respublika.lt

E.sveikatos pinigų įsisavinimo epopėja visas tekstasnuotraukos (26)

2020 balandžio 16 11:55:07
Jaunius POCIUS

Koronaviruso pandemija - pats blogiausias metas skelbti geras žinias, nes jas nustelbia visuotinis pamišimas dėl neva žmonijai gresiančios prapulties. Tačiau pandemija pats patogiausias laikas pranešti naujienas, kurios kitu metu sukeltų daug klausimų ir visuomenei, ir politikams. Štai aną savaitę Generalinė prokuratūra pranešė apie nutrauktą tyrimą dėl Nacionalinės elektroninės sveikatos sistemos e.sveikata kūrimo. O juk reikalas buvo skandalingas. Vertas dešimčių milijonų.

×
nuotr. 9 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas
Nusikaltimo nėra

Dėl Nacionalinės elektroninės sveikatos sistemos projekto ietys buvo laužomos keliolika metų aiškėjant, kad dešimtys milijonų eurų buvo išleista, o informacinė sistema, turėjusi kilstelėti medicinos padėtį šalyje į aukštesnį lygį ir palengvinti gydytojų darbą, neveikia.

Po neramių signalų tuo susirūpino Seimas, pavedęs Antikorupcijos komisijai atlikti parlamentinį tyrimą, kodėl e.sveikatos sistemos kūrimas įstrigo. 2017 m. pabaigoje baigusi tyrimą ir įvardijusi atsakingus asmenis už atskirų projekto etapų įgyvendinimą, komisija perdavė medžiagą Specialiųjų tyrimų tarnybai. Ir štai po dvejų metų teisėsaugos verdiktas: Vilniaus apygardos prokuratūra tyrimą dėl galimo piktnaudžiavimo nusprendė nutraukti. Prokuroro išvada: nebuvo padaryta veika, turinti nusikaltimo ar baudžiamojo nusižengimo požymių. Esą negauta „objektyvių duomenų“, kad Sveikatos apsaugos ministerijos klerkai ir kiti asmenys tyčia vilkino projekto išgyvendinimą siekdami asmeninės naudos.

„Rūpintojėliai“ išsilakstė


Nuo 2005-ųjų, kai Nacionalinė elektroninės sveikatos sistema buvo pradėta diegti, per tris jos etapus išleista daugiau nei 40 mln. eurų, tačiau, užuot veikusi, strigo, tad ja įstaigos negalėjo naudotis.

Seimo Antikorupcijos komisija parlamentiniame tyrime buvo įvardijusi asmenis, kurie turėjo rūpintis e.sveikatos sistemos kūrimu. Metų metais protegavę iš programos įgyvendinimo mitusias privačias įmones, „rūpintojėliai“ vėliau iš valstybės tarnybos patys išėjo į verslą.

Komisijos išvadose figūravo kelios pavardės. Projekto tiesioginiais „kuratoriais“ įvardinti Darbo partijos deleguotas buvęs sveikatos apsaugos ministras Žilvinas Padaiga, buvę SAM sekretoriai Saulius Julius Janonis ir e.sveikata įgyvendinimo komiteto pirmininkas Haroldas Baubinas, SAM Informacinių technologijų skyriaus vyriausiasis specialistas Evaldas Dobravolskas.

Komisijos tyrime yra tokia iškalbinga išvada: „Komisija, atsižvelgdama į surinktą informaciją, daro išvadą, kad buvę SAM darbuotojai S.J.Janonis, Ž.Padaiga, H.Baubinas, E.Dobravolskas, dirbdami SAM ir tiesiogiai dalyvavę e.sveikata projekto planavimo, rengimo, įgyvendinimo, teisinės bazės kūrimo darbuose, ignoruodami Valstybės kontrolės pastabas, galimai iš anksto planavo būsimo verslo schemą, įkuriant privačius juridinius asmenis, kurie dalyvaus diegiant e.sveikata sistemą Lietuvoje“.

Žodis „galimai“ tėra tradicinis apsidraudimas, nors komisijai buvo akivaizdu, kas buvo į rankas paėmęs visas informacinės sistemos kūrimo vadžias, o tuo pačiu ir pinigų srautų reguliavimą.

