Vadinamųjų alkoholinių gėrimų „paštomatų" veiklą sostinėje inicijavusiai bendrovei „Artimiausias" nepavyko išvengti baudos už prekybos alkoholiu taisyklių pažeidimą ir neteisėtą šio verslo reklamavimą.
Sandėliavimo paslaugas teikianti sostinėje registruota bendrovė „Artimiausias" išgirdo nepalankų Vilniaus apygardos administracinio teismo verdiktą. Atmestas įmonės skundas dėl kovo 26 d. skirtos Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento baudos. 7500 eurų baudos ji sulaukė už Alkoholio kontrolės įstatymo pažeidimus.
„Artimiausias" teismui nurodė, kad bendrovei priklauso saugyklos, kuriose jos klientai fiziniai asmenys laiko savo turtą arba jį pasiima iš saugyklų, paskolina, o saugyklos negali būti laikomos prekybos automatais. Skunde įmonė tvirtino, jog alkoholinių gėrimų neperka, negamina, jais nedisponuoja, jų neparduoda, todėl neturi prievolės turėti atitinkamą licenciją.
Tačiau teismas konstatavo, kad nagrinėjant šią administracinę bylą nepasitvirtino bendrovės nurodoma aplinkybė, jog jos atstovai paima pirkėjų nupirktus alkoholinius gėrimus ir juos pristato pagal poreikį papildydami automatus. Tai, jog „Artimiausias", programėle valdydamas prekybos automatus, rezervuoja alkoholinius gėrimus, juos „skolina", tik patvirtina, kad prekėmis disponuoja ir juos valdo būtent ši bendrovė, o ne fiziniai asmenys. Įprastai saugyklos, priimdamos saugoti daiktus, išduoda saugojimo kvitus, žetonus ar kitokius daikto perdavimo saugoti patvirtinančius įrodymus, o prekybos automato pagrindinė paskirtis yra išduoti nusipirktą prekę. Be to, mobiliojoje programėlėje rodomas prekybos automatuose turimas alkoholio kiekis, o ne saugyklos užimtumas.
Teismas pripažino, kad „Artimiausias" taip pat reklamavo alkoholinius gėrimus, apie juos skleisdamas informaciją mobiliojoje programėlėje ir interneto svetainėje. Nurodyta, kad alkoholio „saugyklos" veikia visą parą, alkoholio paėmimas galimas iš bet kurio prekybos automato patogiu laiku jo prireikus, galimas atsiskaitymas už alkoholį per 72 val. (skolon), buvo pateikiamas saugyklų žemėlapis ir jose esančių alkoholinių gėrimų kiekis, o tai - neteisėta alkoholio reklama. Šį teismo sprendimą galima skųsti Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui.
Iš viso Vilniuje veikia penkios alkoholio saugyklos. Šių metų sausio mėnesio pabaigoje Vyriausybė sugriežtino tokių alkoholio „paštomatų" veiklą. Alkoholio prekybos draudimo metu iš jų gėrimų paimti neleidžiama.