respublika.lt

Dėl gaisro Alytuje savivaldybė paskelbė ekstremalią situaciją nuolat pildomanuotraukos (11)

2019 spalio mėn. 16 d. 18:24:24
Valentina Gudienė, Elta

Dėl aplinkos oro užterštumo pavojingomis medžiagomis nuo spalio 16-osios Alytaus miesto savivaldybės teritorijoje skelbiama savivaldybės lygio ekstremali situacija.

×
nuotr. 6 nuotr.
Gaisras Alytuje tęsiasi jau 12 valandų: žmonės raginami nenaudoti šulinių vandens. Alytausgidas.lt nuotr.

 

Alytaus miesto savivaldybės administracijos direktoriaus Rolando Juonio įsakymu Alytaus miesto savivaldybės ekstremaliosios situacijos operacijų vadovu paskirtas Vilniaus priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Varėnos rajono priešgaisrinės gelbėjimo tarnybos viršininkas Andrius Kandratavičius, o Alytaus miesto savivaldybės ekstremaliosios situacijos informacijos valdymo koordinatoriumi – Alytaus miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus vyriausiasis specialistas Dalius Česynas.

Naktį į trečiadienį Pramonės rajone įmonės „Ekologistika“ patalpose kilęs gaisras lokalizuotas, tačiau Alytaus miesto gyventojams dėl oro taršos rekomenduojama vengti buvimo lauke, uždaryti langus ir uždengti šulinius bei nenaudoti jų vandens maistui.

Ar bus stabdomas ugdymo procesas Putinų mikrorajone esančiose švietimo įstaigose, paaiškės ankstų ketvirtadienio rytą. Rytą į Alytaus miesto savivaldybėje vyksiantį posėdį rinksis Ekstremalių situacijų komisija, kuri, kaip skelbiama Alytaus miesto savivaldybės pranešime, įvertinusi situaciją, priims sprendimą, ar nutraukti ugdymą mokyklose.

Alytaus miesto savivaldybės švietimo įstaigos ir tėveliai bus nedelsiant informuoti apie priimtus sprendimus. Informacija apie ugdymo proceso nutraukimą, jeigu jo prireiks, bus paskelbta TAMO dienyne.

Šiuo metu gaisro vietoje dirba gausios ugniagesių pajėgos. Situacija nuolat stebima ir kontroliuojama.

Dėl gaisro Alytuje aplinkosaugininkai dirba pavojaus režimu

Viena didžiausių ekologinių nelaimių pastaruoju metu pavadino padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilusį gaisrą aplinkos ministras Kęstutis Mažeika, trečiadienį atvykęs į Alytų, kur tebegesinamas naktį kilęs gaisras.

„Aplinkos ministerija sieks, kad būtų nustatytos šio gaisro priežastys ir nubausti kaltininkai. Sustiprinsime visas prevencines ir kontrolės priemones, kad daugiau tokių nelaimių nebūtų“, – sakė K. Mažeika.

Ankstų rytą gavę pranešimą apie padangų perdirbimo įmonėje „Ekologistika“ kilusį gaisrą, į įvykio vietą nedelsdami išvyko Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos (AAD) pareigūnai. Į Alytų iš Vilniaus skubiai buvo iškviesta Aplinkos apsaugos agentūros (AAA) mobilioji oro taršos tyrimų laboratorija.

UAB „Ekologistika“ yra viena didžiausių padangų perdirbimo įmonių Baltijos šalyse. Ugnis įsiplieskė apie 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto pastate. Gaisrui lokalizuoti buvo sutelktos didelės ugniagesių pajėgos.

Aplinkosaugininkams, kaip teigiama Aplinkos ministerijos pranešime, didžiulį susirūpinimą kėlė tai, kad degančios padangos išskiria daug kenksmingų medžiagų. Per sušauktą Alytaus miesto savivaldybės Ekstremalių situacijų komisijos posėdį buvo nutarta įspėti arčiausiai gaisro vietos gyvenančius žmones, kad neitų į lauką, užsidarytų langus, uždengtų šulinius, pagal poreikį naudotų asmens apsaugos priemones. Iš netoliese esančio medicininės reabilitacijos ir sporto centro skubiai buvo evakuoti čia slaugyti ligoniai. Pramonės rajone, kur įsikūrusi „Ekologistika“, veikiančios įmonės paragintos kuo skubiau nutraukti darbą.

AAA specialistai, atlikę gaisro poveikio zonos ir teršalų sklaidos modeliavimą, konstatavo, kad teršalai sklinda į šiaurę nuo Alytaus ir neturėtų pasiekti tankiai apgyvendintų miesto rajonų. AAA netoli gaisro vietos pastatė automatinę oro kokybės matavimo stotelę, kuri nuolat teikia informaciją apie taršos lygį.

Aplinkosaugininkai laboratoriniams tyrimams paėmė gaisrui gesinti naudoto vandens mėginius ir įspėjo bendrovę „Dzūkijos vandenys“ imtis atsargumo priemonių, nes dalis šio vandens patenka į nuotekų tinklus ir tai gali kelti pavojų nuotekų valyklos darbui. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas patvirtino, kad gaisrui gesinti naudojamas putokšlis atitinka visus reikalavimus.

Aplinkos apsaugos pareigūnai nuolat budės įvykio vietoje, kol gaisras bus lokalizuotas, teigiama ministerijos pranešime.

AAD, kaip sake jo direktorius Vaidas Laukys, kreipsis į teisėsaugos institucijas, kad būtų nustatytos gaisro priežastys ir išsiaiškinti kaltininkai, kurie turėtų atlyginti aplinkai padarytą žalą. Šios galimai labai didelės žalos dydį bus galima apskaičiuoti, įvertinus aplinkos tyrimų gaisro ir jo poveikio zonoje rezultatus.