Komisija iš surinktos informacijos padarė išvadą, kad šie asmenys skirtingu metu įvairiose institucijose yra kartu dirbę, juos sieja artimi ryšiai, vėliau peraugę į bendrus verslo interesus. Ypač glaudūs H.Baubino ir S.J.Janonio santykiai. Pastarasis 1997-2003 m. buvo Valstybinės ligonių kasos (VLK) direktorius, o H.Baubinas dirbo Sveikatos draudimo metodikos skyriaus specialistu, vėliau VLK direktoriaus pavaduotoju medicinai. 2003 m. S.J.Janoniui tapus SAM sekretoriumi, o 2006 m. pasitraukus, jį pakeitė H.Baubinas, šiose pareigose išbuvęs iki 2009 m., kada buvo atleistas dėl blogai įgyvendinto elektroninės sveikatos sistemos projekto. Įdomus Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos pastebėjimas H.Baubino darbo biografijoje: vieną dieną išėjęs iš darbo SAM, jis jau kitą dieną tapo UAB „E-sveikata“, 2014 m. perkrikštyta į UAB „Diavera“, kurios veikla buvo tiesiogiai susijusi su jo kontroliuota sritimi ministerijoje, direktoriumi. Beje, dabar internete galima rasti ir tokią informaciją: UAB „Diavera“ direktorius ir vienintelis akcininkas - buvęs sveikatos apsaugos ministras Ž.Padaiga.

Ministerija miegojo


Antikorupcijos komisijos tyrimo rezultatus 2017 m. gruodžio 19 d. patvirtino Seimas. Išvados buvo skandalingos. Kodėl informacinė sistema strigo, stebėtis neverta žinant, kaip buvo priiminėjami darbai. Antai darbų priėmimo komisijos posėdyje konstatuota, jog pati komisija nekompetentinga patikrinti, kaip funkcionuoja informacinė sistema. Todėl komisijai pakako bendrovės atstovų patikinimo, jog viskas tvarkoje. Neįsitikinus, ar įstaigos galės gauti kokybiškas paslaugas, darbų priėmimo - perdavimo aktas pasirašytas tą pačią dieną.

SAM ne tik kad pati nekontroliavo, kaip diegiama e.sveikata sistema, bet ir nepaisė Valstybės kontrolės pastabų, kad projektas įgyvendinamas nesilaikant tvarkos ir gali neveikti. Nepasimokyta iš pirmojo projekto etapo klaidų, kurios kartojosi ir vėliau.

Beje, teisėsauga ir šioje istorijoje pasižymėjo kaip bedantė. Paaiškėjus, kad stringa pirmojo etapo darbai, Seimo Audito komitetas kreipėsi į Generalinę prokuratūrą dėl žalos valstybei. Tačiau prokuroras Erikas Vaitekūnas 2008 m. nutarė nepradėti ikiteisminio tyrimo (vėliau šis pareigūnas įkliuvo dėl kyšininkavimo ir išėjo iš darbo prokuratūroje - aut.past.). Tokia prokuroro pozicija, konstatavo komisija, leido toliau klestėti nebaudžiamumui. Netylant triukšmui, vis dėlto 2017 m. lapkritį pradėtas tyrimas dėl galimai valstybei padarytos žalos „viešojo intereso gynimo aspektu“. Dar po kelių mėnesių, gavus Seimo Antikorupcijos komisijos išvadas - pradėtas ikiteisminis tyrimas ir dėl piktnaudžiavimo. Tačiau, kaip matome, dėl to niekam nuo galvos nenukrito nė vienas plaukas.

Komentarai

Buvęs Seimo Antikorupcijos komisijos pirmininkas Vitalijus GAILIUS:


Aš suprantu, kad sunku įrodyti tai, kas įvyko prieš daug metų. Bet turbūt atsakomybę reikėtų prisiimti ir dėl to, kad tuo metu nebuvo tiriama. Nebuvo tiriami pirmasis ir antrasis etapai, arba buvo vertinami atskiri epizodai ir tai buvo daroma labai paviršutiniškai. Kai reikia įvertinti veikas, padarytas prieš dešimtmečius, turbūt nėra nei kompetencijos, nei tinkamo pasirengimo.

