Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos Specialiųjų užduočių valdybos atliekamame ikiteisminiame tyrime dėl galimo sukčiavimo, dokumentų klastojimo, neteisėtu būdu įgytų lėšų legalizavimo ir, įtariama, piktnaudžiavimo sudarant greitųjų testų, skirtų COVID-19 virusui nustatyti, pirkimo sutartį, įtarimai pareikšti sveikatos apsaugos viceministrei Linai Jaruševičienei.
Valstybės tarnautoja įtariama galimai piktnaudžiavusi tarnybine padėtimi, viršijusi įgaliojimus, dėl to valstybė galėjo patirti didelę žalą. Jai skirta kardomoji priemonė – rašytinis pasižadėjimas neišvykti. Iš viso šiame ikiteisminiame tyrime įtarimai pareikšti jau šešiems asmenims.
Ikiteisminis tyrimas buvo pradėtas gavus informacijos apie Lietuvoje registruotos įmonės, manoma, įtartinas finansines operacijas. Lėšos, kuriomis įmonė bandė disponuoti, buvo gautos po viešojo pirkimo sudarius greitųjų COVID-19 testų pardavimo sutartį su Nacionaline visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija
Sveikatos apsaugos viceministrė pateikė prašymą atleisti ją iš pareigų
Sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė, įtariama galimai piktnaudžiavusi tarnybine padėtimi ir viršijusi įgaliojimus, pirmadienį buvo atvykusi į Sveikatos apsaugos ministeriją ir pateikė prašymą dėl jos atleidimo iš užimamų pareigų, pranešė sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė. Pasak jos, prašymas yra užregistruotas. Penktadienį iš atostogų grįžęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga šį prašymą tenkins.
FNTT: įtarimai pareikšti ir SAM viceministrei, ir „Profarmos“ atstovams
Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Petrauskas tvirtina, kad pradėtame tyrime dėl greitųjų koronaviruso testų įsigijimo įtarimai yra pareikšti ir bendrovės „Profarma“ atstovams. Dalis šios įmonės darbuotojų, teigė jis, jau yra apklausti.
„Dalis asmenų, susijusių su šia įmone, buvo apklausti: yra ir specialiųjų liudytojų, yra ir įtariamųjų“, – teigė jis, patikslindamas, kad iš viso šiuo metu yra įtariami 6 asmenys.
FNTT direktorius taip pat patvirtino, kad sveikatos apsaugos viceministrė Lina Jaruševičienė yra apklausta ir, kad jai jau yra įteiktas pranešimas apie įtariamus ir skirta kardomoji priemonė.
„Šiandien ji buvo apklausoje, jai buvo įteiktas pranešimas apie įtarimą ir skirta kardomoji priemonė – pasižadėjimas neišvykti“, – žurnalistams sakė jis.
FNTT direktoriaus pavaduotojo teigimu, kol kas L. Jaruševičienė yra vienintelė tarnautoja, kuriai šiuo metu pareikšti įtarimai.
„Kol kas taip, ji iš pareigūnų vienintelė“, – teigė jis, primindamas pradėto ikiteisminio tyrimo priežastis.
„Tyrimas pradėtas dėl galimo sukčiavimo, dokumentų klastojimo, galimo piktnaudžiavimo ir nusikalstamu būdu gautų lėšų legalizavimo“,– kalbėjo pareigūnas.
„Įvyko 6 mln. eurų sandoris, sandoris yra įvykęs, testai yra pristatyti, pinigai yra sumokėti, mes dabar tyrėme šio sandorio teisėtumą“, – teigė M. Petrauskas.
Kartu M. Petrauskas pabrėžė, kad FNTT pradėtas tyrimas yra atskiras nuo Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) vykdomo tyrimo, kuriame įtarimų susilaukė verslininkas ir teisininkas Šarūnas Narbutas.
„Mūsų tarnyba vykdo tyrimą dėl greitųjų testų (...). Bet mes bendradarbiaujame“, – apibendrino M. Petrauskas.
L. Bušinskaitė apie FNTT pareikštus įtarimus viceministrei: jos sveikata pablogėjo po atliktų kratų
Sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė patvirtino, kad viceministrės Linos Jaruševičienės sveikata pablogėjo po teisėsaugos atliktų kratų birželio pradžioje. Kita vertus, L. Bušinskaitė nespėliojo, ar viceministrės nebuvimas darbe dėl ligos susijęs su Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos jai pareikštais įtarimais.
Kaip SAM skelbė anksčiau, viceministrė L. Jaruševičienė šiuo metu prastai jaučiasi, kurį laiką jau turi nedarbingumo pažymėjimą ir darbe jos nėra, todėl pateikti komentarų dėl pareikštų įtarimų negali.
