respublika.lt

Žada nemokamą mokslą ir stipendijas

(0)
Publikuota: 2019 vasario 28 08:01:11, Irena BABKAUSKIENĖ
×
nuotr. 4 nuotr.
Asociatyvi EPA-Eltos nuotr.

Valdantieji žada, jog 2020 metais niekam nereikės mokėti už bakalauro studijas aukštosiose mokyklose. Tiesa, džiaugtis derėtų atsargiai, nes toks pažadas skambėjo ir 2017 metais - tada ir Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis, ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos valdininkai tvirtino, jog nuo 2018 metų visi mokysis nemokamai. Deja, taip neatsitiko. Šiandien vėl girdimus pažadus apie nemokamas bakalauro studijas opozicija vadina rinkiminiu triuku ir klausia, kas už tai mokės?

 


Grįžtama prie senos idėjos

Paskelbęs, jog grįžtama prie idėjos visiems finansuoti bakalauro studijas, švietimo, mokslo ir sporto ministras Algirdas Monkevičius kalbėjo apie užsienio šalių patirtį, kuri rodo, kad nemokamos bakalauro studijos gali būti sėkminga investicija, duodanti didelę grąžą šaliai.

„Aplinkinės šalys, tokios kaip Estija, Suomija, Švedija, Danija, kurios tikrai žengia pažangos keliu, turi ne tik nemokamą bakalaurą, bet netgi nemokamą magistrą. Be abejonės, sumoka šalis. Sumoka ne už piliečius prisiimdami naštą, bet matydami, kad tai yra investicija“, - sakė A.Monkevičius. Pasak jo, tokios investicijos nauda apskaičiuojama labai paprastai: žmonės įgyja gebėjimus, su kuriais jie ateina kurti, plėtoti verslą, viešą sektorių, jie kuria didelį gėrį, kuris yra apskaičiuojamas ne tik jo darbo užmokesčiu, bet ir per tai augančia ekonomika, vartojimu. Pasak ministro, Lietuvoje yra daug gabių žmonių, kurie verti, kad valstybė paremtų jų mokslą.

Pasak A.Monkevičiaus, valstybei reikalingų profesijų studijos galėtų būti ne tik nemokamos, bet jas pasirinkę studentai galėtų būti skatinami stipendijomis ir kitais būdais. Viena iš tokių profesijų galėtų būti mokytojo.

Mišri sistema negarantavo kokybės

Pasak Seimo pirmininko V.Pranckiečio, įvesti visuotines nemokamas bakalauro studijas yra numatyta Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos rinkimų programoje, taip pat Vyriausybės programoje.

„Turime viską skaičiuoti ir jeigu tam yra finansinės galimybės, mes galėtume skelbti tokią žinią, o nuo 2020-ųjų galėtume sugrąžinti nemokamas bakalauro studijas, atsižvelgiant į valstybės poreikius. Ir turbūt galėtume išplėsti diskusiją iki to, kad valstybės poreikius atitinkančioms profesijoms būtų užsakytos tokios programos netgi mokant papildomą stipendiją, kad ir studentai drįstų įsipareigoti ateityje dirbti ten, kur yra interesas“, - sakė V.Pranckietis.

Pasak jo, papildomų lėšų įvesti visuotinėms nemokamoms bakalauro studijoms daug nereikėtų.

Seimo biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas, paklaustas, ar reikia įvesti nemokamo bakalauro studijas visiems, ar vis tik geras iki šiol veikiantis modelis, kai norintieji studijuoti, bet neturintys reikiamo konkursinio balo, susimoka, o gerai besimokantys gauna nemokamą vietą, atsakė: „Manau, šiuo metu galiojanti mišri sistema nėra geras modelis. Nes dėl to kenčia kokybė - žemesnė kartelė nuleista tiems, kurie asmeniškai finansuoja savo studijas. Todėl gerinant studijų kokybę, įvedant aukštesnius studentų, moksleivių gebėjimų vertinimo standartus, koreguojant stojamųjų kartelę, galima būtų kalbėti apie valstybės finansuojamas studijas.“

Interviu su Seimo švietimo ir mokslo komiteto pirmininku Eugenijumi Jovaiša:

- „Valstiečiai“ ir Vyriausybė dar 2017 metais žadėjo, jog nuo 2018 m. bus įvestos nemokamos bakalauro studijos. Kas sutrukdė ištęsėti pažadą?


