijoje aukštai užkopusiam V.Matuzui „Panevėžio energijos“ byla nebuvo pirma. 2016-aisiais jis buvo teisiamas taip pat dėl kyšininkavimo, sukčiavimo ir piktnaudžiavimo Seimo nario padėtimi. Prokuratūra jį kaltino pasisavinus labdaros ir paramos fondo lėšas bei Seime veikus fondui aukojusių verslininkų naudai. Tačiau, nors Panevėžio apygardos prokurorai reikalavo realios laisvės atėmimo bausmės, Vilniaus apygardos teismas V.Matuzą dėl visų veikų išteisino, o po metų išteisinamąjį nuosprendį paliko galioti ir Lietuvos Aukščiausiasis Teismas.