Trys „Vilniaus vandenų“ darbuotojai tapo klastingo, supuvusių kiaušinių kvapą skleidžiančio, žudiko aukomis. Sieros vandenilį galima užuosti, tačiau vos per kelias minutes jis užblokuoja nosies jutimą ir jo neužuodžiantį žmogų ištinka staigi mirtis.
„Vakaro žinios“ rašė apie antradienį ryte Vilniaus rajone įvykusią tragediją. Atliekant kanalizacijos šulinio valymo darbus Tuščiaulių kaimo teritorijoje esančiame miške, dujomis apsinuodijo ir žuvo 49, 52 ir 65 metų bendrovės „Vilniaus vandenys“ darbuotojai. Dėl apsinuodijimo ligoninėje atsidūrė gelbėjimo darbus vykdęs 25 metų ugniagesys gelbėtojas.
Vilniaus apskrities VPK pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl Darbuotojų saugos ir sveikatos įstatyme ar kituose teisės aktuose nustatytų darbuotojų saugos ir sveikatos reikalavimų pažeidimo, jeigu dėl to įvyko nelaimingas atsitikimas darbe. Specialią komisiją, kuri aiškinsis šio nelaimingo įvykio aplinkybes, sudarė ir Valstybinė darbo inspekcija.
„Vilniaus vandenų“ generalinis direktorius Marius Švaikauskas vakar informavo, kad vidinis tyrimas vykdomas ir pačioje bendrovėje.
„Kaip bendrovės vadovas jaučiu moralinę atsakomybę už šį įvykį. Ėmėmės visų veiksmų, kad žuvusiųjų artimieji iš bendrovės sulauktų visokeriopo palaikymo ir pagalbos. Pasiūlėme jiems perimti laidotuvių organizavimo rūpesčius, padengti išlaidas. Patikinu, kad palaikymo ir paramos žuvusiųjų darbuotojų artimieji iš bendrovės sulauks ir ateityje“, - teigė M.Švaikauskas.
Visi trys žuvę įmonės darbuotojai buvo patyrę profesionalai. Du iš jų ir ilgamečiai. Vienas jų „Vilniaus vandenyse“ dirbo 37, kitas - 14 metų. Jauniausiojo stažas siekė ketverius metus.
„Jie bendravo ne tik kaip vienos brigados nariai, bet ir šeimomis. Ir į tą patį šulinį lipo ne vieną ir ne du, o dešimtis kartų“, - „Vakaro žinioms“ sakė „Vilniaus vandenų“ atstovė Renata Saulytė-Smalskė.
M.Švaikauskas patikino, jog vykdydami planinius remonto darbus vandentiekio tinkle, darbuotojai buvo aprūpinti visomis būtinomis saugos priemonėmis, taip pat ir įranga, perspėjančia apie dujų sankaupą.
„Medikai konstatavo, kad darbuotojai žuvo užtroškę šulinio šachtoje išsiskyrusiomis sieros vandenilio dujomis. Nuo dujų sankaupos praradus sąmonę vienam iš darbuotojų, rizikuodami savo gyvybe, likę du kolegos nedvejodami puolė gelbėti nukentėjusiojo ir žuvo patys. Kol kas galime tik spėti, kad tokius jų veiksmus paskatino žmogiškas noras padėti, gelbėti, pamiršus kuo rizikuojama“, - sakė M.Švaikauskas.
Prieš dešimt metų sieros vandenilio dujomis du „Vilniaus vandenų“ darbuotojai apsinuodijo Švenčionių rajono skyriuje. Vienas jų neteko sąmonės įėjęs į įmonės siurblinę. Medikų pagalbos prireikė ir jį gelbėti atskubėjusiam kolegai.
Kaupiasi kanalizacijoje
Sieros vandenilis (H2S arba vandenilio sulfidas) yra labai nuodingos dujos, susidarančios uždarose patalpose, vykstant puvimo ir rūgimo procesams. Dažniausiai jų yra kanalizacijose. Šios dujos dažnai painiojamos su metanu, kuris yra lengvesnis už orą. Sieros vandenilis sunkesnis už orą, todėl pasilieka kanalizacijoje. Jis yra supuvusių kiaušinių kvapo, tačiau per kelias minutes užblokuoja nosies jutimą ir žmogus jo neužuodžia.
Sieros vandenilis veikia žaibiškai. Dujos sutrikdo audinių kvėpavimo fermentą citochromoksidazę, taip sutrikdydamos deguonies perdavimą ląstelei. Dėl to žmogų ištinka staigi mirtis.