Termoizoliacines medžiagas gaminančioje bendrovėje kilusio gaisro metu sudegė apie tris tonas polistereno granulių. Mokslininkai įspėja, kad polistireno degimas labai pavojingas - gali sukelti vadinamą „stireno ligą", kuriai būdingas galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, silpnumas.
Ugnis siautėjo ir patalpoje
Ketvirtadienį gausioms ugniagesių pajėgoms vos daugiau nei per valandą pavyko sutramdyti gaisrą bendrovėje „Baltijos polisterenas", įsikūrusioje Kauno rajone, Garliavoje. Taip pavyko išvengti didesnės nelaimės. Bendrasis pagalbos centras pranešimą apie nelaimę termoizoliacines medžiagas gaminančioje įmonėje gavo 06.24 val.
Kauno rajono gyventojams buvo išsiųstas perspėjimo pranešimas, kuriame nurodyta, kad dėl gaisro galima oro tarša, paprašyta vengti buvimo gryname ore. Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos moksleiviai buvo išleisti namo.
Kaip „Vakaro žinioms" sakė Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento atstovė Edita Zdanevičienė, gaisrui suteiktas 4 pajėgų išsiuntimo numeris. Pasiųstos aštuonios ugniagesių autocisternos, du keltuvai. Pirminiais duomenimis, degė 8 metrų aukščio gamybinio pastato stogas, ugnis buvo įsipliekusi ir patalpoje. Ugniagesiai gaisrą likvidavo 7.40 val., vėliau tęsė baigiamuosius darbus.
Gaisro metu žmonės nenukentėjo. Aplinkos apsaugos departamento Kauno valdybos pareigūnai fiksavo vykdė jo padarinius, dabar atlieka tyrimą. Aplinkos apsaugos agentūra paėmė mėginius galimai vandens ir oro taršai nustatyti.
Sudegė trys tonos produkcijos
Kaip komentare tvirtino bendrovės „Baltijos polisterenas" atstovė Ermita Kirdeikytė, įmonėje veikia du gamybos padaliniai, nukentėjo tik vienas - polistireninio putplasčio granulių putimo skyrius: „Sudegė apie 3 tonas pagamintos produkcijos. Manome, kad padaryta žala aplinkai minimali, kadangi gaisras buvo lokalizuotas".
Bendrovės generalinis direktorius Mindaugas Velička tvirtino, kad bendradarbiaus su tyrimą atliekančiomis institucijomis siekiant kuo greičiau išsiaiškinti gaisro kilimo priežastis.
Bendrovė „Baltijos Polistirenas" įkurta Kauno rajone 2002 m. Šiemet ją įsigijo, kaip skelbiama, viena didžiausių pasaulyje pakavimo ir termoizoliacijos sprendimų kompanija „BEWI ASA".
Ypač pavojingas - stirenas
Kaip komentavo Kauno technologijos universiteto Cheminės technologijos fakulteto Aplinkosaugos technologijos katedros vedėja Violeta Kaunelienė, pats gaisras visuomet yra didelis oro taršos židinys, tačiau pasitaikė pranešimų apie galimai degusią produkciją - polistireną, o tai verčia labiau sunerimti: „Degant šiai medžiagai išsiskiria daug toksiško anglies monoksido, suodžių, taip pat gali atsipalaiduoti monomeras stirenas. Ūmus stireno įkvėpimas gali stipriai sudirginti kvėpavimo takus, sukelti, plaučių edemą, širdies aritmiją, slopinti centrinę nervų sistemą - sukelti vadinamą „stireno ligą", kuriai būdingas galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, silpnumas, nuovargis ir galvos svaigimas."
Pasak mokslininkės, patekęs per odą stirenas gali sukelti sudirginimą, niežėjimą ir dermatitą, gali atsirasti centrinės nervų sistemos depresija. Todėl patartina vengti buvimo tokio gaisro poveikio aplinkoje.
V.Kaunelienė „Vakaro žinioms" pastebėjo, kad dabar sudėtinga vertinti, kiek stireno galėjo išskirti iš degusios trijų tonų produkcijos, bet galima manyti, kad greitai užgesins gaisrą pavyko išvengti daug didesnė nelaimės: „Didžiausia pavojus buvo Garliavos mikrorajonui, esančiam į vakarus nuo gamyklos".