Šalyje prasidėjo išankstinis balsavimas. Šiemet jis visai kitoks, nes koronaviruso pandemija privertė pakoreguoti ir balsavimo laiką, ir vietas, kur galima atiduoti savo balsą. „Vakaro žinios" apsilankė išankstinių rinkimų vietose ir klausė žmonių, ko tikisi iš naujos valdžios.
Laukiama padorių ir dirbančių politikų
Sostinėje, Lukiškių aikštėje pastatytose balsavimo „kabinose" savo balsą atidavęs Povilas teigė, kad iš anksto balsuoti jam buvo patogiau, nes nereikia stumdytis ar laukti eilėse, kurios paprastai susidaro rinkimų dieną rinkimų apylinkėse. Paklaustas, ar atėjo jau žinodamas už ką balsuos, jaunas vyras atsakė, kad minčių ir svarstymų buvo įvairių, tačiau galutinai apsisprendė laukdamas savo eilės. Pasak jo, pasirinkus partiją, išsirinkti iš sąrašo kelis žmones nebuvo sudėtinga.
„Negaliu sakyti, kad dėl karantino ir įvestų ribojimų būčiau labai nukentėjęs, tačiau dabartiniais valdančiaisiais nesu patenkintas. Reikia, kad valdžioje būtų padorūs ir teisingi, ne tik apie save, bet ir apie likusius žmones galvojantys, politikai, - pageidavimus ateinantiems į Seimą išsakė jaunas vyras. - Ir tai nemažai priklauso nuo mūsų pačių, nes valdžią renkame būtent mes.
Negalima ignoruoti rinkimų, o paskui verkti, kad į valdžią vėl atėjo „ne tie". Būtina eiti ir atiduoti savo balsą už tuos, kuriais pasitiki. Tik tada galėsi sakyti, kad padarei viską, kas nuo tavęs priklausė."
Povilas išreiškė viltį, kad rinkėjų aktyvumas šiemet bus rekordiškas, todėl valdančioji dauguma greičiausiai pasikeis.
„Galbūt nė viena partija nesurinks tiek balsų, jog galėtų išvengti koalicijos, bet aš būčiau linkęs prognozuoti, jog Seimo dauguma bus labiau orientuota į dešinę", - rinkimų baigtį prognozavo vyras.
Balsuoti būtina
Tai, kad valdančioji dauguma keisis, manė ir savo eilės atiduoti balsus laukianti senjorų pora - Zenonas ir Valerija. Sutuoktiniai patikslino, kad anksčiau atėjo balsuoti, nes savaitgalį nori išvažiuoti, o virusų nebijo, nes ne tik mūvi kaukes, bet ir laikosi saugaus atstumo nuo kitų. Senjorai jau ateidami buvo apsisprendę, už ką balsuos.
„Esame ištikimi saviems. Kas jie, nesakysime, bet tikrai ne dabartinė dauguma, - šypsojosi Zenonas. - Tikimės, kad tie, kurie ateis po jų, sutvarkys arba bent sumažins tokias opias kraštui problemas, kaip korupcija ir kontrabanda. Nes dabartinė valdžia šiose srityse nieko apčiuopiamo nenuveikė. Todėl ir būtina balsuoti, kad juos pakeistų žmonės, kurie, tikimės, mokės ne tik kalbėti ar drausti, bet ir dirbti."
Valdžia privalo tartis su žmonėmis
Savo strategiją - kaip išsirinkti partiją - susikūrusios Berta ir Dovilė buvo nusiteikusios ypač gerai ir teigė, kad ir karantinas turėjo savų privalumų.
„Kiekvienas iššūkis pateikia ne tik išbandymų, bet ir naujų galimybių. Karantinas buvo puiki proga ne tik iš naujo pažvelgti į save, įsivertinti atsiveriančias galimybes, bet ir stebėti, kaip elgiasi valdžia. Deja, pastaroji, eilinį kartą nuvylė", - požiūrio į dabartinę valdančiąją daugumą neslėpė Dovilė. Jai pritarė ir Berta.
„Ypatingai „valstiečiai" įsiminė tiek savo draudimų gausa, tiek jų pateikimo būdu. Tarsi savotiškas eksperimentas, buvo prekybai alkoholiu taikomi ribojimai. Pirmiausia buvo sutrumpintas darbo laikas, vėliau - padidintas amžius, galiausiai - uždrausta prekiauti paplūdimiuose. Nors buvo teigiama, kad viskas daroma žmonių labui, rezultatus gavome visai priešingus.
Ypač valdantieji „sublizgėjo", kai, patys uždraudę prekybą paplūdimiuose, likus mėnesiui iki rinkimų šį draudimą panaikino. Visi puikiai suprato, kodėl taip buvo pasielgta, tad visuomenės nuomonė apie juos dar labiau smuko", - pastebėjimais dalinosi jauna moteris.
Vėliau, pasak draugių, draudimai pasipylė „kaip iš gausybės rago".
„Gal ne visi buvo blogi, tačiau užkliuvo jų pateikimo būdas ir forma. Nebuvo jokių diskusijų, jokio dialogo, jokių pasitarimų su visuomene. Įsijautę drausti politikai, be jokių viešų aptarimų, ėmė ir nuleido juos iš viršaus. Demokratinėje valstybėje taip būti neturėtų. Lietuva pristatoma kaip demokratinė šalis, tačiau valdančiųjų, mokančių visą likusį pasaulį gyventi, veiksmai labiau primena diktatūrą", - teigė Dovilė.
Paklaustos, ar tiki, kad dabartinius pakeisiantys politikai tikrai bus sąžiningi ir dirbs Lietuvos žmonėms, draugės sutartinai nusijuokė.
„Nesame nei jaunos, nei naivios. Aš paskaičiavau, kad balsuoju jau dvidešimt metų, tad neturiu nei didelių vilčių, nei iliuzijų. Abejoju, ar ateis geresni, tačiau norisi tikėti, kad jie bus adekvatesni už dabartinius ir ne tokie arogantiški, kaip šiandieninis Seimas, vertintume mes opoziciją ar daugumą", - sakė Berta.
„Pastarojo meto įvykiai akivaizdžiai parodė, kad politikai yra ne tik arogantiški, bet ir savo darbe nesivadovauja europinėmis vertybėmis bei visiškai nesigaudo geopolitinėje situacijoje. Ne tiek jau daug turime kaimynų, kad galėtume su jais pyktis. Reikia pagaliau suvokti, kas vyksta pasaulyje, o dabartiniai toliau savo nosies niekaip nesugeba ar nenori matyti. Būtent todėl ir privalome balsuoti, nes jei nieko nedarysime, padėtis tikrai nepasikeis", - bendras rinkėjų nuotaikas apibendrino Dovilė.