Alytuje dėl didelio gaisro į pagalbą pasitelktos Taikos meto užduočių pajėgos

Dėl trečiadienį kilusio didelio gaisro Alytaus mieste aktyvuotos Lietuvos kariuomenės Taikos meto užduočių operacinės pajėgos. Kelios dešimtys karių padėjo evakuoti Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro pacientus, praneša Lietuvos kariuomenė.

Trečiadienį Alytuje, pramonės rajone, kilus dideliam gaisrui, Alytaus miesto savivaldybė kreipėsi į Didžiosios kunigaikštienės Birutės ulonų batalioną pagalbos dėl nukentėjusių asmenų evakuacijos ir transportavimo. Nedelsdama Lietuvos kariuomenė aktyvavo Taikos meto užduočių budinčias pajėgas, esančias Alytaus mieste.

Atvykęs į ekstremalios situacijos vietą, karių būriui vadovaujantis karininkas kapitonas Jonas Mažylis evakuacijos veiksmus aptarė su Alytaus medicininės reabilitacijos ir sporto centro atstovais. Sudarius greitą evakavimo planą buvo pradėti evakuoti įstaigos pacientai. Dauguma evakuotųjų, pasak Lietuvos kariuomenės pranešimo, yra garbaus amžiaus žmonės, negalintys laisvai judėti.

Birutės ulonų bataliono kariai padėjo išeiti žmonėms, juos palydėdami iš pastato, išveždami vežimėliuose ar išnešdami neštuvais. Sulaipinus žmones į autobusus buvo paskirti kariai lydėti evakuotuosius kelionės metu. Iš viso Birutės ulonų bataliono kariai evakavo 42 žmones.

Taikos meto užduočių pajėgos aktyvuojamos siekiant organizuoti, koordinuoti žmonių paieškos ir gelbėjimo bei teršimo incidentų likvidavimo darbus. Taip pat vadovauti ir juos vykdyti, teikti pagalbą kitoms valstybės ir savivaldybių institucijoms.

Gaisras Alytuje tęsiasi jau 12 valandų: žmonės raginami nenaudoti šulinių vandens

Didžiulės ugniagesių pajėgos iš Alytaus, Kauno, Lazdijų ir Marijampolės vis dar gesina naktį Alytuje užsidegusią vieną didžiausių padangų perdirbimo įmonių Baltijos šalyse.

Kadangi degančios padangos išskiria labai daug kenksmingų cheminių medžiagų, pasitelkta kariuomenė, evakuota netoli esanti reabilitacijos ir slaugos ligoninė, artimiausių gyvenamųjų rajonų gyventojams rekomenduota būti namuose, nevesti vaikų į lauką, nuo taršos apsaugoti vandens šaltinius: uždengti šulinius ir nenaudoti jų vandens maistui, praneša LRT TV naujienų tarnyba.

Gaisras vienoje didžiausių naudotų padangų perdirbimo įmonėje kilo apie trečią nakties. Pučiant stipriam pietų vėjui, nuodingi dūmai pasklido link artimiausio Miklusėnų gyvenamųjų namų rajono. Gyventojai sako, kad nuodingi dūmai juntami net už keliolikos kilometrų. Jų debesys slenka Prienų ir Birštono link.

Alytaus ekstremaliųjų situacijų komisija, iš Visuomenės sveikatos centro gavusi rekomendacijas dėl užteršto oro, nutarė evakuoti Reabilitacijos ir sporto centro pacientus.Sunkiausi, nejudantys ligoniai išvežti į Alytaus apskrities Vinco Kudirkos ligoninę, kiti į vaikų globos namus, kitas įstaigas.

„Pirmiausia pradėjome evakuoti žmones, kurie negali judėti , o toliau evakuojam kitus ligonius, kurie išvežami į kitas įstaigas. Mums svarbiausia yra gyventojų saugumas. Informuojame juos , ką jiems daryti, kaip elgtis. Užsidaryti langus, neiti į lauką, užsidaryti šulinius, dėtis respiratorius. Pradėjo trūkti vandens mieste. Ir būtų reikėję gal uždaryti rajoną, bet išsprendėme su vienu vandens telkiniu“, - Alytaus merą Nerijų Cesiulį cituoja LRT.LT.

Alytaus miesto gyventojai dėl aitraus kvapo ir tirštų vis dar kylančių dūmų raginami neiti į lauką, užsidaryti langus ir vandens šulinius, nenaudoti jų vandens maistui.

Aplinkos ir oro užterštumą tiria mobilios laboratorijos iš Vilniaus. Pirminius oro taršos rezultatus planuojama skelbti po kelių valandų.

Gaisrą gesina ugniagesių komandos iš penkių rajonų. Kada jis bus suvaldytas, kol kas niekas pasakyti negali.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (11)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SIŪLYMAS: Jungtinė Karalystė siūlo šiemet turėjusią vykti ir dėl koronaviruso pandemijos atšauktą Jungtinių Tautų klimato kaitos konferenciją surengti 2021 m. lapkritį.
  • KELIUOSE: praėjusią parą, gegužės 26-ąją, pirminiais duomenimis, eismo įvykiuose Lietuvos keliuose žuvo 2 žmonės - motociklo vairuotojas ir lengvojo automobilio keleivė, sužeista 10 žmonių.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar karantino metu naudojatės viešuoju transportu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar lankėtės pas medikus karantino metu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +9 C

+11 +12 C

 

+10 +12 C

 +19 +21 C

+19 +21 C

 

+17 +19 C

2-4 m/s

2 m/s

 

4-6 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.0975 PLN - 4.4506
RUB - 77.7494 CHF - 1.0600
GBP - 0.8888 NOK - 10.8943

Nuorodos