- Buvome užsiėmę kitais svarbiais dalykais: mokyklų vadovų klausimai, etatinio pedagogų darbo apmokėjimo modelis ir kiti. Dabar grįžtame prie to vadinamojo nemokamo bakalauro, bet Lietuvoje visiems reikia žinoti, kad nemokamų dalykų nėra. Reikėtų sakyti: valstybės apmokamos studijų vietos. Mes grįžtame prie tos idėjos ir savo pažadą išlaikysime. Šiais metais, manau, padarysime tam tikrą preliudiją į 2020 metais tikrai realizuotą visuotinį valstybės finansuojamų vietų apmokėjimą.

Žinoma, įvedant nemokamas bakalauro studijas kyla daug klausimų. Pirmiausia - santykiai tarp valstybės finansuojamų vietų ir valstybės nefinansuojamų. Ką ir kaip daryti? Universitetai, kolegijos turi autonomiją - jie gali priimti studentus taip, kaip Konstitucinis Teismas įvardijo, kad Konstitucija įpareigoja sudaryti sąlygas visiems norintiems mokytis už savo lėšas. Šį konstitucinį klausimą, tariantis su Konstitucijos specialistais, reikės išspręsti. Aš tik vieną dalyką įvardijau, kurį reikės išspręsti ir kuris nėra lengvai išsprendžiamas.

- Kiek realūs svarstymai, kad studentai už suteiktą nemokamą mokslą po studijų atidirbtų tam tikrą laiką pagal specialybę?

- Kategoriškai ne. Kas čia per atodirbiai? Neužmirškime, kad ir jūs, ir kiti už savo vaikų mokslą mokate per mokesčius, taigi tėvai jau sumokėjo. Mes siekiame tokio modelio: jei praeini konkursinį balą, turi teisę į nemokamą valstybinį aukštąjį mokslą.

- Šiandien girdima nuomonė, jog studijas turi reguliuoti ne rinka, o valstybės užsakymas. Kad nebūtų, pavyzdžiui, kas ketvirtas studentas medikas, o kai kurių valstybei reikalingų specialybių nėra norinčių studijuoti. Ar modelyje, kurį svarstysite, tai bus numatyta?

- Žiūrėsime, kad patenkintume ne tik valstybės poreikį, bet ir asmeninį žmogaus norą. Jei yra milžiniškas poreikis ir noras studijuoti mediciną, gerai, studijuokite - sudarysime sąlygas. Bet jeigu nepereinama pagal konkursinį balą, tai, mielieji, vadinasi reikia mokytis taip, kad pereitumėte. Mes duosime tiek vietų, kiek universitetas pajėgus parengti.

O kalbant apie tas profesijas, kurių reikia valstybei, bet kurių dažnai jaunimas nesirenka, tarkime, pedagogų, valstybė turi įvesti skatinimo sistemą. Duosime didesnes stipendijas pasirinkusiems pedagogo specialybę, pavyzdžiui, 300 eurų. Taip pat nemokamą bendrabutį. Taip mes skatinsime studijuoti specialybes, kurių reikia valstybei.

- Opozicija siūlymą įvesti nemokamas bakalauro studijas vadina rinkiminiu triuku ir klausia, iš kur atsiras pinigų visiems finansuoti mokslą?

- Kalbantiems apie rinkiminius triukus tereikia paimti šios Vyriausybės programą. Ten rasite 2016 metais įrašytą tokį punktą. Antra, mes finansuojame ir keliame atlyginimus dėstytojams, mokytojams - šimtus milijonų eurų dedame iš to paties valstybės biudžeto, kuris, ačiū Dievui, kol kas nėra blogai surenkamas ir yra augantis. Yra skaičiavimai, kiek milijonų reikia, ir valstybė pajėgi tokius dalykus padaryti.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s