Nesu susipažinęs su tuo prokuratūros nutarimu, bet aš suprantu, kad tiesiog nėra lengva įrodyti tai, ką buvo galima įrodyti, jeigu būtų laiku reaguojama ir vykdoma kontrolė. Tai, kas buvo paslėpta ar paguldyta tarp kažkokių bylų, esančių archyvuose, šiandien jau sunku pakelti. Bet priežastis elementari - nebuvo daroma tai, kas turėjo būti daroma laiku. Vienaip ar kitaip, po dešimtmečių vis tiek dėl senačių viską tektų nutraukti. Viską reikėjo daryti, kai reikėjo daryti, o mes matėme, kaip dirbo buvęs prokuroras Vaitekūnas ir kaip tuo metu dirbo prokuratūra. Po mūsų tyrimo daug kas pasikeitė, šita sistema pradėjo veikti.

Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė Asta KUBILIENĖ:


„Žinant, kaip ta sistema buvo pradėta kurti, kokios iš pradžių buvo bėdos, dabar matome padarytus didelius žingsnius. Galima pasidžiaugti, kad dabar jau 94 ar 96 proc. receptų išrašomi elektroniniu būdu, o pačioje pradžioje šis skaičius siekė iki 10 proc. Aš manau, kad mes dabar, ypač pandemijos metu, nelabai įsivaizduojame gyvenimo be šitos sistemos, kai nemaža dalis šeimos gydytojų ir gydytojų specialistų kardiologų, nefrologų konsultuoja, dirba nuotoliniu būdu ir receptus išrašinėja elektroniniu būdu. Jeigu to nebūtų, įsivaizduokime, kaip būtų išrašinėjami receptai, kokios būtų eilės poliklinikose. Žinoma, sistemą dar reikia tobulinti, bet tai yra proceso dinamika ir tai normalu“, - e.sveikata sistemos privalumus aiškino parlamentarė.

Politikės žodžiais, sistemos veikla įsisiūbavo ne dėl to, kad į procesą įsikišo Seimo laikinoji komisija, o susigriebus ministerijai, nes tam projektui buvo skirtos europinės lėšos, todėl darbai turėjo būti užbaigti laiku.


Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (26)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar, Jūsų nuomone, judėjimo ribojimai dar turi būti taikomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar esate susipažinę su informacija apie Stambulo konvenciją?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
2. Lietuvos banko puota maro metu
3. Policiją V.Landsbergiui iškvietusiam kauniečiui gresia kalėjimas
4. Tautos parašus rinkęs R.Grinevičius: Valdantieji jau pralaimėjo (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
5. LGBT propagandistai jau puola kunigus
6. Visuomenininkas Valdas VIŽINIS: Valstybė privatizuota. Laimė, jie dar nenusavino Tėvynės
7. Gintaras Furmanavičius: Į JO EKSCELENCIJOS SVEIKATĄ!
8. Karantino žala didesnė už naudą
9. Misija Seime - ginti idėją
10. Kompensacijos už vakcinas bus?
11. Nusikaltimas prieš Lietuvos žmones
12. Sugriuvęs gyvenimas Druskininkuose
13. Apklausos vaikams be tėvų žinios
14. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
15. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
16. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
17. Valdžios „durnumą“ apmokės mūsų vaikai
18. Šešėlinės Vyriausybės premjeras R.Karbauskis: Prakeiksmas valdančiuosius užgrius labai greitai
19. Taikos balandėliai nusipelnė premijų
20. Advokatas Jonas Ivoška: Mūsų Seimas renkamas neteisėta
21. V.Rakutis smerkiamas už istorinę tiesą
22. Reikalavimas valdžiai - nustoti gąsdinti
23. Kodėl slepiasi Ingrida Šimonytė? (Su Vito TOMKAUS trigrašiu)
24. Sudie, svajonių Amerika
25. Vėjo jėgainės: Kur nuskęs milijonai?
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-4  -6 C

  -4  -6 C

 

 0 +1 C

0 +1 C

 +1 +2 C

 

   +1  +2 C  

0-4 m/s

  1-6 m/s

 

2-7 m/s

       

Nuorodos