„Ministrė labai blogai jaučiasi ir ne kartą buvo pasiėmusi nedarbingumo pažymėjimą, ir jos nedarbingumas tęsiasi ne pirmą mėnesį. Darbe pasirodo retai, jei pasirodo, po kelių dienų išvyksta, nes sveikata tikrai yra prasta (...) Aš negaliu pasakyti, ar tai susiję, ar ne. Tačiau jos sveikatos būklė pablogėjo po atliktų kratų birželio pradžioje. Ar tai susiję, negaliu pasakyti“, – sakė L. Bušinskaitė.
Paklausta, ar viceministrė pripažįsta įtarimus, L. Bušinskaitė negalėjo atsakyti.
„Aš su viceministre šiandien nebendravau. Kiek anksčiau teko bendrauti, kaip ir sakiau, visi mes darėme viską, ką reikėjo. Vieningai ir susitelkę tam, kad būtų suvaldytas koronaviruso protrūkis šalyje“, – sakė ji.
Kadangi vyksta ikiteisminis tyrimas, L. Būšinskaitė daugiau informacijos pateikti negalėjo.
„Komentuoju tiek, kiek galiu pagal ikiteisminį tyrimą“, – teigė ji.
Ministro patarėja pažymėjo, kad sprendimą dėl viceministrės L. Jaruševičienės sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga priims šį penktadienį, grįžęs iš atostogų.
L. Bušinskaitės teigimu, SAM ir Vyriausybė darė viską, kas tuo metu buvo įmanoma ir reikalinga, kad koronaviruso plitimas Lietuvoje būtų kuo greičiau suvaldytas.
„Tiek ministerija, tiek Vyriausybė ir čia dirbantys kolegos, darė viską, kas šalyje tuo metu buvo reikalinga, suvaldant kuo greičiau šalyje koronaviruso infekcijos plitimą. Buvo imtasi visų veiksmų, priemonių ir tas buvo daroma iš širdies ir dedant maksimalias pastangas. Visi žmonės, tarp jų ir viceministrė, dirbo dienomis, naktimis, savaitgaliais buvo juodas ir atsakingas darbas. Taip pat labai norėtųsi pasakyti, kad šis atvejis netaps pretekstu, argumentu, jei taip galima pasakyti, kitiems sveikatos sistemoje dirbantiems kolegoms“, – sakė ji.
Sprendimas dėl viceministės L. Jaruševičienės bus priimtas penktadienį
Sveikatos apsaugos ministro Aurelijaus Verygos atstovė spaudai Lina Bušinskaitė Eltai atsiųstame komentare patikino, kad sprendimą dėl viceministrės sveikatos apsaugos ministras priims šį penktadienį, grįžęs iš atostogų.
Pasak jos, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), kaip ir iki šiol, taip ir šiuo atveju bendradarbiauja ir bendradarbiaus su teisėsaugos institucijomis, pateiks visą reikiamą informaciją, atsakys į rūpimus klausimus, kad šis tyrimas būtų baigtas kaip galima greičiau ir atsakyta į visus klausimus.
„Įvertinus tai, kad šiuo metu vyksta ikiteisminis tyrimas, išsamesnio komentaro pateikti negalime – teikiame tiek, kiek galime pasakyti. Norėtųsi pabrėžti, kad tiek SAM, tiek Vyriausybė darė viską, kas tuo metu buvo įmanoma ir reikalinga, kad koronaviruso plitimas Lietuvoje būtų kiek galima greičiau suvaldytas. Buvo imtasi visų reikiamų priemonių, taip pat ir vertinant poreikių, ir veiksmų visumą. Visi kolegos, tarp jų – ir viceministrė, dirbo dienomis ir naktimis, savaitgaliais negailėdami jėgų, kad tik šalyje būtų greičiau suvaldytas viruso plitimas“, – teigia A. Verygos atstovė spaudai.
Pasak jos, norėtųsi tikėti, kad šis atvejis nesutrukdys sveikatos apsaugos sistemoje dirbantiems žmonėms ir toliau bendradarbiauti ir dėti maksimalias pastangas suvaldant dar vieną galimą infekcijos protrūkį šalyje.
Viceministrė L. Jaruševičienė šiuo metu prastai jaučiasi, kurį laiką jau turi nedarbingumo pažymėjimą ir darbe jos nėra.
Ikiteisminį tyrimą organizuoja ir jam vadovauja Vilniaus apygardos prokuratūros prokurorai.