respublika.lt

Du žmones avarijoje pražudęs neblaivus vairuotojas pagrįstai nuteistas už nužudymą

(10)
Publikuota: 2023 balandžio 07 16:04:00, Eltos inf.
×
nuotr. 1 nuotr.
Neblaivus vairuotojas nuteistas už nužudymą. Pixabay nuotr.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas (LAT) nutarė, kad neblaivus ir teisės vairuoti neturintis D. A., kuris sukėlė eismo įvykį, nusinešusį dviejų žmonių gyvybes, pagrįstai nuteistas už nužudymą.  

 

LAT ketvirtadienį išnagrinėta baudžiamoji byla, kurioje D. A. nuteistas už tai, kad vairuodamas automobilį, pažeisdamas Kelių eismo taisyklių reikalavimus, tyčia dėl chuliganiškų paskatų kitų žmonių gyvybei pavojingu būdu nužudė du žmones ir vienam asmeniui sukėlė fizinį skausmą. Už šį nusikaltimą nuteistajam paskirta laisvės atėmimo bausmė 14 metų.

Išnagrinėjusi bylą LAT teisėjų kolegija pripažino, kad žemesniųjų instancijų teismai, kvalifikuodami D. A. veiką kaip dviejų asmenų nužudymą, padarytą dėl chuliganiškų paskatų ir kitų žmonių gyvybei pavojingu būdu, tinkamai taikė baudžiamąjį įstatymą.

Teisėjų kolegija pritarė pirmosios, taip pat ir apeliacinės instancijos teismo išvadoms, kad byloje nustatytos aplinkybės, tai yra, kad D. A. sėdo prie automobilio vairo, būdamas stipriai apsvaigęs nuo alkoholio (1,76 promilės); būdamas girtas, pasisiūlė ir pats vežė 4 keleivius; automobilį įsigijo tą pačią dieną, todėl jo savybės ir reali techninė būklė jam nebuvo žinomos; važiuodamas tamsiu paros metu, užuot vairavęs atsargiai, dvigubai viršijo leistiną greitį (važiavo 160–180 km/h ar net didesniu greičiu) ir nereagavo į išsigandusių keleivių prašymus mažinti greitį; esant intensyviam eismui ir priešpriešine eismo juosta artėjant vilkikui, ėmėsi rizikingai lenkti ir tik lenkimo momentu pastebėjo, kad lenkiamo automobilio priekyje važiuoja dar vienas automobilis, kurį aplenkti jau nebuvo galimybių, grįžo atgal į savo eismo juostą ir atsitrenkė į priekyje važiuojantį automobilį, taip išstumdamas jį į priešpriešinio eismo juostą; nuteistasis daug kartų baustas už įvairius Kelių eismo taisyklių pažeidimus, tarp jų ir tokius, kurie kelia grėsmę kitų eismo dalyvių sveikatai ir gyvybei; neturi vairavimo ekstremaliomis sąlygomis kvalifikacijos, priešingai, daug kartų nesugebėjo išlaikyti kvalifikacinių egzaminų vairuotojo pažymėjimui gauti, patvirtina tai, jog nusikalstama veika buvo padaryta veikiant netiesiogine tyčia.

„Šiuo atveju nebuvo aplinkybių, kurias nuteistasis galėjo suvokti kaip objektyviai šalinančias galimybes kilti pavojingam eismo įvykiui. Atvirkščiai, D. A. suvokė savo veiksmų pavojingumą, numatė susidūrimo su kitais automobiliais tikimybę ir tai, kad tokia tikimybė yra didelė“, – teigia LAT.

Anot teismo, objektyviai nustatyti D. A. veiksmai, dėl kurių žuvo du asmenys, rodo buvus jo visišką abejingumą tam, kas gali nutikti dėl vairavimo kritiškai dideliu greičiu ir stipriai apsvaigus nuo alkoholio, taip pat pavojingo lenkimo manevro atlikimo, esant intensyviam eismui.

Teisėjų kolegija pažymėjo, kad nėra abejonių, jog girto asmens automobilio su keleiviais vairavimas pirmiau nurodytomis aplinkybėmis ne tik pražudė į priešingą eismo juostą nustumto automobilio vairuotoją ir keleivę, bet ir kėlė pavojų kartu su nuteistuoju vykusiems keleiviams, taip pat kitų šalia eismo įvykio vietos judėjusių automobilių vairuotojams ir keleiviams. Pasak LAT, nuteistojo sprendimą sėsti girtam prie vairo, važiuoti kritiškai dideliu greičiu ir pavojingai manevruoti subjektyviai nulėmė jo niekinamas požiūris į eismo saugumą ir jo dalyvius, noras pasirodyti prieš kartu su juo važiuojančius asmenis ir pademonstruoti jiems savo išskirtinumą.

LAT teisėjų kolegija, pritarusi žemesniųjų instancijų teismų nustatytai D. A. neteisėtų veiksmų kvalifikacijai ir už padarytas veikas paskirtai galutinei subendrintai 14 metų laisvės atėmimo bausmei, nesutiko su teismų sprendimu, kuriuo D. A. vairuotas automobilis grąžintas nuteistajam, bet iš nuteistojo išieškota automobilio vertę atitinkanti pinigų suma.

Teisėjų kolegija pažymėjo, kad nusikalstamų veikų priemonės grąžinimas nuteistajam ir sprendimas išieškoti iš nuteistojo jos vertę vien dėl to, kad tokį (sugadintą) automobilį bus sudėtinga realizuoti, neatitinka nei turto konfiskavimo teisinės paskirties, nei Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 72 straipsnio 5 dalyje nustatytų konfiskuotino turto vertės išieškojimo sąlygų. Dėl to teismų procesiniai sprendimai pakeisti, konfiskuojant iš nuteistojo pačią nusikalstamos veikos priemonę – automobilį, o ne jo vertę.

LAT nutartis yra galutinė ir neskundžiama.  

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
4
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (10)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar patiko naujasis katalikų Bažnyčios popiežius?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kurioje šalyje gyvena draugiškiausi žmonės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

0 +8 C

+1 +8 C

+2 +9 C

+7 +12 C

+10 +15 C

+10 +15 C

0-5 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s